FitnessĆwiczenia relaksacyjne dla dzieci i dorosłych. Jak się zrelaksować?

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci i dorosłych. Jak się zrelaksować?

Marzysz o tym, aby w końcu się zrelaksować i przestać na chwilę myśleć o problemach? Dobrym sposobem będą ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą nam szybko i skutecznie pokonać stres. Możemy je robić zarówno w domu, jak i w pracy czy nawet będąc w drodze na ważne spotkanie. Jakie ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać?

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci i dorosłych. Jak się zrelaksować?
Źródło zdjęć: © East News | East News

11.12.2018 | aktual.: 27.12.2018 14:48

Czy warto wykonywać ćwiczenia relaksacyjne?

Szybkie tempo życia towarzyszące nam dzień w dzień coraz częściej sprzyja sytuacjom stresowym. Narażeni na to ryzyko jesteśmy zarówno my, dorośli, jak i nasze dzieci czy osoby w podeszłym wieku. Wiele osób decyduje się na tabletki uspokajające czy terapię, jednak warto pamiętać, że jest to już absolutna ostateczność, a stres możemy skutecznie zwalczać dużo prostszymi metodami. W codziennym życiu gromadzą się w nas negatywne emocje, których z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie rozładować, a ćwiczenia relaksacyjne są nam w stanie w tym przypadku pomóc.

Głównym celem ćwiczeń relaksacyjnych jest zapewnienie nam komfortu psychicznego i możliwości zrelaksowania się po trudach życia codziennego. Tego rodzaju aktywności powinny wykonywać osoby, które narażone są na co dzień na intensywny i długofalowy stres, co może odbijać się na ich wynikach w pracy, ale także na zdrowiu psychicznym i ogólnym samopoczuciu.

Nawet jeżeli teoretycznie nie pasujemy do tego opisu, to ćwiczenia relaksacyjne nie wiążą się z żadnymi przeciwwskazaniami, a więc ich wykonywanie może nam jedynie pomóc bez ewentualnych skutków ubocznych. Dzięki nim poprawi się nasze samopoczucie i kondycja psychiczna, zwiększymy ruchomość ciała i poprawimy krążenie krwi.

Ćwiczenia relaksacyjne dla dorosłych

Ćwiczenia relaksacyjne dla dorosłych są bardzo proste i wymagają od nas jedynie odrobiny zaangażowania. Z racji niskiego poziomu skomplikowania można je bez problemów wykonywać zarówno w domu, jak i podczas przerwy w biurze. Do przykładowych ćwiczeń należy na przykład rozciąganie ciała w pozycji leżącej, gdy jednocześnie prostujemy ręce nad głową. Ten rodzaj aktywności, podobnie jak inne ćwiczenia, warto powtórzyć kilka razy dla lepszego efektu.

Do innych przykładów należą:

  • strząsanie napięcia (w pozycji stojącej i z rękami do dołu zaciskamy pięści, wciągamy powietrze nosem i napinamy barki, a po kilku sekundach strząsamy ramiona w dół i wypuszczamy powietrze ustami),
  • ćwiczenie mięśni szyi i karku (kręcimy głową tak, aby nosem "rysować" symbol nieskończoności),
  • regulacja oddechu (skupienie uwagi na oddychaniu i wciąganiu powietrza nosem i wypuszczania ustami przez kilka minut).

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci są równie proste, a dodatkowo można je wykonywać w domu razem z pociechą dla lepszego efektu. Tu także sprawdzi się ćwiczenie z oddychaniem, a więc nabieranie powietrza nosem i wypuszczanie go ustami przez kilka minut, ale metod na relaks u dzieci jest oczywiście dużo więcej.

Należą do nich między innymi:

  • wizualizacja (opisujemy dziecku przyjemne miejsce bądź sytuację, którą musi sobie ono wyobrazić z zamkniętymi oczami),
  • ćwiczenie słuchu (dziecko zamyka oczy i skupia uwagę tylko i wyłącznie na dźwiękach; można do tego celu wykorzystać także piosenkę i zwrócić uwagę pociechy na poszczególne instrumenty, dźwięki czy sekwencje).
Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)