FitnessDlaczego nie chudnę?

Dlaczego nie chudnę?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet walczących ze zbędnymi kilogramami. Najprostsza odpowiedź brzmi - bo za dużo jem. Ale bywa, że jem coraz mniej, stosuję różne diety, a waga nie spada. Czasami problemy z nadwagą mogą być spowodowane ukrytymi problemami zdrowotnymi. Sprawdź, co może je powodować?

Dlaczego nie chudnę?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

05.09.2011 | aktual.: 04.03.2012 18:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet walczących ze zbędnymi kilogramami. Najprostsza odpowiedź brzmi - bo za dużo jem. Ale bywa, że jem coraz mniej, stosuję różne diety, a waga nie spada. Czasami problemy z nadwagą mogą być spowodowane ukrytymi problemami zdrowotnymi. Sprawdź, co może je powodować?

Tarczyca produkuje hormony tyroksynę (T4) , trójjodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę, które wpływają na rozwój i działanie całego organizmu. Gdy ich ilość jest zbyt mała - organizm przechodzi jakby na zwolnione obroty. Masz niskie ciśnienie, serce pracuje wolniej, oddech jest płytszy i trudniejszy, a do tego dochodzą kłopoty z wagą. Według najnowszych badań, jeśli masz wynik TSH powyżej 2 mlU/l - możesz znajdować się we wczesnym stadium niedoczynności tarczycy. Zbędne kilogramy trudno jest zgubić często nawet wtedy, gdy niedoczynność leczysz preparatami hormonów tarczycy. Sprzymierzeńcem w walce z nadwagą może być odpowiednia dieta. Powinnaś ograniczyć spożycie cukru i pokarmów zawierających dużo węglowodanów jak: pieczywo, makarony, ryż, płatki zbożowe, ziemniaki i produkty mączne. Twoja dieta powinna obejmować: warzywa, surówki, owoce, ryby i owoce morza, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, kurczaki, jajka. Pij dziennie około dwóch litrów czystej wody, co przyspieszy przemianę materii i wypłucze z
organizmu toksyny. Wprowadź do diety tłuszcze zawierające omega - 3, które sprzyjają przemianie materii.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to najczęstsze zaburzenie hormonalne u kobiet w wieku rozrodczym. Schorzenie to zakłóca działanie insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę, odpowiedzialnego m.in. za przyswajanie cukru, co powoduje kłopoty z utratą wagi. W diagnostyce pomocne jest badanie ultrasonograficzne, które pozwala ocenić strukturę i wielkość jajników, a także badania hormonalne w celu dokładnej oceny stężeń poszczególnych hormonów. Leczenie zespołu policystycznych jajników zależy od objawów i jest dostosowane do potrzeb pacjentki. Walka z nadwagą polega na ograniczeniu kaloryczności diety oraz zwiększeniu aktywności fizyczną. Obserwuje się, że redukcja masy ciała o 10-15 proc. znacznie zmniejsza nieprawidłowości i może nawet zwalczyć chorobę we wczesnym stadium.

Leki

Problemy ze schudnięciem możesz mieć, jeśli bierzesz niektóre medykamenty. Należą do nich m.in. kortykosterydy (stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, niektórych chorób skóry), antydepresanty, leki psychotropowe, przeciwmigrenowe, antyalergiczne, kardiologiczne. Jeśli przyczyną nadwagi są leki, zgłoś się do lekarza i poproś o zmianę dawki lub lekarstwa.

Wiek

Wcześniej mogłaś zjeść ”konia z kopytami” i nic, a teraz jesz mało, a mimo to waga ani drgnie. Wraz z wiekiem zmienia się poziom hormonów i spada tempo przemiany materii (co 10 lat o 5 - 7 proc.), a dodatkowe kalorie odkładają się w postaci niechcianych fałdek. Nie schudniesz jeśli będziesz pomijać posiłki. Z wiekiem przybywa też więcej tłuszczu, bo zanikają mięśnie. Nie głodź się, bo w ten sposób spowalniasz metabolizm. Jedz mniejsze porcje co 3 - 3,5 godziny i nie zapomnij o ruchu, który jest twoim głównym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą.

Stres i brak snu

Najnowsze badania, przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że duży poziom stresu oraz notoryczny brak snu mogą utrudniać walkę z nadwagą. Zauważono, że osoby, które śpią mniej niż 6 godzin na dobę, a na dodatek żyją w ciągłym stresie, mają problem z pozbyciem się dodatkowych kilogramów. Stres przez wprowadzenie dodatkowych naprężeń i zaburzeń wielu układów fizjologicznych spowalnia metabolizm, a na dodatek większość z nas ma w tym czasie tendencję do objadania się. Zanim zaczniesz stosować kolejne diety - warto uregulować swój sen i ograniczyć stresowe sytuacje.

mpi/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
dietanadwagatarczyca
Komentarze (9)