Trwa ładowanie...

Depresja podwyższa ryzyko Alzheimera

Depresja w podeszłym wieku sprzyja gromadzeniu się beta-amyloidów, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera – informują badacze z Uniwersytetu w Monachium (Niemcy).
Share
Depresja podwyższa ryzyko Alzheimera
Źródło: 123RF
d3b6t00

Depresja w podeszłym wieku sprzyja gromadzeniu się beta-amyloidów, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera – informują badacze z Uniwersytetu w Monachium.

Naukowcy przy pomocy metod obrazowania molekularnego wykazali, że starsze osoby cierpiące na depresję posiadają w mózgu więcej złogów beta-amyloidów niż badani bez zaburzeń nastroju. Nadmierna ilość tych białek grozi pojawieniem się deficytów poznawczych i predysponuje do wystąpienia choroby Alzheimera.

Badaniem objęto 371 pacjentów z umiarkowanym upośledzeniem funkcji poznawczych. Analiza danych pozwoliła stwierdzić, że amyloidy u osób z objawami depresyjnymi koncentrowały się głównie w rejonach kory przedczołowej oraz przedniej i tylnej części zakrętu obręczy.

d3b6t00

„Kombinacja podwyższonego poziomu amyloidów oraz współwystępujących symptomów depresji stawia pacjenta w pozycji osoby charakteryzującej się wysokim ryzykiem szybkiego rozwoju choroby Alzheimera” – mówi Axel Rominger, jeden z badaczy.

Jak podkreślają autorzy badania, metody leczenia Alzheimera są wciąż bardzo ograniczone, dlatego tak ważne jest zrozumienie czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do wystąpienia choroby.

Rezultaty niniejszego badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Towarzystwa Medycyny Nuklearnej i Obrazowania Molekularnego w St. Louis (USA).

(PAP),ooo/ krf/

d3b6t00

POLECAMY:

* Kwasy omega-3 chronią mózg przed kurczeniem się na starość*

* Jedzenie ryb związane z niższym ryzykiem zgonu w starszym wieku*

* Reakcja na raka – mężczyźni wkurzeni, kobiety analizują*

d3b6t00

Podziel się opinią

Share
d3b6t00
d3b6t00