Dlaczego seniorzy wcześnie wstają? Powód jest nieoczywisty
Istnieje przekonanie, że osoby starsze potrzebują mniej snu niż dzieci czy młodzi dorośli. To popularny mit. Wczesne wstawanie zależy od wielu czynników. Niektóre z nich powodują, że sen seniorów jest zbyt krótki lub niski jakościowo. Dlaczego tak się dzieje?
Wraz z wiekiem mózg ulega procesom starzenia, co prowadzi do zmniejszenia jego aktywności i większej podatności na zmęczenie. To sprawia, że osoby starsze nie odbierają bodźców tak efektywnie jak wcześniej. Eksperci zalecają, aby dorośli, w tym seniorzy, spali min. 7 godzin dziennie. Jednak z wiekiem średni czas snu skraca się o ok. 30 minut co dekadę.
"Badania pokazują, że począwszy od wieku średniego, przeciętna osoba traci 27 minut snu, w każdej kolejnej dekadzie" - czytamy na portalu Sleep Foundation.
Dlaczego seniorzy śpią krócej?
Wielu emerytów skarży się na wczesne budzenie i trudności z ponownym zaśnięciem. Może to być spowodowane warunkami środowiskowymi, takimi jak: temperatura otoczenia, światło słoneczne, wilgotność powietrza i hałas.
Na efektywny sen nocny wpływ ma również ogólny stan zdrowia oraz poziom aktywności fizycznej, ale nie tylko. Kluczową rolę odgrywa regularność posiłków, uregulowanie rytmu dobowego czy ilość drzemek w ciągu dnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?
Specjalista od zaburzeń snu - doktor Abhinav Singh, przekonuje, że zmniejszenie zapotrzebowania na sen u seniorów to mit. Ekspert tłumaczy, że jedną z podstawowych przyczyn zaburzających efektywny wypoczynek nocny jest występowanie niekontrolowanych pobudek, które mogą się nasilać.
- Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na sen nie maleje, ale zdolność do ciągłego i nieprzerwanego snu tak - mówi Singh.
Zobacz też: Nie zakładaj do snu. Ekspertka mówi o skutkach
Wzrok odgrywa kluczową rolę
Zmiany widzenia są istotne dla normowania się zegara biologicznego, który reguluje rytm działania organizmu w zależności od zmieniających się warunków środowiska. Profesor Cindy Lustig z Uniwersytetu Michigan wyjaśnia, jak to wpływa na sen.
- Zmiany widzenia, które pojawiają się wraz z wiekiem, zmniejszają intensywność stopnia stymulacji świetlnej, jaką otrzymuje nasz mózg, co odgrywa ważną rolę w regulowaniu naszego rytmu dobowego - zauważa Lustig.
Doktor Sairam Parthasarathy z Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu w Arizonie zwraca uwagę na to, że zaćma, objawiająca się postępującym zmętnieniem soczewki, ogranicza realne postrzeganie światła, co szczególnie utrudnia widzenie w warunkach słabego oświetlenia.
- Jeśli występuje zaćma, wieczorne światło nie jest wystarczająco widoczne, więc według mózgu zachód słońca następuje wcześniej, niż w rzeczywistości - tłumaczy Parthasarathy.
Widzenie w słoneczne dni lub też po zmroku może być zaburzone. Często jest tak, że osoby słabiej widzące szybciej kładą się spać, a tym samym szybciej wstają w dniu kolejnym. Warto pamiętać, że zmiany w cyklu snu są naturalnym elementem starzenia się, ale jeśli niepokojące objawy nasilają się, warto skonsultować się z lekarzem.
Czytaj także: Nie zmieniasz poduszki? Konsekwencje błędu są opłakane
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl