Dom bezpieczny dla malucha

Małych dzieci wszędzie pełno, mają sto pomysłów na minutę i trudno za nimi nadążyć. Bardzo wiele z nich ulega wypadkom w domu. Nie wszystko można przewidzieć, ale wielu niebezpiecznym sytuacjom można zapobiec.

Dom bezpieczny dla malucha
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

27.05.2010 | aktual.: 24.09.2018 15:51

Małych dzieci wszędzie pełno, mają sto pomysłów na minutę i trudno za nimi nadążyć. Bardzo wiele z nich ulega wypadkom w domu. Nie wszystko można przewidzieć, ale wielu niebezpiecznym sytuacjom można zapobiec. W sklepach dostępne są liczne akcesoria, często kolorowe i zabawne, zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych. Oto kilka podpowiedzi, jak urządzić mieszkanie bezpieczne dla dziecka.

Drzwi. Niebezpieczne mogą się okazać szczególnie drzwi przeszklone, na które dziecko może wpaść, zbić je i pokaleczyć się. Wystarczy nakleić na szybę folię antywłamaniową.

Okna. Nowe okna mają możliwość uchylania ich na bezpieczną odległość kilku centymetrów. W innym wypadku należy zamontować specjalne ograniczniki. Nie otwieraj ich na oścież. Pamiętaj, żeby nie stawiać pod oknami mebli, które umożliwią dziecku wejście na parapet.

Balkony. Zabezpieczmy je tak, żeby dziecko nie mogło samodzielnie wyjść na balkon. Zamontujmy blokady, które uniemożliwią ich szerokie otwieranie. Do futryny drzwi balkonowych przymocujmy bramkę uniemożliwiającą maluchowi wyjście z mieszkania.

Schody. Upadek ze schodów to jeden z częstszych wypadków w domu, jakim ulegają dzieci. Zamontuj barierki u stóp schodów, żeby dziecko nie mogło na nie wejść. W sklepach dostępne są bramki różnej szerokości, nie ma więc problemów z dopasowaniem ich do schodów. Na stopniach warto rozłożyć wykładzinę albo paski antypoślizgowe. Szerokość między tralkami w balustradzie nie powinna być większa niż 10-12 cm. Inaczej dziecko będzie mogło się między nimi prześlizgnąć.

Podłoga. Przede wszystkim nie powinna być śliska, z małymi chodniczkami. Warto zrezygnować z froterowania podłogi. Najlepsza będzie wykładzina przymocowana do podłogi. W sklepach dostępne są taśmy dwustronne do dywanów.

Kuchenka. Bez względu na to, czy kuchenka jest elektryczna, czy gazowa powinna być zabezpieczona. Można kupić specjalne płotki. Stawiajmy garnki na tylnych palnikach, do których maluch trudniej sięgnie. Kurki powinny włączać gaz kiedy je przekręcimy i wciśniemy, wtedy jest mała szansa, że maluch włączy gaz.

Ostre narzędzia kuchenne. Noże, widelce, nożyczki, korkociągi przechowujmy w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie zostawiamy ich na brzegu stołu. Najlepiej po użyciu schować do szuflady.

Elektryczność. Gniazdka zabezpiecz specjalnymi wtyczkami. Dostępne są we wszystkich sklepach z akcesoriami elektrycznymi. Przewody elektryczne pochowaj za meblami, żeby dziecko nie mogło ich ciągnąć, wyrwać, wziąć do buzi. Nie zostawiajmy bez opieki żadnych urządzeń elektrycznych, którymi dziecko może się skaleczyć, czy oparzyć - żelazka, prostownicy, lokówki.

Rośliny. Część roślin doniczkowych zawiera toksyczne substancje, np. bluszcz, gwiazda betlejemska, filodendron, azalia, glorioza, diffenbachia. Jeśli będą stały na wysokości rączek dziecka, łatwo może ono urwać listek i włożyć do buzi. Może też zrzucić na siebie doniczkę. Ustaw je na wysokości niedostępnej dla malucha.

Gorące napoje. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, żeby gorąca kawa, czy herbata została zepchnięta ze stołu i tragedia gotowa. Nie zostawiaj gorących płynów bez kontroli. Nigdy nie stawiaj blisko krawędzi stołu. Uważaj też na czajnik elektryczny, powinien stać poza zasięgiem rączek dziecka.

Substancje trujące. Proszki do prania, płyny do płukania, wybielacze, pasty do podłogi, mydła i kosmetyki, ale też lekarstwa powinny znajdować się w zamkniętych szafkach, których dziecko nie jest w stanie otworzyć.

Reklamówki. Schowaj je do szuflady. Kolorowe foliówki mogą zainteresować malucha. Włożone na głowę mogą doprowadzić do uduszenia się dziecka. Nie przechowuj też zabawek w torbach plastikowych. Lepsze będą kolorowe pudła.

Biżuteria. Guziki i wszelkiego rodzaju drobiazgi powinny mieć w domu swoje miejsce niedostępne dla dziecka. Inaczej może sobie włożyć do ucha, noska, czy ust. To bardzo niebezpieczne sytuacje. Na szufladę z drobiazgami załóż specjalną blokadę, która uniemożliwi jej otwieranie.

Meble. Szczególnie w pokoju dziecięcym, gdzie maluch harcuje, nie powinny mieć ostrych kantów. Wystarczy kupić specjalne gumowe nakładki.

Łazienka. Mokra, śliska posadzka może doprowadzić do upadków. Na podłodze połóż gumową matę, która nie będzie ślizgała się po podłodze.

wypadekbezpieczeństwodziecko
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)