Trwa ładowanie...
d1yc47z

Czy maseczki ochronią przed koronawirusem? Poznaj najważniejsze zalecenia WHO

Wiele osób, w obawie przez zakażeniem koronawirusem, wykupiło zapas maseczek chirurgicznych. Czy jednak ich noszenie ma rzeczywiście sens? Na ten temat wypowiedzieli się eksperci WHO, którzy wydali oficjalne oświadczenie dotyczące maseczek na twarz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zwykłe maseczki chirurgiczne nie ochronią przed koronawirusem
Zwykłe maseczki chirurgiczne nie ochronią przed koronawirusem (iStock.com)
d1yc47z

Kiedy noszenie maseczek ma sens?

Eksperci WHO zalecają noszenie maseczek wszystkim osobom, które mają wysoką gorączkę, trudności z oddychaniem, kaszlą i kichają. Oczywiście, takie osoby powinny niezwłocznie udać się do lekarza. Działanie profilaktyczne, poprzez noszenie maseczek ochronnych, jest praktykowane od wielu lat w Japonii. Z kolei, zdrowe osoby potrzebują maseczek tylko wtedy, gdy opiekują się przebywającym w tym samym pomieszczeniu, chorym z infekcją. Maseczki służą do ochrony osób zakażanych, by nie stanowili zagrożenia dla ich otoczenia. Noszenie ich przez ludzi niezakażonych bardziej działa na ich dobre samopoczucie. WHO przypomina także o tym, że maseczka może stać się źródłem infekcji, jeśli osoba ją nosząca nie wdroży innych działań profilaktycznych.

Jak prawidłowo nosić maseczki?

Oprócz samej maseczki, równie ważna pozostaje kwestia związana z jej prawidłowym zakładaniem oraz używaniem. Jeżeli zależy ci na ochronie przed koronawirusem, pamiętaj o kilku ważnych szczegółach:

  • przed założeniem maseczki należy oczyścić ręce poprzez ich dokładne umycie wodą i mydłem;
  • w przypadku maseczki chirurgicznej, należy znaleźć umieszczoną w górnej części blaszkę, która po dopasowaniu powinna przylegać do górnej części nosa;
  • jeżeli maseczka jest wyposażona w gumki – trzeba je zaczepić o uszy, a ewentualne tasiemki zawiązać z tyłu głowy;
  • maseczka powinna zakrywać usta, nos i podbródek, ale nie może być luki pomiędzy twarzą a maską;
  • nie wolno dotykać maseczki podczas jej noszenia – jeśli jednak do tego dojdzie, należy oczyścić ręce;
  • maseczkę należy zdejmować chwytając za jej dolną część, bez dotykania części przedniej. Po czym natychmiast wyrzucić.
d1yc47z

Zobacz także: Koronawirus. Co z 500+ i 14-tą emeryturą? "Nie na wszystkie obietnice będą pieniądze"

Jakie maseczki ochronią przed koronawirusem?

Zwykłe maseczki chirurgiczne nie są w stanie ochronić przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem. Za to wysoki poziom działania wykazują półmaski filtrujące o klasie FFP3. Sam koronawirus jest mniejszy niż 0,3 mikrometra (60-140 nm), a jego cząstki są przenoszone drogą kropelkową. Nosząc taką maseczkę w strefie zagrożenia, rzeczywiście możemy zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, ale należy zwracać uwagę na termin jej przydatności. Profesjonalny sprzęt ochrony osobistej musi być oznakowany symbolem CE, tylko wówczas mamy pewność, że produkt został odpowiednio wykonany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1yc47z

Podziel się opinią

Share

d1yc47z

d1yc47z