Czy wiesz, jak dobrać odpowiedni stanik?
Źle dobrany biustonosz będzie nieefektywnie prezentować piersi, a długotrwałe noszenie niedopasowanych staników może je zdeformować.
Bielizna jest ważnym elementem kobiecego stroju, na co dzień niewidocznym, ale w niektórych sytuacjach stanowiącym swoisty wabik na mężczyzn. Pamiętaj, że nie liczy się tylko jej kolor oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Najważniejsze jest idealne dopasowanie, wszak nie od parady mówi się, że stanik to druga skóra.
Źle dobrany biustonosz będzie nieefektywnie prezentować piersi, a długotrwałe noszenie niedopasowanych staników może je zdeformować. Wyniki wielu przeprowadzonych badań nie pozostawiają złudzeń. Okazuje się, że tylko niespełna 6 proc. kobiet nosi idealnie dobrany biustonosz. ― Prowadzę sklep z bielizną od czternastu lat.
Bardzo często zdarza się, że klientkom spodoba się dany biustonosz i kupują go bez dokonania przymiarki. Na moją sugestię, aby jednak przed zakupem udały się do przymierzalni, odpowiadają „Przecież to mój rozmiar”. Wiem z doświadczenia, że rozmiar rozmiarowi nierówny ― mówi Halina Kościńska, właścicielka niewielkiego butiku.
Czy wiesz, jakie są Twoje wymiary?
Ponad 70 proc. kobiet twierdzi, że doskonale zna swoje wymiary. Przez słowo „wymiary” bardzo często rozumiany jest rozmiar stanika, a nie rzeczywisty obwód klatki piersiowej pod biustem i w biuście. Taka interpretacja prowadzi do nieporozumień, a w konsekwencji do zakupu nieodpowiedniego biustonosza.
Na każdej metce stanika znajduje się informacja o jego rozmiarze, np. 80D, przy czym liczba 80 oznacza obwód pod biustem, a litera D rozmiar miseczki. Czas się zmierzyć. Najzwyklejszym centymetrem krawieckim zmierz ciasno (pamiętaj, że biustonosz się rozciąga) rozmiar pod biustem.
Następnie dokonaj pomiaru w najszerszym miejscu w biuście – w tym przypadku należy pamiętać, aby był to luźny pomiar. Rzeczywiste wymiary praktycznie nigdy nie pokazują „okrągłych liczb”, dlatego też od faktycznego obwodu pod biustem należy odjąć mniej więcej 5 cm. Obwód stanika nie może być zbyt luźny, albowiem to właśnie on odpowiada za podtrzymywanie piersi, a nie ramiączka.
― Rozmiar miski stanika jest niczym innym jak różnicą pomiędzy obwodem piersi, a obwodem pod biustem. Każdy sklep powinien dysponować tabelami rozmiarowymi, aby klientki mogły dokonać pomiarów i ustalić rzeczywistą wielkość miseczki ― twierdzi właścicielka sklepu.
A co z ramiączkami, skoro to nie one podtrzymują biust? Ramiączka w zasadzie mają dopełniać idealnie dobraną całość. Można je skracać lub wydłużać w zależności od upodobań, niemniej należy pamiętać, że w wypadku, kiedy wyregulujemy ramiączka, a zapięcie stanika podniesie się do góry oznaczać to będzie, że biustonosz jest po prostu źle dobrany (zbyt luźny obwód). Ramiączka mogą mieć różną szerokość, także właścicielki nawet najbardziej obfitych piersi mogą pozwolić sobie na zakup biustonosza z cienkimi ramiączkami – jest to głównie kwestia wygody.
Posiadaczki nadliczbowych kilogramów mogą źle się czuć w stanikach o wąskich ramiączkach, ponieważ będą się one wrzynać powodując dyskomfort – o wiele wygodniejsze będą więc ramiączka szerokie.
― Klientki bardzo często skarżą się na wystające w okolicach pach wałeczki. Najczęściej problem ten dotyczy posiadaczek dużego biustu oraz tych o większej tuszy. Sugeruje wówczas wybranie stanika bardziej zabudowanego, co nie oznacza, że jest on gorszy czy brzydszy. Niestety niektóre kobiety twierdzą, że pod bluzką tego nie będzie widać i zakupują niedopasowany biustonosz ― stwierdza Halina Kościńska.
Jak optycznie powiększyć/ pomniejszyć biust?
Posiadaczki małych piersi marzą, aby urosły one choćby o jeden rozmiar. Z kolei kobiety z dużym biustem wiele by dały, aby go zmniejszyć. Istnieje wiele rodzajów staników, które optycznie nie tylko powiększają i pomniejszają biust, ale także sprytnie ukryją wszelkie niedoskonałości.
Pomniejszamy...
Optyczne pomniejszenie piersi jest możliwie i to bez operacji. Dla pań z dużym biustem najodpowiedniejsze są staniki pół-miękkie i miękkie, które rewelacyjnie zbierają i podtrzymują biust. Ważne jest również wybranie odpowiedniego kroju miseczek. Do „utrzymania w ryzach” dorodnego biustu najlepiej nadają się miseczki posiadające cięcia ukośne i pionowe. Biustonosze te zazwyczaj posiadają fiszbiny podtrzymujące miseczkę oraz fiszbiny boczne.
Powiększamy...
Staniki typu push-up mają za zadanie uwydatniać i podnosić biust. Optyczny efekt powiększenia piersi zapewniają ukośne cięcia miseczek, które po wewnętrznej stronie często posiadają dyskretne kieszonki z miejscem na poduszeczki – dzięki temu trikowi biust zostaje powiększony nawet o jeden pełny rozmiar.
Panie o niewielkim biuście mogą również z powodzeniem nosić niekrępujące ruchów, staniki sportowe, które rewelacyjnie podtrzymują piersi. Biustonosze sportowe zazwyczaj wykonane są z bawełny z dodatkiem lycry, nie posiadają szwów (tzw. bezszwowe), a opinając klatkę piersiową świetnie dopasowują się do małego biustu.
― Producenci bielizny prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych wzorów i kolorów. Gdy wracam pamięcią do 1995 roku, kiedy to otworzyłam swój sklep, przypominam sobie, że ówczesne staniki były zazwyczaj w dwóch kolorach, białym i czarnym. Rzadko trafiał się jakiś granat, bordo czy cielisty kolor. Obecnie biustonosze to małe dzieła sztuki. Zachwycają znakomicie skomponowaną kolorystyką, mnogością koronek i różnorodnością fasonów ― kwituje właścicielka małopolskiego butiku.