Rewolucja w Kościele. Rozwodnicy będą zadowoleni

W Kościele mówi się o rewolucji. Watykan poinformował, że rozwodnicy w powtórnych związkach mogą otrzymywać rozgrzeszenie i przystępować do Komunii, nawet jeżeli prowadzą życie seksualne. Dotychczas nie było takiej możliwości.

W Kościele szykuje się rewolucja?
W Kościele szykuje się rewolucja?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

04.10.2023 | aktual.: 05.10.2023 16:43

Rozwodnicy w powtórnych związkach mogą otrzymywać rozgrzeszenie i przystępować do Komunii, nawet jeżeli prowadzą życie seksualne. Oświadczenie w tej sprawie możemy przeczytać na stronie internetowej watykańskiej Dykasterii.

Niektórzy biskupi, m.in. z Niemiec, podkreślają, że jest to całkowicie niezgodne z Tradycją Kościoła.

Komunia dla rozwodników

Dotychczas rozwodnicy mogli przystąpić do komunii świętej jedynie wtedy, gdy zobowiązali się do życia w pełnej czystości.

Poprzedni papieże uznawali możliwość przystąpienia rozwiedzionych w nowych związkach do Eucharystii, o ile "zobowiążą się do życia w pełnej wstrzemięźliwości, czyli do powstrzymania się od aktów właściwych małżonkom".

Takie nauczanie głosił m.in. św. Jan Paweł II. Z kolei Benedykt XVI mówił o "zobowiązaniu do życia w relacji jako przyjaciele".

Papież Franciszek zaznacza jednak, że jest świadomy, iż zachowanie wstrzemięźliwości przez rozwodników w pewnych przypadkach może być niezwykle trudne i otwiera wiernym nową furtkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Papież Franciszek łagodniej interpretuje prawo kościelne

Papież Franciszek ma dużo swobodniejsze podejście w kwestii rozwodników, którzy chcą przystąpić do Komunii Świętej. Na stronie Watykanu możemy przeczytać, że papież "podtrzymuje propozycję pełnej wstrzemięźliwości dla rozwiedzionych w ponownych związkach, ale przyznaje, że mogą być trudności w jej praktykowaniu".

Papież Franciszek zezwala więc, "by w pewnych przypadkach, po odpowiednim rozeznaniu, na udzielenie sakramentu Pojednania także wtedy, gdy nie udaje się dotrzymać wierności wobec wstrzemięźliwości proponowanej przez Kościół".

Kardynał Fernández pisze zaś, że jest to kwestia indywidualnego sumienia i tak jak inne sprawy w życiu, powinna zostać rozpatrzona przed Bogiem.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
rozwódpapieżkościół
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (153)