Epilacja – sposób na piękne nogi
Niechciane włoski najczęściej usuwamy goląc je maszynką, nakładając kremy depilujące oraz wosk. Efekt jest co prawda natychmiastowy, ale niestety krótkotrwały. Dlatego dla osób, które chcą się cieszyć gładką skórą na dłużej, dużo lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest epilacja, czyli metoda usuwania włosków wraz z cebulkami.
Niechciane włoski najczęściej usuwamy goląc je maszynką, nakładając kremy depilujące oraz wosk. Efekt jest co prawda natychmiastowy, ale niestety krótkotrwały. Dlatego dla osób, które chcą się cieszyć gładką skórą na dłużej, dużo lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest epilacja, czyli metoda usuwania włosków wraz z cebulkami. To metoda odpowiednia do m.in. usunięcia włosków z twarzy
Jest skuteczniejsza od domowej depilacji, ale także nie jest pozbawiona wad. Po pierwszej wizycie u kosmetyczki efekt końcowy może nie być zadowalający, ponieważ początki nowych włosów znajdują się 5 mm poniżej powierzchni naskórka, dlatego usunięcie ich nie jest możliwe od razu. Dlatego zabiegi trzeba regularnie powtarzać, co wiąże się z niemałymi kosztami.
Rodzaje epilacji
Bardzo rozpowszechnionym rodzajem epilacji jest metoda z wykorzystaniem ciepłego wosku. Jednak ze względu na ryzyko poparzeń zabieg przeprowadza się tylko w salonie kosmetycznym.
Inną odmianą zabiegu jest elektroliza. W cebulkę włosa wkłuta zostaje igła przez którą przepływa prąd galwaniczny. W przypadku, gdy jest to prąd zmienny, jest to (termoliza).Te dwa zabiegi można ze sobą łączyć. Wykonywane są w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych.
Bezpośrednio po zabiegu na skórze są widoczne ślady po igle, opuchlizna i zaczerwienienie. Dlatego warto wtedy mieć pod ręką odpowiednie kremy i maseczki łagodzące przykre objawy. Elektrolizy nie przeprowadza się u kobiet w ciąży, a także u osób ze sztucznymi zastawkami lub rozrusznikiem serca.
POLECAMY: DEPILACJA W MĘSKIM WYDANIU
Do epilacji używamy też lasera diodowego. Przeciwwskazaniem do tego rodzaju zabiegu są nieleczone zmiany skórne. Dlatego przed wizytą u kosmetyczki konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Ponadto na kilka dni przed zabiegiem nie wolno opalać się, wyrywać włosów i używać kremów do depilacji.
Dla osób o jaśniejszych włosach polecane jest usuwane włosków odpowiednim enzymem. Efekt końcowy jest porównywalny do zabiegu z użyciem lasera.
Łagodniejsza od lasera jest fotoepilacja– czyli połączenie oddziaływania energii świetlnej z energią cieplną. Wskutek zabiegu melanina (barwnik decydujący o kolorze włosa) pochłaniania światło, przekształcane w energię cieplną, która uszkadza mieszki włosowe.
Inną metodą jest zastosowanie ultradźwięków, które wywołując drgania, powodują wpłynięcie w mieszki włosowe niszczącej je substancji aktywnej.
Nie da się usunąć włosków całkowicie, ale po zabiegu odrastają słabsze, jest ich mniej, a efekt jest widoczny przez dłuższy czas: przy epilacji ciepłym woskiem – kilka tygodni, w przypadku zastosowania lasera – kilka lat.
(sp/ma)
POLECAMY: DEPILACJA W MĘSKIM WYDANIU