Pies śmierdzi po spacerze? Zrób, a zapomnisz o problemie
Spacer z psem to doskonała rozrywka zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekuna. Pozwala zażyć nieco zdrowej, regularnej aktywności na świeżym powietrzu. Gorzej, jeśli pociąga za sobą przykre skutki, jak np. nieprzyjemny zapach pupila. Skąd się on bierze?
Pies to idealne remedium na współczesną plagę, czyli siedzący tryb życia, który wywiera negatywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Spacery z psem urozmaicają dzień, a zwierzakowi pozwalają nie tylko zaspokoić potrzeby fizyczne, ale też się wybiegać. Mimo wszystkich tych pozytywów, właściciele mogą również zauważyć negatywne skutki psich szaleństw, czyli brzydki zapach. Skąd się bierze to zjawisko i czy jest normalne?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogryzienia przez psy. Tymi gestami bezwiednie je prowokujesz
Dlaczego pies śmierdzi? Przyczyny mogą być różne
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies cuchnie. U każdego zwierzaka będzie to kwestia indywidualna. Być może to sprawa rasy, z którą wiążą się określone problemy, np. zdrowotne, a może grubego i długiego futra, które wymaga pielęgnacji i zachowania odpowiedniej higieny. Podczas spaceru spuszczone ze smyczy psy lubią się też tarzać w rozmaitych brzydko pachnących substancjach: błocie, kałużach czy odchodach. Przyczepiające się do skóry czy sierści zanieczyszczenia oraz bakterie mogą wywołać nieprzyjemny zapach. Jak z nim walczyć?
Pielęgnacja psa. Dbamy o czystość i zdrowie
Postarajmy się jak najszybciej zidentyfikować problem. Jeśli zapach to wyłącznie skutek psich szaleństw, czyli np. tarzania się w trawie (oraz wszystkich zanieczyszczeniach, jakie się tam znajdują), pomoże zwyczajna kąpiel. Koniecznie wybierzmy odpowiednie środki do pielęgnacji psów (nie używajmy tzw. ludzkich kosmetyków), które będą też dostosowane do specjalnych potrzeb pupila. Dzięki temu unikniemy podrażnień. W czasie spacerów zwróćmy też uwagę na zachowanie psa i bardziej go pilnujmy.
W przypadku, gdy problem będzie się powtarzać, rozważmy zakup suchego szamponu dla zwierząt. Pomoże on odświeżyć sierść i usunąć odór bez konieczności przygotowywania kąpieli, która zwykle nie jest dla zwierząt przyjemnym (ani pożądanym!) doświadczeniem, więc lepiej nie stosować jej zbyt często.
Podstawy psiej higieny. Czyszczenie i szczotkowanie
Brzydki zapach nie zawsze jest skutkiem samego spaceru, może wynikać z innego problemu, np. braku higieny jamy ustnej czy uszu. Zwierzęta nie potrafią zadbać o siebie same, wymagają naszej pomocy. Szczególnie rasy z dużymi, opadającymi uszami mogą cierpieć na rozmaite dolegliwości związane z narządem słuchu – wówczas zalecane jest regularne czyszczenie. Jeśli źródłem odoru są zęby, trzeba zainteresować się dostępnymi sposobami mycia psich zębów i eliminacji bakterii
Jeśli mamy do czynienia z rasą długowłosą, warto wdrożyć regularne czesanie sierści. Pomoże to pozbyć się z niej zanieczyszczeń czy innych niespodzianek, które mogą powodować nieprzyjemny zapach snujący się za zwierzakiem.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!