Podlej tym pomidory. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów
Nic nie smakuje tak dobrze, jak własnoręcznie wyhodowany pomidor. Niestety, uprawa pomidorów nie należy do najłatwiejszych. Jak ułatwić sobie to zadanie? Poznaj przepis na odżywkę, która sprawi, że krzaczki obsypią się ogromnymi, soczystymi plonami.
Soczysty, skąpany w słońcu pomidor to smak lata zamknięty w warzywie. W sezonie jemy je na potęgę. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę pomidorów. Można zasadzić je w ogrodzie, a nawet na balkonie.
Uprawa pomidorów nie należy do najłatwiejszych. Warzywa są atakowane przez szkodniki czy choroby grzybowe, co negatywnie odbija się na ich kondycji. Jak dbać o pomidory, żeby plon był obfity i zdrowy?
Kiedy sadzić pomidory do gruntu?
Pomidory to wyjątkowe warzywa, które można uprawiać w ogrodzie, a nawet na balkonie. Pierwsze prace przy pomidorach powinny odbyć się już na początku marca. Nasiona należy umieścić w rozsadzie i regularnie je podlewać. Po kilku tygodniach wypuszczą pierwsze liście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pielęgnacja orchidei. Domowe nawozy na piękne storczyki
Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Niezależnie od tego, czy masz pomidory z rozsady, czy gotowe sadzonki, można zasadzić je dopiero po tzw. zimnej Zośce, czyli w drugiej połowie maja. Pamiętaj, aby zapewnić roślinie odpowiednią ziemię. Wybierz taką, która jest piaszczysto-gliniasta, o neutralnym odczynie kwasowym. Kupisz ją w każdym sklepie ogrodniczym.
Podlej tym pomidory. Będą rosły jak szalone
Odpowiednia ziemia to jeden z najważniejszych aspektów uprawy pomidorów. Warzywa pobierają z niej mnóstwo cennych składników odżywczych, dlatego konieczne jest regularne nawożenie. Jaki nawóz do pomidorów będzie najlepszy? Wybierz odżywkę bogatą w fosfor, azot i potas. To składniki, które są niezbędne, aby pomidory mogły prawidłowo się rozwijać.
Możesz wybierać spośród gotowych nawozów wieloskładnikowych lub przygotować je samodzielnie. To tanie, naturalne, ekologiczne i skuteczne rozwiązanie. Większość potrzebnych składników masz już w domu. Jednym z nich jest skórka od banana. Ten niepozorny odpad jest bogaty w potas, fosfor, wapń oraz kwas krzemowy. Jak przygotować nawóz z banana? Pokrój skórkę i zalej ją litrem ciepłej wody. Odstaw roztwór w zimne i ciemne miejsce na tydzień. Po tygodniu wymieszaj odżywkę z wodą w proporcji 1:4. Stosuj ją raz w tygodniu, a po miesiącu zauważysz już pierwsze efekty.
Zobacz też: Jak myć truskawki? Można popełnić aż dwa błędy
Skórkę od banana możesz zastąpić łupinami z cebuli lub czosnku. Zbierz niewielki słoik łupin i zalej je litrem ciepłej wody. Po tygodniu rozrób odżywkę z wodą w proporcji 1:4 i podlej rośliny. Odżywka z cebuli nie tylko dokarmi roślinę, ale też zabezpieczy ją przed chorobami grzybowymi i szkodnikami.
Jest jeszcze jeden sposób, który wzmocni pomidory i widocznie przyśpieszy ich wzrost. Potrzebujesz kostki drożdży. Pokrusz ją i zalej litrem ciepłej wody. Kiedy mikstura ostygnie, podlej pomidory. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu przez cały okres kwitnienia, a po dwóch miesiącach krzaczki obsypią się dorodnymi pomidorami.
Źródło: Express Bydgoski
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl