Deja vu. Czym się charakteryzuje i dlaczego w ogóle się pojawia?
Najczęściej deja vu oznacza wrażenie, że konkretna sytuacja wydarzyła się już kiedyś w bliżej nieokreślonej przeszłości. Pewnie każdy z nas doznał deja vu w niespodziewanym momencie, a przy tym nie był w stanie racjonalnie wytłumaczyć zaistniałego zjawiska. Do dzisiaj niewiele wiadomo na temat tego fenomenu, ale istnieje wiele ciekawych teorii oraz hipotez.
Deja vu nie jest niczym niezwykłym wbrew pozorom. Często zdarza się szczególnie młodym osobom, ale nie ma na to większej reguły. Przeżywając zjawisko, mamy wrażenie, że sytuacja, w której się znajdujemy, już miała miejsce, ale z drugiej strony cały czas czujemy, że to niemożliwe. Sprawdź, jak współcześnie określa się deja vu.
Deja vu – czym jest to zjawisko?
Deja vu dotyczy nawet 60-70 proc. ludzi na całym świecie. Najczęściej pojawia się u młodych osób, a opisywane jest jako bardzo krótkie (kilkusekundowe) i niespodziewane wrażenie, że przeżyło się już kiedyś sytuację, w którym się znajdujemy. Zjawisko deja vu dotyczy także napotykania osób, które rzekomo już poznaliśmy oraz całego zdarzenia. Jednocześnie przeżywając deja vu mamy pełną świadomość, że nie jest to możliwe.
Odczucie jest odbierane jako dziwne, tajemnicze, co z kolei sprowadza się do krytycznego podejścia. Zjawisko trwa krótko i zaraz wszystko wraca do normy, choć niewątpliwie wzbudza ciekawość. Deja vu pojawia się w zupełnie nieoczekiwanych okolicznościach, nawet w miejscu, w którym jesteśmy po raz pierwszy. Może zostać wywołane nawet przez przedmiot, który kojarzy się z przeszłością. Tak naprawdę bardzo trudno uchwycić czynnik wywołujący deja vu, ale warto poszukać możliwego skojarzenia.
Deja vu – jakie są przyczyny?
Deja vu jako zjawisko jest powszechnie znane, ale jednocześnie niezbadane i nieodkryte do końca. Wciąż wiele osób zastanawia się, czemu takie uczucie się pojawia, dlatego powstało kilka hipotez oraz teorii na ten temat. Najbardziej prawdopodobna opisuje pomyłkę w funkcjonowaniu mózgu, który myli pamięć krótkotrwałą z długotrwałą.
Deja vu może być uznane za występowanie zaburzeń neurologicznych u osób z padaczką i nie tylko. Zwykle doświadczenie jest rzadkie i błyskawiczne – nie ma powodów do obaw. Może się zdarzyć przy silnym zmęczeniu, spożyciu alkoholu czy niektórych leków. Niektórzy zwolennicy teorii parapsychicznych uważają, że deja vu jest dowodem na istnienie światów równoległych.