Czy znasz uczucie „ciężkich nóg”?
Uczucie ciężkich nóg, spowodowane przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ), to problem wielu aktywnych zawodowo kobiet. Praca za biurkiem, zmiany hormonalne wywołane stosowaniem antykoncepcji, a nawet „kobiecy” ubiór, np. szpilki lub obcisłe spodnie, utrudniają odpływ krwi żyłami kończyn dolnych.
16.07.2014 | aktual.: 16.07.2014 09:45
Uczucie ciężkich nóg, spowodowane przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ), to problem wielu aktywnych zawodowo kobiet. Praca za biurkiem, zmiany hormonalne wywołane stosowaniem antykoncepcji, a nawet „kobiecy” ubiór, np. szpilki lub obcisłe spodnie, utrudniają odpływ krwi żyłami kończyn dolnych. Przewlekła niewydolność żylna jest problemem nie tylko natury fizycznej, ale również estetycznej, co z kolei przyczynia się do zaniżonej samooceny i dyskomfortu psychicznego. Jak sobie z tym poradzić?
Problem wielu kobiet
Trwały, utrudniony odpływ krwi żylnej z naczyń krwionośnych w obrębie nóg powoduje jej zaleganie, przez co naczynia krwionośne stają się widoczne pod powierzchnią skóry, wywołując nieestetyczny efekt. Niestety, przewlekła niewydolność żylna to typowo kobiecy problem – szacuje się, że dotyczy aż 47 proc. Polek w różnym wieku, wykonujących różne zawody. Zwiększone ryzyko pojawienia się „żylaków” wiąże się przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, będącymi skutkiem naturalnych procesów lub stosowania doustnych środków antykoncepcji hormonalnej.
Poza tym, do wystąpienia objawów schorzenia predysponuje również wiek kobiety, dlatego większość przypadków żylaków obserwuje się u dojrzałych pań. Ważnym aspektem, którego nie sposób pominąć, są także predyspozycje genetyczne. Jeśli jedno z rodziców cierpiało na PNŻ, to ryzyko zachorowania u kobiety wzrasta aż o 42 procent.
Nie bez znaczenia jest też ubiór (obcisłe spodnie, rajstopy, wysokie obcasy), a także wykonywany zawód (siedzący tryb życia). Warto wiedzieć, że na rozwój niewydolności żylnej może mieć również wpływ nieodpowiednia dieta, prowadząca do nadwagi lub otyłości.
Jak rozpoznać?
Pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić, jest uczucie tzw. „ciężkich nóg”, pojawiające się szczególnie w godzinach wieczornych, po całym dniu pracy. Często pojawiają się także dolegliwości bólowe, zwłaszcza wzdłuż obciążonej żyły, a także w obrębie łydek – nasilają się one w nocy, w pozycji siedzącej lub stojącej, a także w letnie, upalne dni. Gołym okiem widoczna jest natomiast opuchlizna, początkowo ustępująca, jednak w miarę upływu czasu – stała. Zignorowanie pierwszych objawów w krótkim czasie prowadzi do rozwoju schorzenia, czego skutkiem są widoczne przez skórę naczynia krwionośne o niebieskosinym zabarwieniu, a także przebarwienia skórne, pojawiające się w okolicach podudzi.
Ulga dla twoich nóg
W likwidacji objawów przewlekłej niewydolności żylnej mogą pomóc dostępne na rynku preparaty apteczne do stosowania miejscowego, które zawierają heparynę, jak np. żel * Lioton 1000*. Taki żel z heparyną ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i – w odróżnieniu od innych preparatów z „kasztanowca” – również przeciwzakrzepowe. Dodatkowo, dzięki formie lekkiego żelu, substancja szybciej się wchłania i lek może szybciej przynieść ulgę i uczucie lekkości. Żele są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od maści ze względu na to, że nie są tłuste, nie pozostawiają plam. Przyjemniej pachną i lepiej się wchłaniają.