Elektroniczna niania – kontroluj malucha przez cały czas
Elektroniczna niania to system urządzeń pozwalających kontrolować dziecko i otoczenie wokół niego. Najczęściej składa się z dwóch elementów – nadajnika i odbiornika – które komunikują się bezprzewodowo. Jaką nianię wybrać i na co zwracać uwagę? Kiedy najbardziej się przyda?
10.06.2019 | aktual.: 10.06.2019 13:13
Kiedy kupić elektroniczną nianię?
Elektroniczna niania nie jest niezbędna, niemniej jednak w pewnych sytuacjach znacznie ułatwia opiekę nad maluchem. Kiedy? Przede wszystkim wtedy, kiedy jest wcześniakiem. Niektóre modele zawierają przydatne opcje kontrolujące funkcje życiowe (np. monitor oddechu), więc rodzice mogą wykorzystać czas drzemki dziecka na zajęcie się swoimi sprawami lub krótki odpoczynek. W tym przypadku elektroniczna niania łagodzi niepokój i pozwala przeczekać ten bardzo trudny okres, zwłaszcza jeśli dziecko miało poważne epizody bezdechu (zakup zawsze można uzgodnić z lekarzem).
Elektroniczna niania może być również przydatna, jeśli mieszkasz w dużym domu i pracujesz zdalnie albo masz pod opieką starsze dziecko. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w model z kamerą, dzięki której sprawdzisz, czy maluch się przebudził i czy potrzebuje uwagi.
Zobacz także
Z elektronicznych niań korzystać mogą również ci, którzy zostawiają maluchy pod opieką obcych osób albo kogoś innego z rodziny. W tym przypadku również warto kupić egzemplarz z jedną albo dwiema kamerami.
Elektroniczna niania – rodzaje
Elektroniczne nianie to urządzenia, które mogą przesyłać sygnał w dwojaki sposób: analogowo i cyfrowo. Nianie analogowe nadają sygnał ciągły, który ma bardzo dobry zasięg, ale za to jest podatny na różne zakłócenia. Nianie cyfrowe nadają sygnał kodowany, dzięki czemu ma on znacznie lepszą jakość i nie jest podatny na zakłócenia. Jego wadą jest jednak krótszy zasięg.
Zasięg to kluczowy parametr przy doborze niani elektronicznej, zwłaszcza jeśli mieszkasz w dużym domu. Warto więc wybierać modele, które nadają sygnał na większych odległościach (i które mają dodatkowo funkcję ostrzegającą o utracie zasięgu). Trzeba jednak mieć na uwadze również możliwe zakłócenia, zatem szukaj wśród modeli oferujących kilkanaście kanałów do transmisji, spośród których można wybrać ten z najmniejszymi zakłóceniami (zwłaszcza jeśli mieszkasz w bloku).
Niektóre nianie odbierają jedynie sygnał dźwiękowy, ale są też takie, które mają jedną lub kilka kamer. Dzięki nim możesz obserwować, czy maluch się przebudził i czy nie włożył sobie czegoś do buzi. Warto również wybrać model na podczerwień, który będzie rejestrował obraz nocą. Zadbaj jednak o jakość – najlepiej sprawdzą się urządzenia, które nagrywają w rozdzielczości co najmniej 1280×720 px.
Elektroniczna niania – przydatne funkcje
Elektroniczne nianie dysponują różnymi opcjami ułatwiającymi kontrolę nad pociechą. Jedną z nich jest wyżej wspomniany monitor oddechu, który umieszcza się pod materacem, na którym śpi dziecko. Jeśli urządzenie nie wyczuje ruchu, wtedy alarmuje.
Przydatna może być również funkcja aktywacji głosem albo ruchem, co pozwala zaoszczędzić energię wtedy, kiedy dziecko śpi, a urządzenie działa na baterie. Dobrym wyborem będzie też niania z kołysankami albo kanałem zwrotnym. Kanał zwrotny pozwala rejestrować głos rodzica, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdy nie możesz podjeść do łóżeczka, a chcesz uspokoić pociechę.