Czas jest najcenniejszy. Jak duże firmy dbają o swoich pracowników?
Nowoczesne środowisko pracy to takie, które skutecznie odpowiada na potrzeby pracowników w szybko zmieniającym się świecie. Każdego roku wprowadzamy inicjatywy mające pozytywny wpływ na dobrostan zatrudnionych w firmie osób – mówi w rozmowie z Money.pl Magdalena Dybska-Tabor, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w grupie spółek DANONE.
Serca pracowników na całym świecie w ostatnim czasie podbija workation, czyli połączenie pracy z wyjazdem wypoczynkowym. Termin pochodzi od angielskich słów work i vacation. W Polsce wciąż jednak niewiele przedsiębiorstw decyduje się na ten rodzaj benefitu. Jedną z pierwszych firm, która na niego się zdecydowała, jest grupa spółek DANONE.
Lider na rynku żywności stawia również na inne elastyczne rozwiązania, gdy mowa o pozapłacowych formach wsparcia pracowników. O polityce firmy w tym zakresie rozmawiamy z Magdaleną Dybską-Tabor, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w grupie spółek DANONE.
Maciej Sierpień: Czego dziś oczekują pracownicy od swojego pracodawcy?
Magdalena Dybska-Tabor: Takich potrzeb jest wiele, ale dwie są szczególnie ważne. Na poziomie emocjonalnym wszyscy potrzebujemy poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, a na poziomie organizacyjnym rozwiązań, które umożliwiają harmonijne łączenie pracy z innymi sferami życia.
Wprowadzanie nowoczesnych sposobów organizacji pracy ma dziś ogromne znaczenie, bo to dzięki nim pracownicy mogą bardziej elastycznie planować swój czas. Dla przykładu możliwość pracy hybrydowej, którą wprowadziliśmy na stałe, daje większą przestrzeń do tego, by sprawnie łączyć życie zawodowe z prywatnym, pracę z rozwojem zainteresowań i pasji. Na to ostatnie można przeznaczyć czas, który oszczędzamy, rezygnując z codziennych dojazdów do biura.
Co ważne, dla wielu pracowników to właśnie czas jest dziś najcenniejszym zasobem. Rozumiemy to, dlatego wprowadzamy kolejne udogodnienia, które dają nowe możliwości organizacji czasu, czego dobrym przykładem jest workation.
Czym jest workation? Jak działa to w praktyce?
Pracownikom DANONE workation daje możliwość prowadzenia projektów z niemal dowolnego zakątka Europy przez 30 dni w roku. Z tego rozwiązania mogą korzystać wszystkie osoby zatrudnione w firmie, których charakter pracy na to pozwala.
Co istotne, workation funkcjonuje niezależnie od wprowadzonego na stałe modelu pracy hybrydowej, a skorzystanie z tej możliwości jest bardzo proste. Wystarczy ustalić terminy z przełożonym i zadbać o stały dostęp do internetu oraz bezpieczne miejsce do pracy.
Workation stał się trendem na całym świecie, ale w Polsce to nadal nowość. DANONE przeciera szlaki. Jesteśmy jedną z pierwszych firm w kraju, która wprowadziła taki system. Spotkało się to z bardzo ciepłym przyjęciem pracowników.
Co ich najbardziej przekonuje w tej formie pracy?
Workation pozwala łączyć rozwój zawodowy z odpoczynkiem, a nawet pasjami podróżniczymi. Przynosi pracownikom nowe możliwości organizowania czasu i – mam nadzieję – również większą satysfakcję nie tylko z pracy, ale po prostu z życia. Pracownicy DANONE mogą np. spędzać lato w Toskanii, jesień w Paryżu, a zimę na Cyprze.
Brzmi nieźle.
To tylko przykłady. Patrząc na wiadomości, które otrzymujemy od pracowników realizujących w tej chwili workation, widzimy, że możliwości jest mnóstwo. Najbardziej malownicze zakątki Polski także mają spore grono sympatyków.
Elastyczne formy zatrudnienia to część naszej strategii budowania środowiska będącego najlepszym miejscem do pracy i rozwoju zawodowego, w którym ludzie czują się dobrze i pracują z pasją. Ma to również pozytywnie wpływać na ogólny dobrostan pracowników, co w dynamicznie zmieniającym się świecie staje się coraz ważniejsze.
Co jeszcze sprawia, że DANONE jest tak przyjaznym miejscem do pracy?
Takich czynników jest wiele, ale warto wspomnieć o dwóch aspektach. Pierwszy to sposób, w jakim pracujemy, który wynika z kultury organizacyjnej, opartej na takich wartościach jak humanizm, otwartość, entuzjazm i bliskość. To właśnie one są podstawą naszego codziennego funkcjonowania.
Drugi element to przyjazne rozwiązania w środowisku pracy, jak np. nasze benefity, które wspierają udział pracowników w życiu kulturalnym i sportowym. Zatrudnieni mogą liczyć na prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie oraz szereg rozwiązań wspierających zachowanie dobrostanu psychicznego i fizycznego. Co więcej, dzięki polityce rodzicielskiej można skorzystać z takich świadczeń jak prywatny poród, wyprawka dla dziecka czy rodzinny pakiet opieki medycznej przez rok po urodzeniu malucha.
Czy w najbliższym czasie planujecie państwo wprowadzić kolejne innowacyjne rozwiązania?
Zdecydowanie. Nowoczesne środowisko pracy to takie, które skutecznie odpowiada na potrzeby pracowników w szybko zmieniającym się świecie. Doskonale to rozumiemy, dlatego każdego roku wprowadzamy dziesiątki inicjatyw, które mają pozytywnie wpływać na dobrostan pracowników. Bo DANONE to przede wszystkim ludzie.