Rozbij przed domem. Kuny więcej się nie pojawią
Kuny potrafią być utrapieniem. Te z pozoru urocze ssaki coraz częściej goszczą w miastach, siejąc spustoszenie także w domach. Jak się ich pozbyć w humanitarny sposób? Warto sięgnąć choćby po... jajko.
Jeśli wydaje ci się, że kuny to problem wyłącznie mieszkańców wsi, to pora zrewidować poglądy. Te sprytne, niewielkie drapieżniki coraz częściej pojawiają się w miejskich zakamarkach – na strychach, w garażach, a nawet pod maskami samochodów. Choć wyglądają dość niewinnie, potrafią narobić mnóstwo zamieszania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polowanie na myszy. Najlepsze naturalne metody na pozbycie się niechcianych lokatorów z domu.
Kuny w mieście? To nie mit, tylko coraz powszechniejszy problem
Jeszcze kilkanaście lat temu kuny można było spotkać głównie w lasach lub na obrzeżach wsi. Dziś zadomowiły się w centrach miast i nie mają najmniejszych oporów, by wpakować się do naszego życia. I to dosłownie – często wchodzą na poddasza, gdzie w cieple i spokoju mogą zorganizować sobie gniazdo. A gdy już się zadomowią, niełatwo się ich pozbyć.
Kuny są z natury ciekawskie i zwinne, co czyni je trudnymi do złapania. W dodatku działają nocą, więc przez długi czas możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z ich obecności. Jednym z pierwszych znaków ostrzegawczych są hałasy na strychu, a także zniszczone elementy auta – przegryzione kable czy porozrzucane materiały izolacyjne.
"Najgorsze jest to, że kuny wracają. Nawet jeśli raz się ich pozbędziemy, potrafią znaleźć drogę z powrotem" – mówi pan Michał, właściciel domu pod Warszawą, który z kunami walczył ponad rok.
Domowy sposób na kuny? Wystarczy rozbić przed domem
Na rynku dostępne są różnego rodzaju ultradźwiękowe odstraszacze. Problem w tym, że kuny szybko się do nich przyzwyczajają. Co wtedy? Czas sięgnąć po sprawdzone, naturalne metody, które nie tylko działają, ale też nie robią zwierzętom krzywdy.
Najbardziej zaskakującym i zarazem skutecznym środkiem odstraszającym kuny okazuje się... sierść psa lub kota. Wystarczy rozłożyć ją w miejscach, gdzie kuny mogą próbować się dostać – na strychu, w garażu, a nawet pod maską samochodu. Zapach drapieżnika działa odstraszająco i sygnalizuje niebezpieczeństwo. Zwierzęta instynktownie unikają takich miejsc.
"Nie mogłem uwierzyć, że wystarczy garść sierści mojego owczarka, by kuny zniknęły z poddasza. A jednak – zadziałało już po kilku dniach" – dzieli się swoim doświadczeniem internautka w komentarzu na jednej z facebookowych grup.
Nie mniej skuteczny jest zapach jajka. Rozbite w strategicznych miejscach (np. przy wejściu na strych lub przy otworach wentylacyjnych) potrafi skutecznie zniechęcić kunę do odwiedzin. Warto też użyć cytrusowych kostek toaletowych – ten intensywny zapach również nie przypada im do gustu. Pamiętaj jednak, by używać ich w rękawiczkach – zapach człowieka może osłabić działanie odstraszające.
Pamiętajmy, że kuny to dzikie zwierzęta i, mimo że potrafią być uciążliwe, nie powinniśmy ich krzywdzić. Celem jest ich odstraszenie, a nie eliminacja. Domowe sposoby, oparte na zapachach, są humanitarne i bezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla nas.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.