Trwa ładowanie...
d2z1bzp

Dieta FODMAP - na czym polega? Etapy, produkty, kalorie

Dieta FODMAP została opracowana dla osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego. Jakie produkty stosować w diecie FODMAP? Czego nie można jeść na tej diecie? Jakie efekty przynosi stosowanie diety FODMAP?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na czym polega dieta FODMAP? Na jakie etapy ją dzielimy?
Na czym polega dieta FODMAP? Na jakie etapy ją dzielimy? (123RF)
d2z1bzp

Czym jest dieta FODMAP?

FODMAP to dieta stworzona przez naukowców z australijskiego Monash University, która pozwala na normalne funkcjonowanie osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego oraz/lub nadmiernym rozrostem flory bakteryjnej w przypadku innych chorób.

Dieta FODMAP zakłada mocne ograniczenie produktów z zawartością fruktozy, laktozy, fruktanów, alkoholi polihydroksylwych oraz sztucznych substancji słodzących, które mogą być dla niektórych osób szkodliwe. Wszystkie z wymienionych substancji mogą znacznie wspomagać fermentację pod wpływem bakterii w jelicie, a więc powodować wzdęcia, bóle brzucha i biegunki.

Nazwa FODMAP to zestawienie pierwszych liter wyrazów Fermentable Oligosaccharides, Disacharides, Monosacharides And Polyols (fermentujące oligosacharydy, disacharydy,
monosacharydy i alkohole wielowodorotlenowe), a więc związków, które przedostają sie do jelita grubego, fermentują pod wpływem bakterii i dają objawy IBS, czyli zespołu jelita drażliwego.

d2z1bzp

W takim przypadku prawidłowe trawienie jest zaburzone, tym samym prowadząc do uszkodzenia wyściółki jelit i objawów IBS. Dieta FODMAP ma być dla takich osób sposobem na utrzymywanie dobrego zdrowia, a efekty poprawy kondycji organizmu widoczne są w zdecydowanej większości przypadków.

Na czym polega dieta FODMAP?

Dieta FODMAP składa się z dwóch faz, które mają na celu przywrócić nam równowagę organizmu w przypadku objawów IBS. Pierwsza faza trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni i polega na usunięciu z diety produktów, które zawierają FODMAP.

Restrykcje co do unikania produktów z FODMAP zależą od indywidualnej kondycji chorego, a więc w niektórych przypadkach można spożywać niewielką ilość takich produktów. Druga faza nie ma konkretnych ram czasowych, a jej głównym celem jest wprowadzenie tych produktów z powrotem do naszej diety.

d2z1bzp

Produkty z FODMAP należy przyjmować w odstępach kilku dni i pojedynczo, a reakcja organizmu będzie dla nas wskazówką, czy objawy ustąpiły. Jeżeli IBS kolejny raz da o sobie znać, to należy ponownie odstawić te produkty.

Istotną kwestią jest długość diety FODMAP, ponieważ eliminowanie z jadłospisu niektórych owoców czy warzyw może prowadzić do innych, także niezwykle przykrych dla zdrowia konsekwencji.

Takiej diety nie można więc stosować zbyt długo, a do fazy pierwszej należy powrócić tylko w przypadku, gdy kolejny raz dojdzie do zaostrzenia przykrych objawów.

Dieta FODMAP - produkty zakazane

Lista produktów FODMAP jest stale aktualizowana i można ją znaleźć na stronie IBS Diets. Do listy produktów zakazanych podczas stosowania diety FODMAP należą między innymi:

Stopniowe włączanie tych produktów do diety zależy w dużej mierze od indywidualnego stanu zdrowia.

d2z1bzp

Podziel się opinią

Share

d2z1bzp

d2z1bzp