Nie zmieniasz poduszki? Konsekwencje błędu są opłakane

Regularna wymiana poduszki to niemal konieczność dla zapewnienia komfortowego snu i dobrej higieny. Brudne poduszki mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, o których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Jak często zmieniać poszewkę?
Jak często zmieniać poszewkę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Poduszka jest elementem, który znacznie wpływa na komfort naszego snu. Z czasem jej wypełnienie traci sprężystość, co sprawia, że staje się nieprzyjemna i niewygodna. Niewłaściwie dobrana lub stara poduszka może powodować ból pleców i szyi, co wpływa na nasze samopoczucie.

Najczęstszym powodem bólu karku jest zła poduszka. Regularna wymiana pozwala uniknąć uczucia "połamania" o poranku i może zapobiegać pogłębianiu się wad postawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Roztocza w pościeli i kocach. Prosty sposób, by się ich pozbyć

Rzadko zmieniasz poduszkę? Musisz się z tym liczyć

Jeżeli masz problem z alergią, zmianą poduszki możesz zauważyć poprawę. Nawet przy regularnym praniu poszewek, bakterie i alergeny przedostają się do wnętrza poduszki, co prowadzi do problemów skórnych i oddechowych. Stare poduszki to siedlisko roztoczy i drobnoustrojów, które często są odpowiedzialne za przewlekłą alergię. Zbyt rzadka wymiana poduszki może też doprowadzić do uciążliwego trądziku na twarzy oraz górnych partiach ciała.

Na rynku dostępne są poduszki o różnorodnych wypełnieniach, które różnią się trwałością i właściwościami zdrowotnymi. Poduszki z wypełnieniem z pierza są jednymi z najtrwalszych, można je wymieniać co trzy do pięciu lat, a ich naturalne wypełnienie zapewnia właściwości antybakteryjne.

Poduszki z pianki memory, choć są droższe, oferują właściwości ortopedyczne, jednak ich trwałość nie przekracza trzech lat. Z kolei poliestrowe poduszki, najtańsze z dostępnych, powinny być wymieniane co rok, gdyż to one stanowią największe siedlisko bakterii.

Zadbaj o siebie i nie zapomnij o wymianie poduszki

Wybór odpowiedniego wypełnienia i częsta wymiana poduszek wpływa na nasze zdrowie. Poza komfortem snu to także inwestycja w zdrowie. Warto zwracać uwagę na jakość produktu oraz jego właściwości antyalergiczne, by zminimalizować ryzyko zdrowotne związane z używaniem starych poduszek.

Poduszki poliestrowe powinny być wyrzucane do kosza na plastik, podczas gdy te z pierza do odpadów zmieszanych. Część schronisk chętnie przyjmie stare poduszki, które mogą posłużyć jako legowisko dla zwierząt.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
senpościeldom

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)