Lepsza niż kapryśna lawenda. Przetrwa susze i trudną pogodę
Perowskia łobodolistna to roślina, która do złudzenia przypomina lawendę. Jest niezwykle efektowna i ma niewielkie wymagania glebowe. Z uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Jak dbać o tę roślinę?
13.05.2024 | aktual.: 13.05.2024 11:26
Lawenda cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest piękna, pachnąca i niezwykle stylowa. Jej intensywny zapach odstrasza komary i kleszcze. Przekwitnięte kwiaty można wykorzystać w domu czy w kuchni.
Chcesz zasadzić lawendę w ogrodzie? Jeśli stawiasz pierwsze kroku w ogrodnictwie, wybierz perowskię łobodolistną, znaną też jako szałwia rosyjska. Roślina do złudzenia przypomina lawendę, jednak jest znacznie prostsza w uprawie.
Perowskia łobodolistna, czyli alternatywa dla lawendy
Lawenda to popularna roślina, która zdobi wiele ogrodów i balkonów. Już kilka sadzonek zamienia przestrzeń w prowansalską oazę. Choć nie jest trudna w uprawie, bywa kapryśna. Jest jednak roślina, która do złudzenia przypomina lawendę, za to jest znacznie prostsza w uprawie. To perowskia łobodolistna, znana też jako szałwia rosyjska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Perowskia łobodolistna jest półkrzewem, który naturalnie występuje w południowo-zachodniej i środkowej części Azji. Odpowiednio zadbana osiąga nawet 100 cm wysokości. Wyróżnia się srebrzystoszarymi liśćmi i wyjątkowymi, drobnymi, fioletowo-niebieskimi kwiatami. Kwitnie latem, na przełomie lipca i sierpnia, choć niektóre odmiany rozkwitają we wrześniu.
To jedna z niewielu miododajnych roślin, która przyciąga pszczoły. Jest naprawdę prosta w uprawie. Ze względu na głęboko rozwinięty system korzeniowy perowskia łobodolistna jest odporna na suszę i trudne warunki pogodowe.
Jak dbać o perowskie łobodolistną?
W odróżnieniu od bliźniaczej lawendy, perowskia łobodolistna ma niewielkie wymagania. Najlepiej czuje się w suchej, lekkiej i przepuszczalnej glebie. Nie trzeba jej nawozić, bowiem roślina rozwija się nawet w ziemi ubogiej w składniki odżywczej. Wystarczy posadzić ją w mocno nasłonecznionym miejscu i podlewać dużą ilością wody raz w tygodniu.
Jak dbać o roślinę? Raz w roku, wiosną, należy przyciąć górne odcinki pędów o 10-15 cm, a kwiat odwdzięczy się pięknymi pąkami. Perowskia łobodolistna szybko się regeneruje. Mróz, susza czy silny wiatr jej niestraszne. Zimą można przykryć ją folią z włókniny, jednak nie jest to konieczne.
Marzysz o stylowym ogrodzie? Zasadź krzew pomiędzy bylinami a wysokimi trawami. Ogród będzie prezentował się niezwykle naturalnie. Ze względu na wyjątkowy kolor kwiatów doskonale prezentuje się na tle intensywnie zielonych żywopłotów.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl