Trwa ładowanie...
d1j75e4

Czarci pazur - działanie, właściwości, zastosowanie

Czarci pazur to jedna z tych roślin, które, mimo złowrogiej nazwy, mają nam dużo do zaoferowania w kwestiach zdrowotnych. Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o tej wyjątkowej roślinie właśnie za sprawą jej "diabelskiej" skuteczności, która ma być sprawdzonym sposobem między innymi na uciążliwy ból mięśni i stawów. Jakie właściwości i działanie ma czarci pazur i czy warto go stosować?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czarci pazur to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych.
Czarci pazur to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych. (123RF)
d1j75e4

Czym jest czarci pazur?

Czarci pazur, nazywany niekiedy również diabelskim pazurem, to roślina lecznica występująca na terenie Afryki Południowej. Mimo niepozornych rozmiarów jest ona powszechnie stosowana w lecznictwie i posiada silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Swoją nazwę zawdzięcza nie tylko "diabelskiej" skuteczności, lecz także charakterystycznemu wyglądowi, który nie pozwoli nam jej pomylić z żadną inną rośliną.

Najważniejszą częścią czarciego pazura jest korzeń, bowiem to on jest zbierany po przekwitnięciu rośliny i przetwarzany na płyn bądź proszek.* Ekstrakt z czarciego pazura* coraz częściej możemy znaleźć w formie suplementów diety oraz jako dodatek do maści czy nalewek. Hakorośl rozesłana, bo tak też bywa nazywany czarci pazur, ceniona jest ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, o których mówi się coraz więcej dobrego.

d1j75e4

Jakie działanie ma czarci pazur?

Coraz więcej mówi się o pozytywnych właściwościach czarciego pazura, który stosowany jest przez mieszkańców Afryce Południowej już od wielu lat. W składzie tej intrygującej rośliny znajdziemy przede wszystkim irydoidy, których głównym elementem jest herpagozyd. Jest to o tyle istotne, że to właśnie irydoidy wykazują bardzo silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, z którego znany jest diabelski pazur. Efekty jego stosowania są porównywalne do działania leków stosowanych w przypadku chorób reumatycznych.

Oprócz irydoidów czarci pazur zawiera flawonoidy w postaci przeciwutleniaczy i naturalnych barwników, a także sterole oraz triterpeny, które obniżają poziom złego cholesterolu w organizmie i wpływają korzystnie na nasz układ sercowo-naczyniowy. Wykazują one także działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, podobnie jak fenolokwasy, które także wchodzą w skład czarciego pazura. Diabelski pazur dodatkowo usuwa toksyny z organizmu, łagodzi schorzenia nerek i układu moczowego oraz likwiduje szkodliwe wolne rodniki.

Przeciwwskazania do stosowania czarciego pazura

Czarci pazur ma co prawda wiele właściwości prozdrowotnych, jednak istnieją oczywiście pewne przeciwwskazania jeśli chodzi o jego stosowanie. Największym przeciwwskazaniem do zażywania czarciego pazura są wrzody żołądka oraz dwunastnicy, które ze względu na zawarte w czarcim pazurze związki chemiczne mogą ulec pogorszeniu. Przeszkodą w stosowaniu diabelskiego pazura jest również przyjmowanie leków antyarytmicznych i obniżających ciśnienie krwi, bowiem, w zależności od dawki, roślina może wzmacniać i wpływać na ich działanie.

Należy także pamiętać o rozsądnym stosowaniu preparatów z czarcim pazurem, ponieważ istnieje możliwość jego przedawkowania. Jest to jednak dawka bardzo wysoka, którą trudno przekroczyć, bowiem za dawkę toksyczną dla organizmu przyjmuje się około 13,5 grama w stosunku do każdego kilograma masy ciała. Oznacza to, że ważąc 80 kilogramów człowiek musiałby przyjąć ponad kilogram czarciego pazura.

d1j75e4

Podziel się opinią

Share
d1j75e4
d1j75e4