Trwa ładowanie...
d2ytofm

Co stanie się, gdy królowa Elżbieta II umrze? Jest na to przygotowany plan

W dniu, w którym odejdzie królowa Elżbieta II, uruchomiony zostanie szereg starannie opracowanych planów, które obowiązują od lat 60. XX wieku. Operacja została nazwana "London Bridge is down".
Share
Co stanie się, gdy królowa Elżbieta II umrze?
Co stanie się, gdy królowa Elżbieta II umrze?Źródło: Getty Images
d2ytofm

Co się stanie, gdy panowanie Królowej dobiegnie końca i jak Wielka Brytania będzie opłakiwać stratę jednego z najdłużej władających monarchów?
Oto, co wiadomo do tej pory.

Jak się dowiemy?

Premier zostanie poinformowany o tym za pośrednictwem prywatnego sekretarza królowej, Sir Christophera Geidta. Następnie ten poinformuje 15 państw ze specjalnej listy i 36 krajów Wspólnoty Narodów (w których królowa jest głową państwa).

d2ytofm

Historycznie rzecz ujmując, BBC zawsze dowiadywało się o królewskiej śmierci przed innymi mediami. Jednak w dzisiejszych czasach powszechne jest, że kluczowe informacje są wysyłane do światowych mediów za pośrednictwem agencji prasowej, takiej jak Press Association.

Jeśli śmierć królowej będzie w jakiś sposób zapowiadana – na przykład w przypadku, gdyby była ona poważnie chora – informacja przekazana zostanie za pośrednictwem głównych kanałów telewizyjnych, a wszystkie programy BBC zostaną przerwane, aby pokazać kanał BBC One na żywo. Inne niezależne kanały również mogą to zrobić.

Istotny jest również strój, w którym dziennikarze przekażą tę wiadomość. Na przykład Peter Sissons z BBC został ostro skrytykowany przez publiczność za założenie czerwonego krawata, gdy w 2002 r. ogłosił śmierć Królowej Matki. Od tamtej pory wszyscy nadawcy w Wielkiej Brytanii trzymają w szufladzie czarne krawaty, aby nie wydarzyło się nic podobnego. Niektórzy nadawcy będą również prowadzić próby, w trakcie których ogłoszone zostanie, że Królowa zmarła, aby upewnić się, że są przygotowani.

Co stanie się zaraz później?

d2ytofm

Gdy Jerzy VI zmarł w 1952 r., BBC przestało emitować wszystkie komedie, aż do momentu pogrzebu. W dniu śmierci Królowej prawdopodobnie większość brytyjskich pracowników wyjdzie do domu wcześniej. Nastąpi 12-dniowy okres żałoby, podczas którego ciało królowej zostanie przeniesione do Pałacu Buckingham i będzie przygotowywane do pogrzebu państwowego, które poprowadzi arcybiskup Canterbury.

W jaki sposób wpłynie to na Skarb Państwa?

Tego dnia giełda w Londynie zostanie całkowicie zamknięta, podobnie jak większość brytyjskich banków. Dzień pogrzebu i kolejna koronacja staną się świętem narodowym. Niektórzy obawiają się, że ta decyzja może kosztować gospodarkę miliardy funtów - jednak trudno jest to przewidzieć przed czasem.

Co stanie się z ciałem Królowej?

d2ytofm

Trumna Jej Królewskiej Mości będzie leżeć w Westminster Hall przez cztery dni, aby publiczność mogła wyrazić swój szacunek. Gdy umarła Królowa Matka, jej trumnę odwiedziło 200 000 osób. Po tym Brytyjczycy oczekują, że ciało zostanie złożone w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor, gdzie pochowani są zarówno Królowa Matka, jak i jej ojciec, król Jerzy VI.

Kto przejmie władzę?

Książę Karol automatycznie zostanie królem, a jego małżonka - Księżna Kornwalii - Królową Camillą. Jednakże może on zmienić swoje imię po wstąpieniu na tron. Jeśli jednak zdecyduje się zachować własne imię, zostanie królem Karolem III, a jego koronacja odbędzie się kilka miesięcy po pogrzebie Królowej, w wyznaczonym przez premiera terminie. Wówczas książę Cambridge prawdopodobnie zostanie księciem Walii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ytofm

Podziel się opinią

Share
d2ytofm
d2ytofm