Trwa ładowanie...

Dyrektorka szkoły w Dobczycach zawieszona. Poszło o udział uczniów w akcji "Tour de Konstytucja"

Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach została zawieszona. Wszystko przez udział dzieci w ogólnopolskiej akcji "Tour de Konstytucja" w czerwcu tego roku. Obecność uczniów na spotkaniu o konstytucji, minister Przemysław Czarnek miał nazwać wtedy "obrzydliwym skandalem".

Share
Dyrektorka szkoły w Dobczycach została zawieszona za udział uczniów w spotkaniu o konstytucji Dyrektorka szkoły w Dobczycach została zawieszona za udział uczniów w spotkaniu o konstytucji Źródło: Getty Images, fot: FG Trade
d2mxsma

Decyzją Tomasza Susia, burmistrza Dobczyc, Aleksandra Sutkowska została zawieszona w wykonywaniu obowiązków dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach. Wnioskował o to rzecznik komisji dyscyplinarnej oraz rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Wcześniej w tej sprawie interweniowała również małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która złożyła u burmistrza Dobczyc wniosek o odwołanie dyrektorki. Ten jednak stwierdził wtedy, że nie zrobi tego zanim cała sprawa nie zostanie dokładnie zbadana. 

Poszło o udział uczniów w spotkaniu o konstytucji 

Powodem zawieszenia Aleksandry Sutkowskiej ma być udział uczniów jej szkoły w ogólnopolskiej akcji "Tour de Konstytucja". Spotkanie miało miejsce 8 czerwca tego roku na rynku w Dobczycach. Dzieci otrzymały wtedy teksty konstytucji oraz biało-czerwone flagi.

d2mxsma

Prawdopodobnie największym problemem okazało się być zdanie jednego z uczniów, który powiedział, że słyszał w mediach, że prezydent łamie konstytucję. Organizatorzy "Tour de Konstytucja" odpowiedzieli chłopakowi, że prezydent ma za zadanie bronić konstytucji i musi przestrzegać prawa tak, jak każdy inny obywatel, lecz złamał te zasady w momencie, gdy pod osłoną nocy zaprzysiągł w trybunale nielegalnych sędziów. 

Interweniował Przemysław Czarnek 

Ta sytuacja okazała się być punktem zapalnym. Zareagował nawet minister edukacji Przemysław Czarnek, który obecność dzieci na tym wydarzeniu nazwał "obrzydliwym skandalem", a także zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji od osób, które przyprowadziły uczniów na to spotkanie.

Pod koniec września postanowiono, że dyrektorka szkoły Aleksandra Sutkowska stanie przed komisją dyscyplinarną. Głównym zarzutem wobec niej jest narażenie uczniów na treści niedostosowane do ich wieku. Kontaktując się ze szkołą, dowiedzieliśmy się, że dyrektorki nie ma już w placówce. Przed odejściem przekazała, że nie będzie udzielać komentarzy w tej sprawie.

"Tour de Konstytucja" to akcja, której celem było odwiedzenie jak największej liczby małych miast na terenie Polski i przekazywanie w nich wiedzy na temat konstytucji. Jej organizatorem jest przede wszystkim Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Społecznych, choć w akcję z równym zaangażowaniem włączyli się: Komitet Obrony Demokracji, Strajk Kobiet, Lex Super Omnia i Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Organizatorzy "Tour de Konstytucja" zapewniają, że spotkania miały charakter edukacyjny i apolityczny. 

d2mxsma

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Czarnek o swojej działalności w MEiN: Porażek nie widzę żadnych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mxsma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mxsma
d2mxsma