Czym jest spinning? Plan treningowy i efekty spinningu
Spinning to świetny trening aerobowy, który pomaga dotlenić organizm, spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i wyrzeźbić mięśnie. Polecany jest wszystkim, nawet osobom skarżącym się na dolegliwości kręgosłupa i stawów.
19.09.2018 16:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest spinning?
Spinning to ogół ćwiczeń wykonywanych na rowerkach stacjonarnych. Powstał jako narzędzie treningowe poza sezonem dla profesjonalnych kolarzy. Spinning jest żywiołowy, przez co należy do jednej z najbardziej energetycznych aktywności fizycznych. Treningi można wykonywać na siłowni lub w domu, jeśli jest się w posiadaniu odpowiedniego sprzętu. Najważniejsze w spinningu jest to, że ćwiczenia można wykonywać przez cały rok.
Trening spinningu ma charakter wytrzymałościowy. Powinien trwać maksymalnie trzy kwadranse tak, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu, a co za tym idzie do kontuzji. Pierwsze sesje treningowe najlepiej podjąć pod okiem trenera, który pomoże ustawić odpowiedni program ćwiczeń.
Najczęściej stosowanym treningiem w spinningu jest trening interwałowy, czyli taki, w którym zmienia się co jakiś czas intensywność ćwiczeń. W rowerach stacjonarnych z komputerem można wybrać ścieżki, które zawierają odcinki lżejsze i cięższe. Oznacza to, że obciążenie na pedałach raz jest mniejsze, a liczba obrotów wyższa, innym razem większe, co przekłada się na mniejszą ilość wykonanych obrotów. Z kolei w manualnie obsługiwanych rowerkach czas i puls należy mierzyć za pomocą specjalnej opaski, a obciążenie zmieniać ręcznie.
Spinning to sport, który nie wymaga specjalnego stroju. Na trening można wybrać dowolne ubrania sportowe. Ważne jednak, aby spodnie były stosunkowo wąskie, dzięki czemu nie będą utrudniać pedałowania. Osoby, które mają skłonność do intensywnego pocenia się, powinny sięgnąć po materiały wchłaniające wilgoć. Co do butów, to najlepsze będą te z grubą, twardą powierzchnią, która ustabilizuje stopę.
Spinning – efekty regularnego treningu
Spinning to rodzaj ćwiczeń aerobowych, co oznacza, że wpływa pozytywnie na kondycję układu oddechowego i krążeniowego. Poza tym ten rodzaj treningu sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Dlatego właśnie spinning poleca się osobom, które przyjemnie i bez kontuzji, chcą stracić zbędne kilogramy. Odpowiednie natlenienie skóry pomaga ponadto w walce z rozstępami i cellulitem.
Podczas jazdy na rowerze stacjonarnym pracują mięśnie nóg, bioder i pośladków, a także brzucha. Dzięki temu są intensywnie wzmacniane. Po dodaniu do spinningu ćwiczeń z hantlami wyrzeźbione zostaną także mięśnie ramion i klatki piersiowej. Warto wspomnieć, że ćwiczenia na rowerku nie obciążają stawów.
Spinning — przykładowy plan treningowy
Przed spinningiem należy solidnie się rozgrzać, natomiast po zakończeniu treningu rozciągnąć mięśnie. Podkład muzyczny do spinningu powinien być żywiołowy.
Plan treningu w ramach spinningu może wyglądać następująco:
- pedałowanie wolno przez 3 min, szybko przez 2 min, znów wolno przez 3 min,
- wolno przez 6 min, a następnie szybko przez 2 min,
- powoli przez 5 min i szybko przez 3 min,
- 1 min pedałowania na stojąco,
- 4 min wolno, potem 4 min szybko,
- 1 min na stojąco,
- powoli przez 5 min i szybko przez 3 min,
- wolno przez 6 min, potem szybko przez 2 min.