UrodaCzuła skóra

Czuła skóra

Twoja skóra jest jak barometr. Z ogromną czułością reaguje na dolegliwości, które mogą cię trapić. Swoim zachowaniem sygnalizuje, że w twoim ciele dzieje się coś niedobrego. Warto się jej przyjrzeć, gdyż to skarbnica ważnych informacji o twoim zdrowiu.

Czuła skóra
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Twoja skóra jest jak barometr. Z ogromną czułością reaguje na dolegliwości, które mogą cię trapić. Swoim zachowaniem sygnalizuje, że w twoim ciele dzieje się coś niedobrego. Warto się jej przyjrzeć, gdyż to skarbnica ważnych informacji o twoim zdrowiu. Dowiedz się, jak rozpoznać chorobę po stanie Twojej skóry. Czy powinnaś się zaniepokoić, gdy skóra swędzi, ciągle pojawiają się siniaki, albo pocisz się niewspółmiernie do temperatury.

Czy powinnaś się zaniepokoić, gdy skóra swędzi? Powodów, że swędzi cię skóra może być wiele. Czasami jest ona przesuszona lub podrażniona i wtedy reaguje swędzeniem. Świąd bywa wywołany alergią na coś, co zjadłaś albo na detergenty. Ale uporczywe swędzenie może być objawem poważniejszych chorób. Uczucie świądu towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, a nasila je m.in. stres, wysoka lub niska temperatura czy zbyt obcisłe ubranie. Pojawia się w infekcjach bakteryjnych i grzybiczych (świerzb, grzybica).

Nadmierne swędzenie połączone z intensywnym złuszczaniem się naskórka z całego ciała występuje przy niedoczynności tarczycy. Świąd skóry na łydkach i przedramionach pojawia się w zaawansowanej postaci zapalenia wątroby, które długo (np. w przypadku zakażenia wirusem C) może nie dawać łatwo zauważalnych objawów. Skóra swędzi przy cukrzycy, dnie moczanowej, a także bywa sygnałem niektórych chorób nowotworowych.

Gdy się poci

Oblewasz się stale potem, chociaż na dworze wcale nie jest gorąco. Być może w ten sposób reagujesz na stres, ale przyczyny nadmiernego pocenia mogą być też inne. Gdy pocisz się bardzo w ciągu dnia – możesz mieć nadczynność tarczycy. Przy tym schorzeniu szybko się irytujesz, masz wahania nastroju oraz tracisz kilogramy, chociaż się nie odchudzasz. Obfite poty występują przy cukrzycy, gdy następuje gwałtowny spadek poziomu cukru.

Nocą pojawiają się u chorych na gruźlicę, a także często są objawem nowotworów układu chłonnego. W tym przypadku towarzyszy im osłabienie, brak apetytu. Pocenie się z jednej strony albo w pewnych miejscach może sygnalizować zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Gdy robią się siniaki

Skłonność do powstawania podskórnych krwawych wylewów (tzw. siniaków) mają często kobiety i jest ona związana z fazami cyklu miesiączkowego. Występowanie siniaków bez powodu może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi. Krwawe wybroczyny z błahych powodów pojawiają się w hemofilii. Skłonności do powstawania siniaków mogą wystąpić u osób stosujących przewlekle kortykosteroidy, a także u tych, u których występują znaczne niedobory witaminy C. Nadmierne występowanie siniaków może być też objawem białaczki i jest to związane z niedoborem płytek we krwi.

Gdy pojawiają się plamy lub obrzęki

Przyczyną białych plam, występujących najczęściej na szyi, twarzy, grzbietach rąk są choroby natury autoimmunologicznej, (bielactwo, niektóre zaplenia tarczycy np. choroba Gravesa – Basedowa). Ciemne, brązowe plamki na skórze to efekt nadmiernego opalania bądź starzenia się (tzw. plamy soczewicowate). Żółtobrunatne lub różowe plamy wielkości 3-4 mm o nieregularnym kształcie, które występują na klatce piersiowej, są sygnałem łupieżu pstrego (powierzchownego zakażenia naskórka wywołanego przez drożdżaki).

Obrzęki twarzy, zwłaszcza umiejscowione w okolicach oczu, towarzyszą niedoczynności tarczycy. Jeśli nasilają się w pozycji leżącej i występują także w okolicach rąk – mogą sygnalizować zapalenie kłębuszków nerwowych. Gdy pojawiają się w okolicach kostek – mogą świadczyć o niewydolności serca. Obrzęki towarzyszą także alergiom pokarmowym, zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz mogą być objawem złego wchłaniania białka.

Gdy zmienia kolor

Zdrowa skóra ma jednolitą, naturalną barwę. Pod wpływem chorób jej kolor może ulec zmianie. Zażółcenie skóry to wyraźny objaw żółtaczki mechanicznej lub chorób trzustki. Skóra w kolorze kawy z mlekiem może sygnalizować zaburzenia pracy nerek. Silnym zaczerwienieniem na twarzy objawia się zazwyczaj nadciśnienie.

Zabarwienie brązowo- żółte towarzyszy przewlekłej niewydolności nerek (mocznicy). Bladość skóry pojawia się przy niedokrwistości (anemii), a także niedoczynności tarczycy. Sine zabarwienie występuje przy wadach serca skóra lub może świadczyć o wadliwym natlenieniu krwi w płucach.

Źródło artykułu:WP Kobieta
pmspotalergia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)