FitnessEndometrioza – jak ją rozpoznać? Objawy mogą cię zmylić

Endometrioza – jak ją rozpoznać? Objawy mogą cię zmylić

Endometriozę bardzo łatwo pomylić z bolesną i obfitą miesiączką. Panie często dowiadują się o chorobie dopiero przy badaniu USG. Należy pamiętać, że nieleczona endometrioza powodować może nawet bezpłodność.

Endometrioza – jak ją rozpoznać? Objawy mogą cię zmylić
Źródło zdjęć: © 123RF

29.05.2019 15:07

Endometrioza, nazywana inaczej gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówka macicy to schorzenie, z którym boryka się wiele pań. Szacuje się, że z chorobą borykać się może nawet co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym. Endometriozę bardzo ciężko zdiagnozować. Jej pierwsze symptomy często mylone są z bolesną miesiączką. Oto objawy, na które powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę.

Endometrioza – przyczyny

Przyczyny endometriozy nie są znane. Oznacza to, że chorobie w zasadzie nie da się w żaden sposób zapobiec. Dotyka ona kobiet w różnym wieku rozrodczym. Można jednak wyszczególnić czynniki ryzyka. Zalicza się do nich występowanie endometriozy w rodzinie, cykl menstruacyjny krótszy niż 28 dni oraz krwawienia trwające powyżej tygodnia.

Endometrioza – objawy

Leczona endometrioza nie jest groźną chorobą i nie zagraża życiu. Bagatelizowana może powodować nieodwracalne zmiany w narządzie rodnym, które prowadzić mogą nawet do niepłodności. Nieprzyjemne potrafią być również objawy choroby. Na szczęście endometriozę można łatwo i szybko wyleczyć.

Szacuje się, że w 25 proc. przypadków endometrioza rozwija się powoli i całkowicie bezobjawowo. W innych przypadkach czujność powinny wzbudzić przewlekłe i okresowe bóle, które mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Często występują one podczas miesiączki lub współżycia. Do innych objawów endometriozy można zaliczyć także obniżenie płodności parcie na pęcherz i problemy z wypróżnianiem. O istnieniu choroby panie zazwyczaj dowiadują się podczas badania USG.

Endometrioza – lecznie

Endometriozy niestety nie da się całkowicie wyleczyć. Jej leczenie ma na celu głównie złagodzenie dolegliwości i zmniejszenie lub opóźnienie powstawania ognisk w błonie śluzowej macicy. Trzeba pamiętać, że choroba przestaje się rozwijać dopiero wraz z zatrzymaniem się cyklu owulacyjnego, który następuje najczęściej dopiero w okresie menopauzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
endometriozachorobamiesiączka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)