ycipk-2o8wli
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Ludzie

Depresja podwyższa ryzyko Alzheimera

Depresja w podeszłym wieku sprzyja gromadzeniu się beta-amyloidów, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera – informują badacze z Uniwersytetu w Monachium (Niemcy).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Depresja podwyższa ryzyko Alzheimera
(123RF)
ycipk-2o8wli

Depresja w podeszłym wieku sprzyja gromadzeniu się beta-amyloidów, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera – informują badacze z Uniwersytetu w Monachium.

Naukowcy przy pomocy metod obrazowania molekularnego wykazali, że starsze osoby cierpiące na depresję posiadają w mózgu więcej złogów beta-amyloidów niż badani bez zaburzeń nastroju. Nadmierna ilość tych białek grozi pojawieniem się deficytów poznawczych i predysponuje do wystąpienia choroby Alzheimera.

Badaniem objęto 371 pacjentów z umiarkowanym upośledzeniem funkcji poznawczych. Analiza danych pozwoliła stwierdzić, że amyloidy u osób z objawami depresyjnymi koncentrowały się głównie w rejonach kory przedczołowej oraz przedniej i tylnej części zakrętu obręczy.

ycipk-2o8wli

„Kombinacja podwyższonego poziomu amyloidów oraz współwystępujących symptomów depresji stawia pacjenta w pozycji osoby charakteryzującej się wysokim ryzykiem szybkiego rozwoju choroby Alzheimera” – mówi Axel Rominger, jeden z badaczy.

Jak podkreślają autorzy badania, metody leczenia Alzheimera są wciąż bardzo ograniczone, dlatego tak ważne jest zrozumienie czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do wystąpienia choroby.

Rezultaty niniejszego badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji Towarzystwa Medycyny Nuklearnej i Obrazowania Molekularnego w St. Louis (USA).

(PAP),ooo/ krf/

ycipk-2o8wli

POLECAMY:

* Kwasy omega-3 chronią mózg przed kurczeniem się na starość*

* Jedzenie ryb związane z niższym ryzykiem zgonu w starszym wieku*

ycipk-2o8wli

* Reakcja na raka – mężczyźni wkurzeni, kobiety analizują*

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2o8wli

ycipk-2o8wli
ycipk-2o8wli