FitnessDlaczego Polki nie robią cytologii?

Dlaczego Polki nie robią cytologii?

Tylko 44 proc. kobiet, które deklarują wykonywanie badania cytologicznego, poddaje się temu regularnie - raz do roku lub częściej. Aż 20 proc. Polek na pytanie: Czy robisz cytologię?- odpowiada przecząco. Wynika z internetowej ankiety przeprowadzonej w serwisie kobieta.wp.pl dla Kwiatu Kobiecości - Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i Rakiem Jajnika.

Dlaczego Polki nie robią cytologii?
Źródło zdjęć: © 123RF

09.01.2013 | aktual.: 09.01.2013 17:00

Tylko 44 proc. kobiet, które deklarują wykonywanie badania cytologicznego, poddaje się temu regularnie – raz do roku lub częściej. Aż 20 proc. Polek na pytanie „Czy robisz cytologię?” – odpowiada przecząco. Wynika z internetowej ankiety przeprowadzonej w serwisie kobieta.wp.pl dla Kwiatu Kobiecości – Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i Rakiem Jajnika.

Organizatorzy kampanii społecznej „Piękna bo zdrowa”, Kwiatu Kobiecości i magazynu Glamour, przekonują, że to zdrowie jest podstawą i gwarancją zewnętrznego piękna oraz że każda kobieta jest bohaterką swojego życia, a decyzja o zdrowiu, szczęściu oraz ich urodzie należy od nich samych! Dlatego ważne jest, aby na co dzień o tym pamiętać i kierować się hasłem: „Zostań Superbohaterką, zrób cytologię!”.

„Dlaczego nie robisz cytologii”?

Z badania przeprowadzonego w serwisie kobieta.wp.pl dla Kwiatu Kobiecości wynika, że tylko 44 proc. kobiet, które deklarują wykonywanie cytologii, poddaje się jej regularnie – raz do roku lub częściej. Aż 45 proc. z nich wykonuje badanie cytologiczne raz na dwa, trzy lata. Ponad 60 proc, z nich deklaruje, że posiada wykształcenie ponad średnie i pochodzi z większych aglomeracji miejskich, liczących ponad 100 tys. mieszkańców. Natomiast aż 20 proc. z Polek na pytanie „Czy robisz cytologię?” odpowiada przecząco.

Najczęściej podawanym powodem, dla którego nie poddają się tym badaniom jest, w większości przypadków (niemal 29 proc.), brak interakcji z lekarzem, który nigdy im tego nie zasugerował. Wśród ankietowanych (20 proc.) istnieje również przeświadczenie, że cytologia jest nieprzyjemnym, wprawiającym w zakłopotanie badaniem. Taką postawę w większości przypadków prezentują mieszkanki mniejszych miast – do 100 tys. mieszkańców.

„Cytologia to badanie proste, krótkie i bezbolesne, a jednak nadal niewiele kobiet wybiera się z wizytą do ginekologa raz w roku. Jest to obecnie najprostszy i nieinwazyjny sposób wykrycia zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Daje również możliwości rozpoznania zmian przednowotworowych, które są wyleczalne. Cytologię powinna wykonywać każda kobieta, która rozpoczęła współżycie, co najmniej raz do roku – mówi Dr n. med. Małgorzata Rekosz, Kierownik Zespołu Skryningu Raka Szyjki Macicy, Pracowni Prewencji Wtórnej Nowotworów Centrum Onkologii INSTYTUTU im. Marii Skłodowskiej-Curie, członek Rady Ekspertów Fundacji Kwiat Kobiecości – Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i Raka Jajnika.

„Jak często robisz badanie cytologiczne?”

„Ważne jest, aby cytologia była pobierana przez ginekologa lub położną odpowiednim narzędziem – szczoteczką cytologiczną, spełniającą wymagania jakościowe w badaniach masowych” – dodaje Dr n. med. Małgorzata Rekosz.

Celem akcji „Piękna bo zdrowa” jest zwiększenie świadomości kobiet na temat wirusa HPV oraz raka jajnika – nowotworów występujących coraz częściej u młodych kobiet – a także zmiana podejścia Polek do badań u ginekologa. Rokrocznie wykonywana cytologia może pomóc we wczesnym wykryciu raka szyjki macicy, natomiast regularne badania ginekologiczne i wykonywanie USG transwaginalnego, potocznie zwanego dopochwowym, mogą pomóc w wykryciu raka jajnika we wczesnym stadium i zwiększyć szansę na wyleczenie.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
cytologiapiękna bo zdrowarak szyjki macicy
Zobacz także
Komentarze (19)