Czy wiesz, jak ważne jest zabezpieczenie drobnych przedmiotów podczas podróży samochodem?

Damska torebka ważąca 16 kg? Czterokilogramowy smartfon? Litrowa butelka z wodą o wadze 6 kg? To nie mroczna futurystyczna wizja pokazująca sytuację na naszej planecie w razie nagłego wzrostu siły grawitacji. To rzeczywistość. Tyle ważą przedmioty pozostawione "luzem" w aucie podczas zderzenia przy prędkości… zaledwie 50 km/h. Przy 100 km/h te wartości rosną czterokrotnie!

Czy wiesz, jak ważne jest zabezpieczenie drobnych przedmiotów podczas podróży samochodem?
Źródło zdjęć: © materiały partnera

26.08.2021 09:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czysta fizyka

"Każdy obiekt w stanie ruchu jednostajnego ma tendencję do pozostawania w tym stanie ruchu, chyba że zostanie do niego przyłożona siła zewnętrzna". Uczyliśmy się tego już w szkole podstawowej. Prawo to dotyczy wszystkich i wszystkiego, co znajduje się wewnątrz samochodu. Kiedy auto gwałtownie się zatrzymuje, np. w wyniku nagłego hamowania czy zderzenia, niezabezpieczone przedmioty (i ludzie) kontynuują ruch do przodu, dopóki nie zderzą się z barierą (deską rozdzielczą, oknem, fotelem przed sobą), która uniemożliwi im dalszy ruch.

O ile z roku na rok wzrasta świadomość kierowców i pasażerów i coraz mniej osób unika używania pasów bezpieczeństwa, tak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet niewielkie przedmioty, jeżeli nie będą odpowiednio zabezpieczone podczas podróży, mogą zamienić się w śmiercionośne pociski. Ich prędkość jest zbliżona do prędkości samochodu przed zderzeniem. To jednak nie wszystko. Poza prędkością mamy też do czynienia z wagą danych przedmiotów, która w takiej sytuacji wielokrotnie wzrasta.

Obraz
© materiały partnera

Edukacja przez (nietypowe) doświadczenie

By zwiększać świadomość, jak wielkie niebezpieczeństwo niosą za sobą niewielkie rzeczy, kiedy nie zostaną odpowiednio zabezpieczone w aucie, ŠKODA przygotowała specjalny projekt… modowy. W ramach akcji #ROKBEZPIECZEŃSTWA marka wraz z projektantką Hollie Warsaw stworzyła niezwykłą torebkę, której premiera okazała się niebanalnym wydarzeniem modowo-edukacyjnym.

Uczestnicy eventu próbując obejrzeć promowany model torebki, zostali poważnie zaskoczeni: zamiast mieć wagę kilkuset gramów, był on wyjątkowo ciężki – ważył aż 16 kilogramów! Przy próbie podniesienia torby na lustrze naprzeciwko wyświetlał się komunikat, który wyjaśniał, skąd tak wielka waga przedmiotu. Tyle ważyłby podczas zderzenia samochodu z pozornie niewielką prędkością 50 km/h.

SKODA TOREBKA

Barbara Kurdej-Szatan, biorąca udział w wydarzeniu, wyznała szczerze: 

– Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą. Próbowałam podnieść tę torebkę, jest naprawdę ciężka i nie wyobrażam sobie, co by się stało, gdyby uderzyła na przykład moją córkę…

Aktorka skorzystała również z interaktywnej wagi. Urządzenie pokazywało, ile ważą rzeczy osobiste oraz jak ciężkie stają się podczas zderzenia pojazdów poruszających się z prędkością 50 km/h lub więcej.

Obraz
© materiały partnera

Moda ramię w ramię z motoryzacją

Nieszablonowa współpraca marek ŠKODA & Hollie Warsaw przebiegała pod hasłem ​"Siła Drobiazgów – Zabezpieczaj drobiazgi podczas podróży. Dla wspólnego bezpieczeństwa". Miała ona na celu nie tylko uświadomienie istniejących i niezwykle często bagatelizowanych zagrożeń, ale także przedstawienie praktycznego rozwiązania.

Premierowa torebka posłużyła bowiem nie tylko jako designerski rekwizyt w doświadczeniu pokazującym wagę niezabezpieczonych przedmiotów. Została ona także wyposażona w specjalnie zaprojektowane zapięcia, które pozwalają w wygodny sposób przypiąć ją podczas podróży, a na osłonce zapięcia znajduje się kod QR przekierowujący na stronę https://siladrobiazgow.pl/, na której można znaleźć dodatkowe informacje o zabezpieczaniu rzeczy osobistych w samochodzie oraz obejrzeć film ze wspomnianego wydarzenia.

Barbara Kurdej-Szatan
Barbara Kurdej-Szatan© materiały partnera

Jak mówi Arkadiusz Gwizdek, Dyrektor Marketingu ŠKODA Polska:

– W ŠKODZIE od zawsze słuchamy potrzeb klientów. Dzięki temu wiemy, że najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo najbliższych oraz własne. Dbamy o wszystkich użytkowników ruchu, nie tylko dostarczając kierowcom najnowsze systemy asystujące czy zapewniając im edukację na najwyższym poziomie, ale również tworząc akcje takie jak "Siła drobiazgów", przypominające o tym, co najważniejsze.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
skodatorebkanowy projekt