Dekoracja stołu na Boże Narodzenie
Boże Narodzenie to nie czas na minimalizm. Dlatego nie krępuj swej kreatywności i daj się ponieść fantazji, przygotowując świąteczne dekoracje, które zostaną zapamiętane na długo.
Dekoracja stołu - kolorystyka
Świąteczna kolorystyka opiera się na kontrastujących ze sobą kolorach. Naczynia zazwyczaj wyraźnie się odróżniają od barwy obrusu. Możesz postawić na czerwień, która od zawsze kojarzy się z Wigilią. Soczystą barwę przełamiesz bielą oraz zielonymi akcentami (szczególnie w formie naturalnych lub sztucznych gałązek drzew iglastych). By podkreślić uroczysty charakter kolacji, można zdecydować się natomiast na królewskie połączenie czerwieni i złota. Lżejszą opcją jest zrezygnowanie z koloru wina w tym zestawie i wprowadzeniu bieli. Dekoracja stołowa będzie miała z kolei nieco dekadencki charakter, jeśli postawimy na czerń i złoto. Dobór kolorów jest nie tylko symboliczny, ale także jednoznacznie kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Ważny jest też design naczyń i sztućców oraz ich ilość. To one świadczą o tym czy zależy nam na elegancji, prostocie czy przytulnej domowej estetyce.
Dekoracja stołu - ozdoby
Rodzaj ozdób do dekoracji stołu zależy od czasu przygotowań, cierpliwości i umiejętności manualnych. Najciekawsze elementy powstaną w wyniku nietypowego łączenia przedmiotów codziennego użytku np. dzięki wykorzystaniu ceramicznych doniczek na kwiatki z podłużnymi świecami (najlepiej z wosku pszczelego, gdyż jest on zdrowszy niż te zapachowe). Modne ozdoby świąteczne powstają często ze szklanych słoików, do których wkłada się kolorowe kamyczki, lampki choinkowe czy elementy sztucznych roślin. Ciekawie wyglądają świeczniki, składające się z kilku warstw różnego rodzaju drobnych ozdób. Na stole znaleźć się mogą też niewielkie bombki, metalowe łańcuchy choinkowe czy kwiat Gwiazdy Betlejemskiej. Ozdobami mogą być także aromatyczne owoce, a w szczególności pomarańcze i czerwone jabłka (to na wzór tych ostatnich zaczęły być produkowane pierwsze bombki). Gdzieniegdzie można też umieścić niewielkie szklane naczynia np. w kulistym kształcie, obsypane korzennymi przyprawami. Oprócz szkła, warto dobierać także ozdoby z drewna, które nadają wnętrzu przytulnego charakteru. W ozdabianie stołu, można zaangażować dzieci. Będzie to nie tylko frajda, ale także aktywne współtworzenie tego ważnego wieczoru. Kolejne dekoracje, które pasują do bożonarodzeniowego stołu to nieduże wieńce z igliwia. Jeśli na blacie nie zmieszczą się żadne ozdoby (szczególnie, gdy talerze poszły już w ruch), zdecydować się można na wiszące dekoracje, mocowane na suficie. Często są to naturalne rośliny w ciekawych doniczkach, łańcuchy, bukieciki czy szklane lampiony. Interesującą propozycją (choć kojarzącą się bardziej z Orientem) są też lampy z tykwy, które charakteryzują się wieloma małymi otworami, tworzącymi niebanalne cienie i refleksy na ścianie. Duże pole do popisu daje modelina termoutwardzalna, z której wykonać można niewielkie realistyczne ozdoby, które do złudzenia przypominają piernik, ciastka i inne apetyczne produkty.
Dekoracja stołu - tradycja
Jeśli zależy Ci na zachowaniu tradycji, umieść sianko pod obrusem i pozostaw jedno przygotowane miejsce dla niespodziewanego gościa. Bożonarodzeniowy stół udekorować można symbolami, nawiązującymi do wydarzeń w Betlejem np. gwiazdkami, figurkami aniołów czy małą szopką. Dopełnieniem pięknego stołu, mogą być fantazyjnie ułożone serwetki dla gości czy niewielkie pudełeczka z podarunkami.