GwiazdyDlaczego mężczyźni opuszczają swoje żony?

Dlaczego mężczyźni opuszczają swoje żony?

Dziwisz się, że on odszedł bez słów wyjaśnienia? Pomimo silnej więzi emocjonalnej, nawet udane małżeństwo nie jest w 100 proc. wolne od konfliktów. To naturalne, że zdarzają się nieporozumienia.

Dlaczego mężczyźni opuszczają swoje żony?
Źródło zdjęć: © 123RF

15.01.2014 | aktual.: 16.01.2014 16:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziwisz się, że on odszedł bez słów wyjaśnienia? Pomimo silnej więzi emocjonalnej, nawet udane małżeństwo nie jest w 100 proc. wolne od konfliktów. To naturalne, że zdarzają się nieporozumienia. Jednak trzeba nauczyć się sztuki kompromisu i nie można problemów zamiatać pod przysłowiowy dywan. Terapeuta rodzinny, Bob Navarra, twierdzi, że szczera rozmowa jest kluczem powodzenia. Oto 10 największych błędów, które kobiety popełniają w związkach.

Nie walczą sprawiedliwie
Navarra twierdzi, że szczęśliwe małżeństwo wcale nie musi walczyć mniej, ale lepiej: „zamiast nieustannie oskarżać i obwiniać partnera, małżonkowie muszą opisywać swoje uczucia i potrzeby”. Badania pokazują, że kobiety częściej wyolbrzymiają banalne problemy, a mężczyźni już po pierwszym argumencie są skłonni się wycofać.

Zazwyczaj kobiety zaczynają dyskusję od negatywnych aspektów, co sprawia, że sprowadzają ją na niewłaściwy tor i jeszcze zaostrzają konflikt. Zamiast uciekać się do ataku (np. Spóźnimy się przez ciebie!), który prowadzi do obrony, dr Navarra radzi, aby trzymać się raczej wersji „stwierdzenia”: „Kiedy (to się zdarza), czuję się (zła, sfrustrowana). Kluczem jest umiejętność prowadzenia rozmowy.

Traktują męża jak dziecko

Lekceważenie drugiej osoby również stanowi źródło nieporozumienia. - Obserwuję duży problem w związkach objawiający się niechęcią mężczyzn do partnerek, którzy uważają, że mówi się do nich protekcjonalnie – wyjaśnia Mary Kelleher. To może sprawić, że postrzegani są jako gorsi i szybciej wywołuje to u nich uczucie niezadowolenia niż niedoskonałości. Zatem unikają tematu zagrażającego ich niezależności.

– Stwierdzenie, że powinien lepiej zarabiać, aby zapewnić rodzinie godny byt może być odebrane jako forma nacisku – sugeruje terapeuta Vagdevi Meunier. Nikt nie chce być kontrolowany i „rządzony” przez małżonka – dodaje.

Dzielą się małżeńskimi kłopotami ze z znajomymi

Udział osób trzecich w problemach małżeńskich nie zawsze jest wskazany. Czasem lepiej się nie wtrącać. Często kobiety nie zdają sobie sprawy, że pozornie nieszkodliwe narzekanie i obgadywanie partnera przy rodzinie czy znajomych, może jedynie zburzyć zaufanie męża. Zagraża to bezpieczeństwu budowanej wspólnie więzi. – Dla mężczyzn jest nie tylko bolesne, ale i upokarzające – twierdzi Norene Gonsiewski, terapeuta z Portland Relationship Center w Oregonie. Jeśli szukasz wsparcia, zasięgnij porady specjalisty, który zapewni ci poufność.

Nie potrafią chwalić, prawić komplementów

Dowartościowanie jest istotnym aspektem relacji. Kobiety nie potrafią okazać swojego uznania. – Mężczyzna nigdy o to nie poprosi, ale pochwały są ważne – mówi Gonsiewski. – Oni muszą wiedzieć, że ich żony są z nich dumne – dodaje.

Scott Haltzman, autor książki „The Secrets of Happily Married Women” zauważa, że mężczyźni są bardziej niż kobiety zorientowani na działanie, co oznacza, że pokazują uczucia na różne sposoby. – On przez opróżnienie zmywarki chce ci powiedzieć, że troszczy się o ciebie – sugeruje w swojej książce Haltzman i dodaje: - Zwróć uwagę na to, co robi, i niech wie, że to zauważasz i doceniasz. Mężczyźni cenią kobietę, która ich podziwia, chwali, mówi, jacy są zaradni i wspaniali.

Brak seksu traktują jako karę dla partnera

- Podczas gdy kobiety zazwyczaj potrzebują w związku silnej więzi psychicznej, mężczyźni często wyrażają swoje uczucia poprzez fizyczną intymność, czyli seks – twierdzi Marla Taviano, autorka książki „Is that All He Thinks About?”. – Kiedy żona nie chce zbliżenia, mężczyzna intepretuje to tak: „odrzuca mnie też jako osobę” – wyjaśnia ekspertka.

