Co to znaczy, że brzuszek dziecka jest delikatny?
Ubranka z miękkich i przyjaznych tkanin, atestowane zabawki i akcesoria, sprzęt do sterylizacji – wszystko to przygotowujemy na przyjęcie nowego członka rodziny. Jako troskliwi rodzice chcemy w ten sposób zadbać o komfort i bezpieczeństwo nowo narodzonego maluszka, a także zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Od pierwszych chwil trzeba też poświęcić wiele uwagi delikatnemu brzuszkowi dziecka. Nie jest on jeszcze w pełni dojrzały, a zatem bardzo wrażliwy.
21.04.2017 | aktual.: 18.05.2017 10:45
Pracowity brzuszek
Po narodzinach układ pokarmowy wciąż się rozwija, chociaż kluczowe organy zostały już wykształcone i rozpoczęły swoje działanie jeszcze w brzuchu mamy. Mimo to układ pokarmowy malucha nadal dojrzewa przez kilka pierwszych lat jego życia. Dopiero po 1. urodzinach enzymy trawienne osiągną pełną aktywność. Malutki organizm nie umie jeszcze radzić sobie z każdym typem pokarmu, dlatego jest bardzo wrażliwy na to, jakie pożywienie i w jakich ilościach otrzymuje. Dla niemowlęcia najlepsze jest oczywiście mleko mamy, które zaspokaja wszystkie jego potrzeby żywieniowe i chroni delikatny brzuszek.
Mleko na miarę
Warto pamiętać, że brzuszki maluchów mają szczególne potrzeby żywieniowe, które znacznie różnią się od potrzeb dorosłych. Ważnym elementem diety małego dziecka jest mleko, a jeśli mama nie może już karmić piersią, dobrze jest dopasować mleko modyfikowane do konkretnych potrzeb maluszka (np. specyficznych problemów trawiennych okresu wczesnodziecięcego) oraz wieku dziecka.
Co lubi wrażliwy brzuszek?
Niezbędnymi składnikami mleka modyfikowanego są wapń i witamina D, a także żelazo i wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3. Warto również zwrócić uwagę na specyficzne składniki mleka, które mogą wspierać delikatny układ pokarmowy dziecka. Ważna jest na przykład zawartość błonnika pokarmowego. Mleko następne Bebiko PRO+ 2 zawiera specjalną, opatentowaną kompozycję oligosacharydów GOS/FOS, a także LACTOFIDUS – unikalny proces inspirowany naturalnym zjawiskiem fermentacji mlekowej. Odpowiednio dobrany pokarm będzie dla maluszka nie tylko źródłem niezbędnych składników odżywczych, ale też cennym wsparciem w rozwoju jego nadal dojrzewającego i wrażliwego układu pokarmowego.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.