FitnessCzarci pazur - działanie, właściwości, zastosowanie

Czarci pazur - działanie, właściwości, zastosowanie

Czarci pazur - działanie, właściwości, zastosowanie
Źródło zdjęć: © 123RF
12.10.2018 15:28, aktualizacja: 19.11.2018 13:37

Czarci pazur to jedna z tych roślin, które, mimo złowrogiej nazwy, mają nam dużo do zaoferowania w kwestiach zdrowotnych. Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o tej wyjątkowej roślinie właśnie za sprawą jej "diabelskiej" skuteczności, która ma być sprawdzonym sposobem między innymi na uciążliwy ból mięśni i stawów. Jakie właściwości i działanie ma czarci pazur i czy warto go stosować?

Czym jest czarci pazur?

Czarci pazur, nazywany niekiedy również diabelskim pazurem, to roślina lecznica występująca na terenie Afryki Południowej. Mimo niepozornych rozmiarów jest ona powszechnie stosowana w lecznictwie i posiada silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Swoją nazwę zawdzięcza nie tylko "diabelskiej" skuteczności, lecz także charakterystycznemu wyglądowi, który nie pozwoli nam jej pomylić z żadną inną rośliną.

Najważniejszą częścią czarciego pazura jest korzeń, bowiem to on jest zbierany po przekwitnięciu rośliny i przetwarzany na płyn bądź proszek.* Ekstrakt z czarciego pazura* coraz częściej możemy znaleźć w formie suplementów diety oraz jako dodatek do maści czy nalewek. Hakorośl rozesłana, bo tak też bywa nazywany czarci pazur, ceniona jest ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, o których mówi się coraz więcej dobrego.

Jakie działanie ma czarci pazur?

Coraz więcej mówi się o pozytywnych właściwościach czarciego pazura, który stosowany jest przez mieszkańców Afryce Południowej już od wielu lat. W składzie tej intrygującej rośliny znajdziemy przede wszystkim irydoidy, których głównym elementem jest herpagozyd. Jest to o tyle istotne, że to właśnie irydoidy wykazują bardzo silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, z którego znany jest diabelski pazur. Efekty jego stosowania są porównywalne do działania leków stosowanych w przypadku chorób reumatycznych.

Oprócz irydoidów czarci pazur zawiera flawonoidy w postaci przeciwutleniaczy i naturalnych barwników, a także sterole oraz triterpeny, które obniżają poziom złego cholesterolu w organizmie i wpływają korzystnie na nasz układ sercowo-naczyniowy. Wykazują one także działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, podobnie jak fenolokwasy, które także wchodzą w skład czarciego pazura. Diabelski pazur dodatkowo usuwa toksyny z organizmu, łagodzi schorzenia nerek i układu moczowego oraz likwiduje szkodliwe wolne rodniki.

Przeciwwskazania do stosowania czarciego pazura

Czarci pazur ma co prawda wiele właściwości prozdrowotnych, jednak istnieją oczywiście pewne przeciwwskazania jeśli chodzi o jego stosowanie. Największym przeciwwskazaniem do zażywania czarciego pazura są wrzody żołądka oraz dwunastnicy, które ze względu na zawarte w czarcim pazurze związki chemiczne mogą ulec pogorszeniu. Przeszkodą w stosowaniu diabelskiego pazura jest również przyjmowanie leków antyarytmicznych i obniżających ciśnienie krwi, bowiem, w zależności od dawki, roślina może wzmacniać i wpływać na ich działanie.

Należy także pamiętać o rozsądnym stosowaniu preparatów z czarcim pazurem, ponieważ istnieje możliwość jego przedawkowania. Jest to jednak dawka bardzo wysoka, którą trudno przekroczyć, bowiem za dawkę toksyczną dla organizmu przyjmuje się około 13,5 grama w stosunku do każdego kilograma masy ciała. Oznacza to, że ważąc 80 kilogramów człowiek musiałby przyjąć ponad kilogram czarciego pazura.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także