Zasadź blisko wejścia do domu. Powinna być w każdym ogródku
Pająki to stworzenia, których widok u wielu ludzi wywołuje silny niepokój. Nie powinno się ich jednak zabijać, ponieważ pajęczaki są bardzo ważnym elementem ekosystemu. Podpowiadamy, jak w humanitarny sposób pozbyć się pająków z domu i ogrodu.
Arachnofobia to fobia przed pająkami i bezkręgowcami. Osoby borykające się z nią potrafią wpaść w panikę na widok nawet niewielkiego pająka. To jedna z najczęściej występujących fobii na świecie. I choć w Polsce jadowite gatunki pająków występują jedynie w prywatnych terrariach, wiele osób widząc pająka, chce jak najszybciej się go pozbyć. Jak to zrobić, nie wyrządzając mu krzywdy?
Czytaj także: Postaw w ogrodzie i podpal. Komary nawet się nie zbliżą
Pająki w Polsce — czy jest się czego bać?
Warunki klimatyczne panujące w Polsce nie sprzyjają rozwojowi jadowitych gatunków pająków. Występują one tylko w hodowli domowej, jednak nie przetrwałyby one w środowisku naturalnym. Najniebezpieczniejszym pająkiem zamieszkującym w Polsce jest sieciarz jaskiniowy. Ten gatunek pająka może ukąsić, jednak jego ugryzienie nie jest niebezpieczne dla zdrowia czy życia człowieka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pająki w domu. Zdradzamy sprawdzone sposoby ich na pozbycie się z mieszkań
Ból wywołany ukąszeniem przez sieciarza jaskiniowego porównywany jest do ukąszenia przez szerszenia. Chwilę po ugryzieniu pojawia się dyskomfort i zaczerwienienie. Sieciarze jaskiniowe najczęściej można spotkać w ciemnych i wilgotnych miejscach, takich jak piwnice, tunele czy kopalnie.
Chcesz pozbyć się pająków w domu i ogrodu? Wypróbuj te patenty
Pająki są bardzo ważnym elementem całego ekosystemu. Nie szkodzą ani zwierzętom, ani ludziom, a dla natury robią dużo dobrego, bowiem żywią się one drobnymi owadami i szkodnikami. Dlatego też, jeśli zauważysz go w domu czy ogrodzie, nie zabijaj go, tylko przenieś w bezpieczne miejsce.
Jeśli chcesz pozbyć się ich z ogrodu, działki, czy domu, skorzystaj z mocy aromaterapii. Pająki wprost nie znoszą zapachu lawendy, mięty i drzewa herbacianego. Gdy go poczują, natychmiast ewakuują się z objętego zapachem terenu. Dlatego też, na działce czy w ogrodzie warto zasadzić lub wysiać lawendę i miętę, zwłaszcza w zakątku przeznaczonym do wypoczynku. W domu jeden z wymienionych olejków eterycznych można rozpylić za pomocą specjalnego dyfuzora, nawilżacza powietrza czy klasycznego kominka zapachowego.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl