Dobre wrażenie robisz tylko raz. Ubrania zgodne z zasadami dress code
Gotowy komplet ubrań zgodnych z zasadami dress code możemy skompletować nawet za 200 lub 300 zł. Dla was przygotowaliśmy zbiór wskazówek i duży przegląd odpowiednich ubrań.
Ubrania zgodne z najwyższymi standardami
Dress code to zbiór zasad dotyczących dopasowania ubioru do okazji. Ma za zadanie zbudować poważny, profesjonalny wizerunek, dodać pewności siebie i ujednolicić zasady ubioru w danym miejscu lub w czasie podniosłych wydarzeń. Rozmowa o pracę, odpowiedzialny zawód, kontakt z ważnymi klientami, standardy elegancji w czasie spotkań rodzinnych i podkreślenie doniosłych chwil - w każdej z tych sytuacji dress code pomoże nam wyglądać stosownie i korzystnie.
Zasady te są czasem precyzyjnie wyznaczone przez przełożonego i nakazują np. nosić czarną spódnice i białą koszulową bluzkę albo są bardziej ogólne i mówią o ciemnej spódnicy lub spodniach oraz jasnej bluzce. Prosto, ponadczasowo i neutralnie. Biała koszula to podstawa:
To, co w dress codzie najważniejsze, to szacunek do osób, z którymi się spotykamy i miejsca, w którym jesteśmy. Najczęściej mówimy o tym zbiorze zasad w kontekście miejsca pracy, ale odpowiedni ubiór powinniśmy mieć na sobie w kościele lub na weselu. Jesteś w miejscu, gdzie tradycja jest ważna – dostosuj się do panujących w nim reguł i nie zakładaj krótkiej spódnicy, kiedy znajdujesz się w towarzystwie wielu starszych osób, którym ten ubiór wydawałby się niestosowny lub wyzywający.
W czym do pracy?
Podstawowe zasady obowiązujące w doborze ubioru do pracy to prostota i elegancja. Kanonem stało się połączenie czarnych spodni lub spódnicy i koszulowej bluzki w bieli, czerni lub szarości. Dozwolony kolor to też granat i niektóre odcienie beżu. Kolory powinny być neutralne, kroje ubrań proste, a ewentualne ozdoby prawie niewidoczne. Dodatkowo zwracamy uwagę na jakość tkanin i wykonania naszych ubrań. Dobry wybór to prosta sukienka, np. mała czarna lub szara sukienka:
Wiele osób podchodzi do zasad ubioru sceptycznie, jednak komfortowe samopoczucie w oficjalnym ubiorze to kwestia doboru odpowiedniego rozmiaru i fasonu, który nie podkreśla niedoskonałości sylwetki. Dobrej jakości "baza” ubrań do pracy to obowiązkowy zestaw w każdej szafie. Najlepiej wybrac klasyczne, jakościowe ubrania, które warto wymieniać raz na kilka lat.
Kiedy zrobi się cieplej i nie będziesz chciała zakładać żakietu, możesz wybrać elegancką bluzkę z delikatnym, oryginalnym akcentem. Ważne, aby nie dodawać do stylizacji nic więcej. Falbanka, delikatne drapowanie lub inne, proste urozmaicenia są dopuszczalne.
Najczęstsze błędy, które kobiety popełniają w oficjalnym ubiorze
Kobiety, które starają się ubrać stosownie, ale i seksownie, często popełniają błąd i zakładają np. lakierowane, wysokie szpilki, rozpinają dodatkowy guzik w koszuli lub noszą spódnicę, która okazuje się za krótka dopiero w momencie, kiedy siadają naprzeciwko rozmówcy. To błąd, który może sprawić, że zrobimy wrażenie osób nieprofesjonalnych.
Co włożyć pod żakiet?
To bagatelizowana kwestia, ale równie istotna co wierzchnie warstwy ubrań. Bawełniana koszulka zdecydowanie odpada, a właściwe ubranie pod żakiet w ciepłe dni to tzw. top biznesowy. Prosty, elegancki, najlepiej jedwabny. Wszelkiego rodzaju bluzki, topy na ramiączkach, koronkowe bluzeczki czy ubrania wykonane z bawełnianej dzianiny to gafa.
Dress code dla kobiet – ubrania zakazane
Zgodnie z zasadami stosownego ubioru, nie powinniśmy nosić rzeczy, które odkrywają zbyt dużo. Spódnice powinny sięgać do kolana. Nie wolno też zanadto eksponować dekoltu, a tym bardziej nosić przezroczystych bluzek, pod którymi widać bieliznę. Nawet noszenie biustonosza w kolorze innym niż dopasowany do bluzki nie jest odpowiednie. Najlepszy jest cielisty kolor bielizny. Majtki także nie powinny się odznaczać pod dopasowaną spódnicą
Dodatki i makijaż nie powinny być krzykliwe, a biżuteria lub logo marki, której torebkę posiadamy, zbyt widoczne. Lepiej wyglądają włosy spięte, niż rozpuszczone, a czerwone usta i paznokcie w niektórych przypadkach także są zakazane. Nie powinno zakładać się wzorzystych rajstop i kolorowych butów.
Buty nie powinny mieć odkrytych palców, klapki i sandały odpadają, nie zawsze odpowiednie będą też płaskie buty. W doborze butów panuje reguła, że rozmówca zawsze na nie spojrzy i oceni, czy są czyste, czy potrafimy się poruszać na obcasach, które wybrałyśmy, oraz czy są nienagannie dopasowane do reszty ubioru. Do stosownego ubioru bardzo dobrze pasują czarne czółenka i torebka, które w niektórych przypadkach można urozmaicić, wybierając błękitne, szare lub beżowe modele.