Trwa ładowanie...
d2xanaw

Endometrioza – jak ją rozpoznać? Objawy mogą cię zmylić

Endometriozę bardzo łatwo pomylić z bolesną i obfitą miesiączką. Panie często dowiadują się o chorobie dopiero przy badaniu USG. Należy pamiętać, że nieleczona endometrioza powodować może nawet bezpłodność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ból brzucha często towarzyszy endometriozie
Ból brzucha często towarzyszy endometriozie (123RF)
d2xanaw

Endometrioza, nazywana inaczej gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówka macicy to schorzenie, z którym boryka się wiele pań. Szacuje się, że z chorobą borykać się może nawet co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym. Endometriozę bardzo ciężko zdiagnozować. Jej pierwsze symptomy często mylone są z bolesną miesiączką. Oto objawy, na które powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę.

Endometrioza – przyczyny

Przyczyny endometriozy nie są znane. Oznacza to, że chorobie w zasadzie nie da się w żaden sposób zapobiec. Dotyka ona kobiet w różnym wieku rozrodczym. Można jednak wyszczególnić czynniki ryzyka. Zalicza się do nich występowanie endometriozy w rodzinie, cykl menstruacyjny krótszy niż 28 dni oraz krwawienia trwające powyżej tygodnia.

d2xanaw

Endometrioza – objawy

Leczona endometrioza nie jest groźną chorobą i nie zagraża życiu. Bagatelizowana może powodować nieodwracalne zmiany w narządzie rodnym, które prowadzić mogą nawet do niepłodności. Nieprzyjemne potrafią być również objawy choroby. Na szczęście endometriozę można łatwo i szybko wyleczyć.

Szacuje się, że w 25 proc. przypadków endometrioza rozwija się powoli i całkowicie bezobjawowo. W innych przypadkach czujność powinny wzbudzić przewlekłe i okresowe bóle, które mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Często występują one podczas miesiączki lub współżycia. Do innych objawów endometriozy można zaliczyć także obniżenie płodności parcie na pęcherz i problemy z wypróżnianiem. O istnieniu choroby panie zazwyczaj dowiadują się podczas badania USG.

d2xanaw

Endometrioza – lecznie

Endometriozy niestety nie da się całkowicie wyleczyć. Jej leczenie ma na celu głównie złagodzenie dolegliwości i zmniejszenie lub opóźnienie powstawania ognisk w błonie śluzowej macicy. Trzeba pamiętać, że choroba przestaje się rozwijać dopiero wraz z zatrzymaniem się cyklu owulacyjnego, który następuje najczęściej dopiero w okresie menopauzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xanaw

Podziel się opinią

Share

d2xanaw

d2xanaw
d2xanaw