Kościół katolicki w Polsce ma poważne problemy. Wyniki raportu są nieubłagane
26 września 2023 roku odbyła się konferencja poświęcona omówieniu raportu "Kościół w Polsce 2023". Episkopat zastanowił się, jak Kościół może wyglądać w przyszłych latach. Zwrócił też uwagę na obecne problemy. Nie zabrakło mocnych słów.
26.09.2023 | aktual.: 26.09.2023 19:57
"Kościół w Polsce 2023" to analiza, z której dowiemy się m.in., jak obecnie wygląda życie duchownych. Sporą część raportu zajmuje część poświęcona samym wiernym i temu, w jaki sposób łamią zasady wiary katolickiej. Nie brakuje też zwrócenia uwagi na podejście do wiary osób młodych. - Kościół przestaje być najwyższym autorytetem w Polsce - wybrzmiewają słowa Marcina Przeciszewskiego, który pojawił się na konferencji.
"Katolicyzm dziedziczny zaczyna się sypać"
Podczas konferencji, oprócz Przeciszewskiego, głos zabrał prof. Jan Żaryn. Profesor mówił m.in. o patologii, która dotyka dzieci oraz młodzież. Stwierdził też, że to właśnie Kościół w Polsce stoi na czele pomocy dla obywateli Ukrainy, których dotknęła wojna.
- Jest drugą po państwie pomocą w kraju - dodał Przeciszewski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Później Przeciszewski postanowił się ustosunkować do słów papieża Franciszka, który stwierdził, że Kościół wchodzi w nową epokę.
- Katolicyzm dziedziczny zaczyna się sypać, natomiast mocny jest katolicyzm z wyboru. Kościół przestaje być najwyższym autorytetem w Polsce. Co robić w tej sytuacji? Otóż najważniejsze jest zdanie sobie sprawy, że konfrontujemy nowe problemy i jesteśmy w przełomowym okresie. Jak rozmawiać z nowym pokoleniem, by ten przekaz wiary został skuteczny? - stwierdził.
Największe problemy Kościoła
Ze wspomnianego raportu wynika jasno, że Kościół w Polsce mierzy się z dwoma głównymi zagrożeniami. Pierwszym jest postawa ludzi wobec związków. Drugim fakt, że coraz więcej młodych wiernych nie czuje więzi z Kościołem. Widać też, że Polacy mają do tej instytucji coraz mniejsze zaufanie.
- Mamy problem z jakimikolwiek związkami. To jest złe użycie technologii. Frustracje narastają, bo jest za mało lajków. Upatruję przyczynę w mediach społecznościowych, sztuczna inteligencja też wiele zmieni - stwierdziła Aneta Liberacka.
Poruszenie wywołało też przywołanie danych, według których zaledwie 1,1 proc. młodych wiernych zachowuje wstrzemięźliwość do ślubu.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl