"Czternastka" może być niższa. Część emerytów dostanie mniej pieniędzy

"Czternastka" może być niższa. Część emerytów dostanie mniej pieniędzy

Ile będzie wynosić „trzynastka” i „czternastka” w 2024 roku
Ile będzie wynosić „trzynastka” i „czternastka” w 2024 roku
Źródło zdjęć: © East News
oprac. ASK
30.01.2024 13:18, aktualizacja: 30.01.2024 19:39

Agata Bąk, która kieruje pracą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w jednym z programów telewizyjnych zapewniała, że środki na wypłaty 13. i 14. emerytury są zabezpieczone w budżecie. Serwis Polsat News poinformował natomiast, że tegoroczna czternasta emerytura może być o wiele niższa niż zeszłoroczna. Dla kogo?

Czternasta emerytura w 2024 roku może być niższa niż w poprzednim roku, ze względu na dwa główne czynniki. Po pierwsze, czternasta emerytura została wpisana do budżetu państwa, co oznacza, że jej maksymalna kwota została ustalona na poziomie 2900 PLN brutto. Oznacza to, że wysokość stałej pomocy finansowej nie może być elastycznie dostosowywana do aktualnej sytuacji ekonomicznej kraju.

Po drugie, wprowadzona została reguła "złotówki za złotówkę", która oznacza, że im wyższa jest podstawa emerytalna osoby, tym mniejsza będzie kwota otrzymanej czternastej emerytury. Szacuje się, że emeryci mogą otrzymać kwotę niższą nawet o 800-1000 złotych w porównaniu z rokiem 2023. Warto dodać, że prognozy eksperckie dotyczące wysokości czternastej emerytury mogą ulec zmianie, a ostateczne decyzje poznamy zapewne niebawem.

"Na krótko przed wyborami Zjednoczona Prawica wpisała czternastą pensję do budżetu i... popełniła przy tym spory legislacyjny bubel, za który mogą zapłacić emeryci. Wszystko przez to, że jako górną wysokość przyznawania tej pomocy finansowej rząd przyjął kwotę 2900 PLN brutto. Wydatek stały, wpisany do budżetu, ma to do siebie, że kwoty tej nie można płynnie zmieniać, wydając np. rozporządzenie, które będzie zależne od sytuacji ekonomicznej w kraju" - informuje polsatnews.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile będzie wynosić "trzynastka" i "czternastka"?

Według najnowszych prognoz na 2024 rok, trzynasta emerytura ma wynieść między 1769 zł a 1783 zł brutto, co po odliczeniu podatku i składki na ubezpieczenie zdrowotne daje kwotę netto od 1397,51 zł do 1408,57 zł. Trzynasta emerytura ma być wypłacona w kwietniu, a dla osób pobierających świadczenia przedemerytalne – w maju.

Czternasta emerytura w 2024 roku ma wynieść maksymalnie 2650 zł brutto, co po odliczeniach podatkowych daje kwotę około 2200 zł netto. Osoby, których comiesięczne emerytury przekraczają 2900 zł, będą miały czternastą emeryturę zmniejszoną o "złotówkę za złotówkę", a ci, których świadczenie wynosi ponad 5500 zł, nie otrzymają czternastej emerytury wcale. Wypłaty czternastych emerytur są planowane na jesień, prawdopodobnie we wrześniu lub październiku.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także