Domowe biblioteczki

Domowe biblioteczki

Domowe biblioteczki
Źródło zdjęć: © Allmendinger
05.09.2006 09:58, aktualizacja: 07.09.2006 09:50

Niemal w każdym domu książki pełnią wyjątkowe funkcje. Niektóre z nich trafiają do nas jako prezenty z dedykacją od bliskich nam osób, inne przekazywane są w rodzinie od pokoleń jako rodowe skarby. Dlatego właśnie zasługują w naszych mieszkaniach i domach na miejsca szczególne...

Niemal w każdym domu książki pełnią wyjątkowe funkcje. Niektóre z nich trafiają do nas jako prezenty z dedykacją od bliskich nam osób, inne przekazywane są w rodzinie od pokoleń jako rodowe skarby, inne przypominają nam dzieciństwo – wszystkie z nich mają duszę. Dlatego właśnie zasługują w naszych mieszkaniach i domach na miejsca szczególne...

W domach lub niektórych mieszkaniach możemy natrafić na miejsca, za drzwiami których panuje cisza, po pokoju rozlewa się delikatne światło lampki, a w powietrzu unosi się zapach papieru. Te magiczne pokoje to domowe biblioteczki, w których można spędzić cudowne sam na sam z ulubioną lekturą. Jak sprawić, by również w mieszkaniach o mniejszym metrażu stworzyć odpowiedni zakątek dla książek?

Od podłogi aż po sufit

Książki zasługują na prawdziwą wygodę. Nie są bowiem tylko funkcjonalnymi rekwizytami czy elementami wyposażenia wnętrz, ale stanowią część naszego domu. Zbrodnią jest chowanie ich w kartonach, pudłach upchniętych pod łóżkiem czy na zakurzonych strychach. Książki trzeba umieć odpowiednio wyeksponować tak, by zawsze były pod ręką, ale i po to, by można je było podziwiać.

Bogate księgozbiory, historyczne wydania, unikatowe obwoluty – wszystko to sprawia, że książki należy chronić, traktować z szacunkiem i umiłowaniem piękna. Dlatego właśnie tak istotne są meble, w których je przechowujemy. Przede wszystkim ważna jest ich lokalizacja. Książki należy chronić przed nadmiernym światłem słonecznym, pod wpływem którego bledną grzbiety oraz przed kurzem i wilgocią, które bezpowrotnie niszczą papier. Doskonałą ochroną dla książek są zatem efektowne szklane witryny, za którymi dodatkowo książki prezentują się jak prawdziwe eksponaty. Domowe regały na książki mogą nasz dom wypełniać od podłogi aż po sufit. Oczywiście w przypadku tak wysokich regałów, książki należy układać na nich zgodnie z tym, jak często z nich korzystamy.

Opasłe encyklopedie, do których zaglądamy raz na jakiś czas można ułożyć na górnych półkach, natomiast ulubione „czytadła” niżej – na wyciągnięcie ręki. Podręczny księgozbiór – często wykorzystywane słowniki, poradniki, książki kucharskie warto trzymać w miejscu, do którego jest wygodny i szybki dostęp. Najlepiej na specjalnie w tym celu przeznaczonych stoliczkach, szafeczkach czy miniregałach.

Książki najbardziej efektownie prezentują się jednak na rozległych przestrzeniach, kiedy osłaniają sporą część ściany, w pięknych regałach, w towarzystwie małych stolików, lamp i foteli, z którymi tworzą mini kącik czytelniczy.

Same półki na książki zaś mogą przybierać różne kształty i mogą być montowane w przeróżnych miejscach. Nad drzwiami, nad oknem, na słupku ściany dzielącym salon, nawet na skośnych ścianach sufitu na poddaszu. I co ciekawe, półki te nie muszą być idealnie płaskie i nie muszą prosto przylegać do ściany. Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem są bowiem półki przypominające łamaną kreskę lub różne esy-floresy, w zagłębieniach których można układać książki, które zamiast stać, leżą na półce. Książkowe dekoracje

Każdy prawdziwy bibliofil zna doskonale stan swojej biblioteki i potrafi w mgnieniu oka znaleźć dowolną pozycję wśród setek innych. Układa swoje książki tematycznie, chronologicznie, autorami lub innym tylko sobie znanym kodem.

Jednak sposób ułożenia książek na półce może być również sam w sobie sztuką dekorowania wnętrz. W pomieszczeniach o eleganckim stylu klasycznym, pięknie będą prezentowały się stojące w rządku grzbiety skórzane ze złotymi literami, tłoczeniami i różnego rodzaju ornamentami. W nowoczesnych aranżacjach z kolei grzbiety książek mogą tworzyć wielobarwne obrazy. Książki można bowiem układać stopniowo – od najwyższych do najniższych, tworząc w ten sposób efektowne wzory geometryczne na półkach. Z kolei łączenie książek kolorami okładek – niezależnie od ich tematyki i rozmiaru, pozwoli stworzyć ciekawe wielobarwne obrazy, które będą pięknie prezentowały się na jednolitych ścianach.

Dodatkowo książki można przecież układać nie tylko pionowo, ale i w poziomie lub pod skosem, czy nawet łącząc te strony. Ułożony w ten sposób księgozbiór tylko pozornie może wyglądać na nieporządek, jest w nim jednak pewna artystyczna logika i ład. Pomocne w ustawianiu i porządkowaniu książek są wszelkiego rodzaju podpórki, które podtrzymują książkę, nie pozwalając jej przewrócić się i jednocześnie stanowią drobny element ozdobny.

Dom bez książek jest pusty i głuchy. Książki bowiem wnoszą do naszych mieszkań przygodę, mądrość, ciekawość świata. Dlatego tak ważne jest miejsce, które przeznaczymy na domową biblioteczkę – nie gdzieś w kącie, na strychu lub pod schodami, ale w sercu domu. Tam książki będą nie tylko pięknie się prezentować, ale i świetnie czuć...

Źródło artykułu:WP Kobieta