Posadź tuż przy pomidorach. Będziesz zbierać kilogramami
Uprawianie własnych owoców i warzyw może być trudne i wymagać dużo pracy, ale daje ogromną satysfakcję. Ogrodnicy są pewni jednego - żaden pomidor nie smakuje tak dobrze, jak ten, który sami posadzili i który dojrzewał na słońcu. Ale jak sprawić, aby nasze plony były zdrowe i obfite?
21.04.2024 11:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jest wiele sposobów, które mogą ułatwić uprawę owoców, warzyw czy kwiatów. Jednym z nich jest zapoznanie się z zasadami allelopatii, czyli wzajemnymi zależnościami między różnymi gatunkami roślin. W ramach tej zależności jedne rośliny mogą wpływać korzystnie na inne, a inne mogą mieć wpływ negatywny. Ta wiedza może być niezwykle przydatna już na etapie sadzenia nasion - dzięki niej możemy sprawić, że nasze rośliny będą odporne na choroby, a plony obfite.
Posadź przy pomidorach. Plony będą rekordowe
Jeśli marzysz o zdrowych pomidorach i obfitych plonach, obok pomidorów zasadź cebulę lub czosnek. Te rośliny, rosnąc obok pomidorów, skutecznie chronią je przed rozwojem chorób grzybowych. Dodatkowo odstraszają szkodniki, takie jak mszyce, nicienie czy przędziorki.
Kontynuacja artykułu znajduje się pod wideo
Zobacz również: Sekret obfitych zbiorów pomidorów. Poznaj ten sposób
Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie, obok pomidorów zasadź również zioła, takie jak bazylię, rozmaryn, tymianek czy kolendrę. Warzywa kapustne, takie jak szpinak, szczaw czy sałata, nie pobierają dużo składników odżywczych niezbędnych pomidorom do wzrostu, co czyni je dobrymi sąsiadami dla pomidorów.
Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli chodzi o hodowlę szklarniową. W takim przypadku najlepszym towarzyszem dla pomidorów będzie papryka. Oba warzywa mają identyczne wymagania glebowe i potrzebują takiej samej ilości światła do prawidłowego wzrostu.
W szklarni bez problemu można zasadzić również ogórki, ale trzeba pamiętać, że w momencie intensywnego wzrostu potrzebują dużo ciepła, a pomidory szklarniowe wymagają wietrzenia. Jest to zabieg, który obniża poziom wilgotności w szklarni. Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi chorób grzybowych na pomidorach, które mogą wyrządzić na nich poważne szkody.
Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie sadzonek ogórka na końcu szklarni, a pomidora na początku. Dzięki temu ogórki nie będą narażone na gwałtowną zmianę temperatury.
Sprawdź także: Wybierz najlepsze odmiany pomidorów. Są odporne na choroby
Dołącz do naszej grupy na FB - #Samodbałość. Tutaj będziesz informowany na bieżąco o wywiadach i nowych opowieściach. Zapraszamy do naszej społeczności i nie zapomnijcie zaprosić znajomych. Oczekujemy na Was!
Jeśli masz ciekawy news, zdjęcie lub filmik, prześlij to do nas przez dziejesie.wp.pl