– Używanie seksu jako karty przetargowej jest szantażem emocjonalnym, który może go zrazić. Ważną rolę odgrywają negocjacje. – Zbyt częste odmawianie seksu może sprawić, że partner pomyśli, że nie kochasz go już tak mocno jak dawniej i w zamian również okaże ci mniej uczucia – podsumowuje Haltzman. Nie można seksu postrzegać w kategoriach kary i nagrody.

Za wszelką cenę próbują go zmienić

- Każdy człowiek może się zmienić. Lepiej jednak skupić się na własnej metamorfozie niż na zmianie zachowania naszego współmałżonka – twierdzi Anne Ziff, autorka „Marrying Well”. Niestety niektóre kobiety postrzegają małżeństwo jako punkt wyjścia do „przeobrażenia męża”. Większość badań pokazuje, że żonaci mężczyźni zdrowiej się odżywiają i mają mniej problemów z alkoholem niż ich samotni rówieśnicy.

– Kiedy twój mąż zauważa, że jego dom nie jest jego zamkiem, on nie czuje się prawdziwym mężczyzną i ma wrażenie, że został umieszczony w pustym polu, w którym nie może działać – tłumaczy dr Meunier. Jeśli za wszelką cenę będziesz eliminować jakieś jego cechy i przyzwyczajenia, on może uznać, że prościej będzie … odejść.

Podejmują ważne decyzje bez jego akceptacji

Badania potwierdzają, że pieniądze stanowią główne źródło nieporozumienia wśród małżeństw. Meunier twierdzi, że schemat zarządzania rodzinnym budżetem jest istotny dla utrzymania prawidłowej relacji. Kiedy zamierzasz zarezerwować bilety na wakacje lub kupić zmywarkę, twój partner powinien o tym wiedzieć. To samo dotyczy decyzji spędzenia razem weekendu. Wspólne planowanie zakupu może przynieść wiele radości. Nie podejmuj ważnych decyzji bez jego wiedzy i zgody.

Nie pozwalają mu spełnić się w roli ojca

Nie dajesz mu szansy bycia dobrym tatą? To naturalne, że matki wychowują dzieci inaczej niż ojcowie, ale okazuje się, że niekoniecznie lepiej. Niektóre badania wskazują, że wspólne, często nawet chaotyczne, zabawy z ojcem dają dzieciom wiele korzyści.

– Urażona męska duma rośnie, gdy ich dzieci nie rozwijają się prawidłowo, gdy matka nie jest w kwestii wychowania kompetentna – wyjaśnia Gonsiewski i dodaje: - Kiedy kobieta nie ufa mężowi jako tacie, wysyła mu wiadomość, że popełnia błąd i tylko ona ma rację. – Warto zachęcać mężczyzn do opieki nad dzieckiem, gdyż rola ojca w procesie wychowania potomstwa jest niezastąpiona. Szczególnie ważne jest przywracanie ojcom odpowiedniego miejsca w rodzinie, czyli czynny udział w życiu dziecka.

Są chorobliwie zazdrosne

Mężczyźni to wzrokowcy. Nic więc dziwnego, że heteroseksualny facet zauważy ładną dziewczynę. – Kobiety, które potrafią to zrozumieć, nie dadzą się sprowokować i ograniczą sceny zazdrości do minimum. Gdy zaś żona nie potrafi tego zaakceptować, mężczyzna poczuje się urażony i będzie musiał się bronić oraz tłumaczyć – wyjaśnia dr Meunier i dodaje, że samo spojrzenie nie jest dużym powodem do niepokoju. Co innego komentarze, dwuznaczne zachowanie, wyraźne okazywanie zainteresowania inną kobietą - to może być oznaką braku szacunku i zaangażowania.

Oczekują natychmiastowego przebaczenia

Badania pokazują, że szukanie i udzielanie przebaczenia znacznie przyczynia się do satysfakcji małżeńskiej. Jednak należy strzec się pustych słów i obietnic. Dr Navarra twierdzi, ze często podczas konfliktu proste „przepraszam” nie wystarczy. Aby uzyskać przebaczenie, żona musi zrozumieć, gdzie popełniła błąd i dlaczego tak bardzo zdenerwowało to jej męża.

Dr Haltzman uważa, że powinna przyznać się do błędu i ponieść konsekwencje swoich decyzji, a także zapytać, co może zrobić, aby jej przebaczył. – Jeśli dotrzesz do pierwszych trzech etapów, większość partnerów na ostatnie pytanie odpowie: „zapomnij o tym” – dodaje. Magiczne słowa: „kocham”, „przepraszam” i „dziękuję” powinny być nieodzownym elementem małżeństwa.

Tekst: na podst.womansday.com/Monika Stypułkowska

(ms/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

rozwódzdradazwiązek
Komentarze (22)