FitnessCzy to kamica żółciowa?

Czy to kamica żółciowa?

Czy to kamica żółciowa?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
07.09.2010 13:50, aktualizacja: 07.09.2010 14:53

Na kamicę żółciową kobiety chorują trzy razy częściej - niż mężczyźni. Najbardziej zagrożone są panie z nadwagą, po czterdziestym roku życia i które kilkakrotnie rodziły. Często choroba nie daje o sobie znać, a dowiadujemy się o niej przypadkiem podczas USG brzucha. Co sprzyja powstawaniu kamieni w woreczku żółciowym i czy można temu zapobiec? Jak można się ich pozbyć?

Na kamicę żółciową kobiety chorują trzy razy częściej - niż mężczyźni. Najbardziej zagrożone są panie z nadwagą, po czterdziestym roku życia i które kilkakrotnie rodziły. Często choroba nie daje o sobie znać, a dowiadujemy się o niej przypadkiem podczas USG brzucha. Co sprzyja powstawaniu kamieni w woreczku żółciowym i czy można temu zapobiec? Jak można się ich pozbyć?

W pęcherzyku żółciowym, nazywanym popularnie woreczkiem, magazynowane są zapasy żółci wytwarzanej przez wątrobę. Żółć ma formę płynną i po każdym posiłku, gdy jest potrzebna do prawidłowego trawienia tłuszczów, zostaje z pęcherzyka uwalniana.

U niektórych osób żółć (nie wiadomo z jakiego powodu) traci tę właściwość i zaczynają się wytrącać kryształki cholesterolu i soli żółciowych. Kryształki te zbijają się i tworzą coraz większe bryłki, czyli złogi żółciowe tzw. kamienie. Mogą być one uwapnione (takie kamienie są niewielkie i jest ich więcej) i cholesterolowe (te są duże i w woreczku zazwyczaj znajduje się jeden taki kamień).

Dlaczego tworzą się kamienie?

Przyczyny tego, dlaczego u niektórych osób w woreczku żółciowym tworzą się kamienie nie są do końca znane. Istnieje natomiast wiele czynników, które mogą wskazywać na podatność wystąpienia schorzenia. Należy do nich: nadmierne stężenie cholesterolu we krwi, otyłość, niektóre choroby np. cukrzyca, bogata w tłuszcze zwierzęce dieta, średni i starszy wiek, przewlekłe choroby jelita cienkiego i grubego. Na powstanie kamieni żółciowych narażone są też osoby stosujące głodówki i drastyczne kuracje odchudzające.

Objawy choroby

Sygnałem, że pęcherzyk szwankuje jest uczucie gniecenia czy pełności w okolicy prawego podżebrza lub w nadbrzuszu pojawiające się po zjedzeniu czegoś tłustego, albo zbyt obfitego posiłku.

Często w kilka godzin po zjedzeniu posiłku występuje napad kolki żółciowej objawiający się silnym bólem w okolicy prawego podżebrza lub powyżej pępka, który może promieniować do pleców. Jest on wywołany przemieszczeniem się złogu z pęcherzyka żółciowego do szyjki pęcherzyka, lub przewodu pęcherzykowego. Jeśli ból po upływie ok. 3 godzin nie ustępuje, trzeba koniecznie wezwać lekarza. Utrzymujące się ostre zapalenie pęcherzyka może bowiem prowadzić do groźnych powikłań!

Trafna diagnoza

Rozpoznanie choroby następuje na podstawie wywiadu z pacjentem oraz powiększonego pęcherzyka, który daje sprężysty opór przy uciskaniu. Dla potwierdzenia diagnozy wskazane jest wykonanie badań dodatkowych, z których najważniejsza jest ultrasonografia jamy brzusznej.

Leczenie kamicy żółciowej

Jest ono zależne od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli kamienie nie dają przykrych dolegliwości wystarczającą metodą może być stosowanie odpowiednich leków, które są w stanie je rozpuścić. Gdy następuje atak kolki, wtedy wymagana jest interwencja lekarza, który podaje leki rozkurczowe i przeciwbólowe w zastrzyku.

Pomocne w złagodzeniu bólu mogą być: ciepły okład, albo termofor na okolicę prawego łuku żebrowego oraz kilkunastogodzinna głodówka. Wskazana będzie również zmiana nawyków żywieniowych, a więc ograniczenie tłuszczów zwierzęcych, kawy, alkoholu, słodyczy.

Jeśli kamienie dają się we znaki, a ataki kolki żółciowej się powtarzają, potrzebna jest operacja wycięcia pęcherzyka żółciowego. Dzisiaj zamiast rozcinania brzucha coraz częściej wykorzystuje się technikę laparoskopową. Polega ona na zrobieniu niewielkich nacięć w powłokach brzusznych przez które wprowadza się mikronarzędzia operacyjne i kamerę video będące elementami urządzenia zwanego laparoskopem. Metoda ta nie jest stosowana w ostrych stanach oraz wtedy, gdy laparoskopia groziłaby powikłaniami. Po usunięciu woreczka przez trzy miesiące nie należy niczego dźwigać, także dbać o odpowiednią, lekkostrawną dietę.