Blisko ludziDziwne upodobania seksualne

Dziwne upodobania seksualne

Dziwne upodobania seksualne
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
13.06.2007 12:57, aktualizacja: 06.06.2018 14:51

Mój problem polega na tym, że mój mąż ma dziwne
upodobania seksualne, a może zboczenia. Lubi być mocno związany albo skuty kajdankami, chce,
żebym go biła i znęcała się nad nim, dusiła reklamówką, owijała folią z
pozostawieniem tylko otworu na nos itp.

Mój problem polega na tym, że mój mąż ma dziwne upodobania seksualne, a może zboczenia (nie wiem, jak to można określić). Podam kilka przykładów: lubi być mocno związany albo skuty kajdankami, chce, żebym go biła i znęcała się nad nim, dusiła reklamówką, owijała folią z pozostawieniem tylko otworu na nos, lubi np. jak mu przypinam spinki-żabki do sutków, chce mieć przy tym zawiązane oczy i usta, lubi oglądać i kupować różne gadżety z sex-shopu, lubi, jak mam ubrane czarne długie kozaki, skórzane stroje. Mnie żadne z tych rzeczy nie podniecają seksualnie, podobało mi się jedynie to, że ja mu się podobam i go pociągam i czasami mogę się wyżyć jak mnie zdenerwował. Jesteśmy razem 3 lata i do tej pory starałam się zaspokajać jego potrzeby, ale robiłam to tylko dla niego, żeby się czuł spełniony i żeby go nie stracić... Zawsze odczuwałam ogromną presję - że muszę go zaspokajać, że muszę mu dawać to, co chce, bo być może będzie miał mnie dość i odejdzie do innej. Zawsze zastanawiałam się, skąd u niego się biorą
takie potrzeby, dlaczego tak jest, że nie mogę go zaspokoić w sposób „normalny”? Dlaczego muszę się przebierać, żeby mu się podobać? Dlaczego nie wystarcza mu „normalny” seks?
Samanta

Pani Samanto! Z opisu problemu wynika, że u męża Pani wystepuje parafilia o nazwie masochizm. Parafilie są to zaburzenia seksualne, które charakteryzują się niezwykłymi, dewiacyjnymi lub dziwacznymi impulsami, fantazjami i zachowaniami.

Etiologia ich nie jest tak do końca znana i są na ten temat wśród fachowców różne teorie. Niekiedy stwierdza się predyspozycję biologiczną (np. patologiczny zapis EEG mózgu, zaburzenie hormonalne), która ujawnia się pod wpływem przebytych urazów psychicznych, np. maltretowania w dzieciństwie.

Teoria psychoanalityczna zakłada, że parafilie są albo wynikiem zatrzymania w rozwoju psychoseksualnym, albo sposobem zapobiegania lękowi kastracyjnemu. Według jeszcze innej teorii ich przyczyną jest uwarunkowanie w dzieciństwie, kiedy po dewiacyjnym zachowaniu nastapiło pobudzenie seksualne. Niektórzy klinicyści uważają, że zachowania parafilne są sposobem rozładowania lęków, a nie - zaspokojenia popędu seksualnego. Istotne jest to, że wszystkie teorie mówią jedno -parafilie mają początek w naszym dziecinstwie i tkwią bardzo głęboko w naszej podświadomości, dlatego ich leczenie jest bardzo trudne.

Nietypowe zachowania seksualne mogą dotyczyć ludzi każdego zawodu, niezaleznie od ich wykształcenia, pochodzenia społecznego czy poziomu intelektualnego.

Masochizm seksualny jest to zaspokojenie seksualne przy maltretowaniu fizycznym, psychicznym lub poniżaniu własnej osoby. Osoby dotknięte tą parafilią osiagają rozkosz seksualną w sytuacjach związanych z całkowitym podporządkowaniem się i uleglością wobec partnera seksualnego. Zachowanie takie jest dewiacją, czyli odchyleniem od norm seksualnym i tylko wówczas może zostać zaakceptowane w związku, kiedy taka osoba znajdzie partnera o odchyleniu z przeciwstawnego bieguna, czyli partnera z parafilią o nazwie sadyzm. Wówczas tacy partnerzy moga stworzyć związek seksualny dający wzajemnie zaspokojenie ich pragnień i fantazji seksualnych.

W Pani wypadku jednak tak nie jest! Oczekuje Pani od seksu zupełnie innych doznań i zadawanie bólu oraz upokarzanie małżonka nie wywołuje u Pani podniecenia seksualnego. Problem polega na tym, że w imię swoich uczuć dla męża podporzadkowuje się Pani jego potrzebom i spełnia jego fantazje. Niestety, jak długo pacjent z masochizmem będzie miał mozliwość spełniania swoich fantazji i preferencji seksualnych, tak długo się ich nie wyrzeknie.

Leczenie tej parafili jest trudne i wymaga długiego czasu terapii. Najlepiej sprawdzaja się psychoterapia psychoanalityczna oraz terapia grupowa. Nie będę jednak ukrywać - leczenie parafili jest trudne, długoletnie i nie zawsze daje pełne wyleczenie. Z Pan listu wynika, że bardzo kocha Pani męża i jest Pani w stanie wiele dla niego i dla jego szczęścia i satysfakcji poświecić. Problem polega na tym, że zachowania parafilne mają z czasem tendencje do pogłębiania, a fantazje im towarzyszące do rozbudowywania. Dlatego, jeżeli nie jest Pani w stanie akceptować dalej tych nietypowych zachowań seksualnych męża, musi je Pani stanowczo przerwać i spróbować namówić go na leczenie.

Lek. med. internista specjalista seksuolog Renata Grabowska
http://www.seksuologia.net/

Źródło artykułu:WP Kobieta