Blisko ludziDziewczynka z zespołem Downa ma powody do radości. Powstała lalka, która wygląda jak ona

Dziewczynka z zespołem Downa ma powody do radości. Powstała lalka, która wygląda jak ona

Dziewczynka z zespołem Downa otrzymała wyjątkową lalkę
Dziewczynka z zespołem Downa otrzymała wyjątkową lalkę

22.03.2021 17:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosie Barnett z Wiltshire w Wielkiej Brytanii uwielbia bawić się lalkami. Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa producent jej ulubionej zabawki postanowił zrobić dziewczynce niespodziankę.

Mała Rosie tak bardzo kocha lalkę Lottie, że jej rodzice zrobili jej w 2020 roku niezwykły prezent. W ogródku zbudowali naturalnej wielkości domek na drzewie, który przypominał ten z zestawu zabawkowego. Podzielili się tym faktem z producentem zabawek. Właściciele firmy zdobyli się na wyjątkowy gest - postanowili, że kolejny model lalki, będzie miał twarz i imię dziewczynki.

Niezwykły gest dla całej społeczności

Tata Rosie nie kryje wzruszenia. Ma świadomość, że gest producenta będzie miał znaczenie nie tylko dla jego córki, ale też dla każdego dziecka z zespołem Downa:

"Jesteśmy zachwyceni (...) to pomoże edukować inne dzieci w temacie zespołu Downa. Zwiększy się świadomość na temat tego, co czyni te dzieci wyjątkowymi. Świetne jest to, że marka Lottie od jakiegoś czasu pokazuje lalki o różnych kolorach skóry, z niepełnosprawnościami, o różnej budowie ciała".

Lalka Lottie
Lalka Lottie

Koniec z prześladowaniem

Czasy się zmieniają. Osoby z zespołem Downa pojawiają się na wybiegach i w kampaniach reklamowych. Widać to także na rodzimym rynku. Uczestnicy "Down the road" wzięli ostatnio udział w reklamie znanego napoju. Jednak promowanie różnorodności powinno się już na stałe wpisać w strategię wielkich marek.

Tata Rosie uważa, że stworzenie lalki z zespołem Downa, uratuje wiele dzieci przed nękaniem: "Według mnie, najistotniejszą rzeczą, jaką odkryłem w trakcie zabawy tą lalką, jest to, że może mieć ona wpływ na postrzeganie inności. Normalizowanie różnic zapobiega prześladowaniom".

Warto też wspomnieć, że do lalki dołączona jest informacja o zespole Downa. Lalka ma też różnokolorowe skarpetki - symbol tej społeczności.

Wystarczy spojrzeć na uśmiech dziewczynki, by zrozumieć, że decyzja firmy miała wielki sens.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)