Wsyp do pelargonii. Nowe kwiaty urosną błyskawicznie
W kuchni codziennie produkujemy mnóstwo odpadków, które trafiają prosto do kosza. Tymczasem jeden z nich ma zaskakująco cenne właściwości, o których mało kto wie. Warto poznać ten prosty trik, by odmienić wygląd swoich roślin.
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin balkonowych, cenione za swoje kolorowe kwiaty i łatwość w uprawie. Aby jednak cieszyć się ich pełnym potencjałem, warto zadbać o odpowiednie nawożenie. Zamiast sięgać po chemiczne preparaty, można wykorzystać naturalne metody, które są nie tylko skuteczne, ale i ekologiczne.
Jak nawozić pelargonie? Wykorzystaj skórki pomarańczowe
Skórki pomarańczowe z powodzeniem można wykorzystać w ogrodzie przy pielęgnacji pelargonii. Zamiast trafiać do kosza, mogą zasilić rośliny w naturalny sposób, bez konieczności sięgania po chemiczne nawozy. Ich działanie jest nie tylko skuteczne, ale i całkowicie bezpieczne dla środowiska. Skórki te są bogate w składniki mineralne niezbędne do bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Azot ze skórek pomaga pelargoniom rozwijać zdrowe, bujne liście. Fosfor wpływa na mocne korzenie i obfite kwitnienie. Potas wzmacnia roślinę i sprawia, że kwiaty są pełniejsze i dłużej się utrzymują. Wapń i magnez poprawiają jakość gleby oraz wspierają lepsze zatrzymywanie wilgoci. Ponadto olejki eteryczne w skórkach chronią pelargonie przed chorobami i odstraszają niechciane owady.
Czytaj także: Płynne złoto dla pelargonii. Będą uginać się od kwiatów
Jak odżywiać pelargonie?
Istnieje kilka prostych sposobów, by wykorzystać pomarańczowe skórki jako wsparcie dla pelargonii. Można je na przykład wysuszyć – wystarczy rozłożyć je w ciepłym miejscu lub użyć piekarnika – a potem zmielić na drobny proszek. Taki naturalny dodatek sprawdzi się jako nawóz.
Świeże skórki pomarańczy, pokrojone i rozsypane wokół roślin, odstraszają owady i wzbogacają glebę w miarę rozkładu. Można też przygotować z nich wzmacniający napar. Wystarczy zalać je wodą na kilka dni i podlewać pelargonie raz w tygodniu. Nadają się także do kompostu, o ile połączy się je z suchym materiałem, by nie zakwasić pryzmy.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.