Ryż, będący podstawą wyżywienia jednej trzeciej światowej populacji, w Polsce jest niezbyt umiejętnie wykorzystywany w kuchni. Dla większości osób po trzydziestce zboże to kojarzy się zwykle z serwowanym nam w dzieciństwie daniem o nazwie "ryż z jabłkami" lub jako składnik farszu gołąbków. Ryż ma jednak tak dużo walorów odżywczych, że warto wprowadzić go do codziennego menu...
Ryż, będący podstawą wyżywienia jednej trzeciej światowej populacji, w Polsce jest niezbyt umiejętnie wykorzystywany w kuchni.
Większości osób po trzydziestce zboże to kojarzy się zwykle z serwowanym nam w dzieciństwie daniem o nazwie "ryż z jabłkami" lub jako składnik farszu gołąbków. Ryż ma jednak tak dużo walorów odżywczych, że warto wprowadzić go do codziennego menu...
Na podst. Femina.fr, (Anna Loska/gabi), kobieta.wp.pl
Ryż jako składnik diety odchudzającej
Ci z nas, którzy pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów, powinni polubić ryż. Dlaczego? Po pierwsze, zawarte w skrobi ryżowej wielocukry o nazwie amyloza i amylopektyna stabilizują poziom cukru we krwi, dzięki czemu dłużej odczuwamy sytość. W dodatku amyloza, w którą obfituje szczególnie indyjski ryż Basmati, dużo wolniej niż inne elementy skrobi przekształca się w tłuszcz, czyli innymi słowy, ryżowe kalorie odkładają się w tkance tłuszczowej w niewielkim stopniu. Dla osób na diecie kluczowym zadaniem jest balansowanie pomiędzy zaspokajaniem uczucia głodu a zapobieganiem odkładania się tłuszczu. Ryż sprawdza się więc w dietetycznej kuchni znakomicie.
Ryż jest niskokaloryczny - 100 g tego zboża to niecałe 113 kcal. Warunkiem skuteczności diety ryżowej jest jednak odpowiedni sposób przyrządzenia zboża. Ryż należy ugotować na półtwardo - rozgotowany i miękki nie tylko posiada mniej walorów odżywczych, ale ma także wyższy indeks glikemiczny.
Bomba witaminowa
Ryż zawiera dużo witamin i innych składników odżywczych. Obfituje głównie w witaminy z grupy B (B1, B2 oraz B6), które regulują pracę układu nerwowego, a także w witaminy E i PP. Zawiera potas, żelazo, magnez, fosfor i cynk.
Najwięcej walorów odżywczych posiada ryż brązowy, który jest zbożem nieoczyszczonym i swój kolor zawdzięcza obecności okrywy ziarna, która w białym ryżu jest usuwana. To właśnie w okrywie gromadzi się najwięcej substancji odżywczych, które białe, czyste ziarno też posiada, lecz w mniejszym stopniu.
Ryż brązowy wymaga dłuższego gotowania niż ryż biały - na jego przygotowanie musimy poświęcić około pół godziny. Jeżeli smak brązowego ryżu nam nie odpowiada i bardziej smakuje nam biały, wybierajmy ryż długoziarnisty - spośród wszystkich rodzajów białego ryżu zawiera on najwięcej walorów odżywczych.
Regulator trawienia
Cierpisz na częste zaparcia, lub odwrotnie - zdarzają ci się biegunki? W takich wypadkach zastosować możesz kurację ryżową. Nie bez powodu w przypadkach problemów z układem pokarmowym w dawnej medycynie zalecano spożywanie ryżu. Zboże to doskonale reguluje pracę układu pokarmowego.
Rodzaj ryżu powinniśmy dobierać w zależności od dolegliwości. I tak, ciemny ryż, ze względu na wysoką zawartość błonnika, pomocny jest przy leczeniu zaparć. Błonnik pobudza układ trawienny i przyspiesza proces wydalania resztek pokarmowych.
Co się zaś tyczy biegunek, w tym przypadku lepiej sięgnąć po ryż biały, który ze względu na wysoką zawartość skrobi ryżowej, zagęszcza kał i zmniejsza częstotliwość wypróżniania się.
Trwają badania nad właściwościami przeciwbiegunkowymi ryżu - według naukowców skuteczność ryżu w leczeniu biegunek może być związana również z tym, że posiada on w składzie substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, które łagodzą przebieg biegunek bakteryjnych.
Ryż lekiem raka i łuszczycę?
W krajach azjatyckich, w których spożycie ryżu jest dość wysokie, notuje się stosunkowo niską zachorowalność na raka piersi i jelita grubego. Czy ta odporność Azjatów na raka może być związana z faktem jedzenia ryżu? Wiele wskazuje na to, że tak.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii wykazali, że substancja o nazwie trycyna, zawarta w ziarnach tego zboża, ma właściwości hamujące rozwój komórek nowotworowych. Warto wiedzieć, że w substancję tę najbardziej obfituje ryż brązowy.
Dieta składająca się z ryżu jest także niekonwencjonalną lecz podobno skuteczną metodą leczenia łuszczycy. Osoby cierpiące na tę chorobę, które jedzą codziennie ryż, dochodzą do zdrowia znacznie szybciej.
Bezglutenowe zboże
Ponieważ ryż nie zawiera glutenu, jest on jednym z ważniejszych elementów diety osób nie tolerujących tego białka.
Ryż jest także zbożem wywołującym stosunkowo najmniej reakcji alergicznych, dlatego też od kleików ryżowych warto rozpocząć karmienie dziecka przechodzącego na pokarmy stałe.
Regulacja gospodarki wodnej i zmniejszanie poziomu cholesterolu
Także osobom cierpiącym na choroby nerek lub częste obrzęki związane z zaburzeniami gospodarki wodnej organizmu zaleca się spożywanie ryżu. Pomaga regulować bilans wodny dzięki dużej zawartości potasu.
Z kolei dzięki zawartości witaminy E, która obniża poziom cholesterolu we krwi, jedzenie ryżu zaleca się osobom zagrożonym miażdżycą. W spożywaniu tego zboża nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań.
Na podst. Femina.fr, (Anna Loska/gabi), kobieta.wp.pl
Na podst. Femina.fr, (Anna Loska/gabi), kobieta.wp.pl