Dieta na płaski brzuch - co jeść, aby schudnąć?
Dieta na płaski brzuch powinna być lekkostrawna, z dużą zawartością warzyw i błonnika. Płaski brzuch trzeba też wypracować odpowiednimi ćwiczeniami. Aby pozbyć się dolegliwości układu pokarmowego takich jak biegunka czy zaparcia, trzeba postawić na regularność spożywania posiłków oraz zdrowe produkty.
15.09.2018 | aktual.: 15.09.2018 20:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dieta na płaski brzuch - posiłki co 3-4 godziny
Aby mieć płaski brzuch, należy regularnie spożywać posiłki, czyli co 3 godziny (nie dłużej niż 5 godzin). Spożywając 4-5 posiłków dziennie w odpowiednich odstępach czasu, gwarantujemy sobie dobre samopoczucie, właściwy poziom insuliny bez gwałtownych skoków glukozy. Posiłki powinny być częstsze, pełnowartościowe, ale niewielkie objętościowo.
Aby pozbyć się dolegliwości układu pokarmowego (np. wzdęcia)
należy jeść wolno i żuć starannie. Jedzenie w pośpiechu i połykanie dużych kęsów powoduje, że przewód pokarmowy nie radzi sobie z trawieniem jedzenia, a co za tym idzie, nasz brzuch wygląda jak balon.
Dieta na płaski brzuch - produkty bogate w błonnik
Dieta na płaski brzuch musi być bogata w błonnik (włókno pokarmowe). Zmniejsza on wchłanianie złego cholesterolu, dzięki czemu zapobiega chorobom układu krążenia. Błonnik pokarmowy zmniejsza również stężenie glukozy we krwi, a co najważniejsze absorbuje wodę, dzięki czemu spożywane pokarmy zwiększają swoją objętość w żołądku, dając na długo uczucie sytości.
Błonnik możemy znaleźć w produktach zbożowych, ale z niskiego przemiału zbóż np. chleb żytni pełnoziarnisty, owocach i warzywach (porzeczki, maliny)
, nasionach (np. nasiona słonecznika, pestki dyni)
, owocach suszonych (figi, morele, śliwki)
oraz siemieniu lnianym, który zawiera aż 27,3 g błonnika w 100 g produktu.
Dieta na płaski brzuch - woda i herbaty
Aby mieć płaski brzuch, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się spożywanie ok. 3 l wody. Wybierając wodę mineralną w supermarkecie, warto sprawdzić, ile faktycznie posiada ona minerałów. Najlepiej wybierać wodę wysokozmineralizowaną (ponad 1500 mg/l), taką jak Galicjanka, Krynica Minerale czy Muszynianka.
Herbat też nie musisz sobie odmawiać. Wybieraj napary z ziół, które przyspieszają trawienie np. koper włoski, który działa rozkurczowo na jelita i łagodnie je przeczyszcza, łopian, mający właściwości moczopędne lub rumianek, który reguluje pracę jelit.
Dieta na płaski brzuch - lekka kolacja
Dieta na płaski brzuch to nie głodówka, a pełnowartościowe posiłki, które pomogą pozbyć się wzdętego brzucha. Lekkostrawna kolacja powinna być regułą w twoim jadłospisie. Wieczór to zdecydowanie nie pora na ciężkie, tłuste i wysokokaloryczne posiłki. Kolację należy jeść 2-3 godziny przed planowanym snem. Lekka kolacja to między innymi:
Przy diecie na płaski brzuch warto wyeliminować alkohol, słodycze oraz słone przekąski.