Blisko ludziDr Wanda Półtawska miała pomysł na kary za aborcję. Zaskakujący głos

Dr Wanda Półtawska miała pomysł na kary za aborcję. Zaskakujący głos

Dr Wanda Półtawska na spotkaniu promującym jej książkę
Dr Wanda Półtawska na spotkaniu promującym jej książkę
Źródło zdjęć: © East News
Aleksandra Sokołowska
02.11.2020 12:32, aktualizacja: 01.03.2022 14:34

Dr Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II, dwa lata temu zabrała głos w dyskusji dotyczącej aborcji. Uważała wtedy, że karą za aborcję należy obarczać nie kobiety, a mężczyzn.

W Polsce trwają protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Kobiety wychodzą na ulice, strajki przybierają na sile. W ostatni piątek w Warszawie strajkowało ponad 100 tys. osób, które z decyzją TK się nie zgadzają.

W tym czasie warto przypomnieć, co o aborcji dwa lata temu mówiła przyjaciółka Jana Pawła II - Wanda Półtawska. Uważała, że karać za aborcję powinno się mężczyzn, a nie kobiety.

Dr Wanda Półtawska o aborcji

W 2018 roku podczas promocji swojej książki "Genealogia divina. Boże pochodzenie człowieka" lekarka mówiła tak: "Nie ma sensu karać kobietę za aborcję i dyskutować o aborcji jako o sprawie kobiety. To jest sprawa mężczyzny, który zrobił to dziecko, bo dziecko powstaje impulsem komórki męskiej - i czyn jest mężczyzny. A skutki chcemy zwalać na kobiety - to jest niesprawiedliwe".

Zdaniem Półtawskiej całkowitą winę za aborcję ponoszą mężczyźni. Lekarka uważa, że wykorzystują oni kobiety i przed tym trzeba ich powstrzymywać.

"Trzeba zatrzymać chłopaków - nie wolno ci dotknąć dziewczyny, bo ona wcale nie chce zajść w ciążę i zabijać dziecka. Ona chce, żeby ją chłopak adorował, a on ją wykorzystuje i zostawia, a na dodatek ogłasza, że aborcja jest sprawą kobiety" – mówiła wtedy Półtawska. Stwierdziła też, że "było tak w historii, że kalekie dzieci były zrzucane ze skały, jest tak, że stare osoby są zabijane - rzekomo na ich żądanie".

Wanda Półtawska dziś ma 99 lat. Jest doktorem nauk medycznych i specjalistką w dziedzinie psychiatrii. Uzyskała tytuł profesora na Papieskiej Akademii Teologicznej i doktor honoris causa KUL. Była harcerką i ofiara eksperymentów medycznych w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck, gdzie trafiła w 1941 roku.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1010)
Zobacz także