Inwazja czarnych owadów. Nie próbuj się ich pozbywać

"Choć ich zbiorowisko może wyglądać jak zmasowany atak szkodników, to wcale tak nie jest!" - uspokaja Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu. Okazuje się, że ciemne gąsienice są zupełnie niegroźne.

Gdy je zobaczysz, nigdy ich nie zabijaj
Gdy je zobaczysz, nigdy ich nie zabijaj
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

05.08.2024 | aktual.: 05.08.2024 13:58

Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu poinformował o ogromnej ilości gąsienic, które można spotkać na terenie miasta (podobnie jest w całej Polsce). Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się one niebezpiecznymi insektami, tak naprawdę zwiastują pojawienie się pięknych motyli - rusałek pokrzywników. 

We wpisie opublikowanym na Facebooku możemy dowiedzieć się, że zbiorowisko gąsienic może wyglądać, jak zmasowany atak, jednak wcale im nie jest. Małe, czarne i włochate gąsienice, wkrótce przepoczwarzą się w motyle, dlatego nie należy ich zabijać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu apeluje

Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu prosi o ostrożność i zachowanie spokoju, gdy zaobserwuje się stado czarnych włochatych gąsienic. Z czasem przemienią się one w kolorowe motyle.

"Czasem w naszych parkach na pokrzywach można zauważyć czarne gąsienice. Choć ich zbiorowisko może wyglądać jak zmasowany atak szkodników, to wcale tak nie jest! Te larwy przeobrażą się w piękne motyle - rusałki pokrzywniki. To powszechnie spotykany w Polsce motyl, często widywany na nasłonecznionych leśnych polanach, drogach, łąkach oraz w ogrodach. Gąsienice tego gatunku żerują grupowo na pokrzywie zwyczajnej" - czytamy na Facebooku.

Jak wygląda rusałka pokrzywnik?

Motyl znany jako rusałka pokrzywnik należy do rodziny rusałkowatych. Cechuje go charakterystyczne ubarwienie skrzydeł. Przednia para skrzydeł odznacza się intensywnym czerwonoceglanym kolorem, urozmaiconym licznymi żółtymi i czarnymi plamami. Tylne skrzydła, w części bliższej ciału, są jednolicie ciemne. Krawędzie wszystkich skrzydeł zdobi niebiesko-czarny wzór z białymi akcentami. Rozpiętość przedniego skrzydła tego motyla osiąga około 2,5 centymetra.

Aglais urticae, czyli rusałka pokrzywnik
Aglais urticae, czyli rusałka pokrzywnik© Adobe Stock | GerBosma

Metamorfoza motyla to proces składający się z kilku kluczowych etapów. Cykl życiowy rozpoczyna się od wyklucia gąsienicy z jaja. Głównym zadaniem gąsienicy jest intensywne odżywianie się, co pozwala jej zgromadzić zapasy energii niezbędne do dalszych przemian. W ekosystemie gąsienice pełnią istotną rolę jako pokarm dla ptaków, szczególnie w okresie wychowywania młodych.

Kolejnym etapem jest stadium poczwarki, podczas którego zachodzi radykalna transformacja organizmu owada. W tym czasie następuje przebudowa struktur wewnętrznych, w tym organów. Finałem tego procesu jest przemiana w dorosłego motyla, charakteryzującego się barwnymi skrzydłami i wyspecjalizowanymi czułkami, znacząco różniącego się od wcześniejszych form rozwojowych. Motyle są jednymi z zapylaczy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)