Dobra wiadomość dla osób z dodatkowymi kilogramami. Potrafią być bardziej szczęśliwe
Zazwyczaj nadwaga kojarzy się z zagrożeniami dla zdrowia – osoby z dodatkowymi kilogramami narażone są na choroby serca czy cukrzycę. U nich też występuje zwiększone ryzyko udaru mózgu. Jednak nowe badania stawiają okrąglejsze osoby w innym świetle – mają one szczęśliwsze życie.
Badania opublikowane w International Journal of Epidemiology zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Grupa ludzi pod okiem Louise Millard i George'a Daveya Smitha przeanalizowała dane z UK Biobanku. Jest to baza zawierająca dane genetyczne pochodzące od 500 tys. mężczyzn i kobiet w Wielkiej Brytanii w wieku od 37 do 73 lat.
Podczas dochodzenia naukowcy doszli do znanych wcześniej związków BMI danej osoby z jej ogólnym stanem zdrowia. Osoby z wyższym wskaźnikiem BMI częściej miały wyższe ciśnienie krwi, częściej cierpiały na cukrzycę i przechodziły okres dojrzewania w młodszym wieku.
Odkryto jednak też coś zupełnie nowego. Otóż osoby z nadwaga mają spokojniejszy umysł. Ku zdziwieniu badaczy. "Uczestnicy z genetyczną skłonnością do wyższego BMI są odbierane jako mniej nerwowe i zestresowane" – czytamy w raporcie.
Zobacz także: Już prawie co piąte niemowlę ma nadwagę
Wyniki potwierdziła szefowa wydziału zaburzeń odżywania w Royal College of Psychiatrists. – Wiemy, że jeśli ktoś czuje się poszkodowany pod względem odżywiania, wpływa to na jego zdolność regulowania emocji – wyjaśniła Dasha Nicolls. – Nie dziwi mnie, że akurat w tym sensie istnieje bezpośredni związek między tuszą, a szczęściem – dodała.
Dasha Nicholls, szef wydziału zaburzeń odżywiania w Royal College of Psychiatrists, wyjaśniła, w jaki sposób wzorce jedzenia mogą mieć wpływ na ich stan psychiczny.
Według badań NHS przeprowadzonych w 2014 roku aż 58 proc. kobiet i 65 proc. mężczyzn zostało zakwalifikowanych w Wielkiej Brytanii jako osoby otyłe.
W Polsce na otyłość cierpi ponad ¼ obywateli. Aż 25,2 proc. populacji Polski jest otyła - jak wynika z najnowszej aktualizacji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU) na zlecenie firmy DuPont. To o 2,9 proc. więcej niż średnia w Europie, która wynosi 22,3 procent. Polacy znaleźli się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek osób otyłych w kraju powiększył się o 2,1 pkt. proc.