FitnessErgometr wioślarski. Efekty treningu na wioślarzu

Ergometr wioślarski. Efekty treningu na wioślarzu

Ergometr wioślarski. Efekty treningu na wioślarzu
Źródło zdjęć: © iStock.com | jacoblund
31.10.2018 22:57

Trening na wioślarzu magnetycznym angażuje do pracy ok. 90 proc. mięśni i pozwala na spalenie dużych ilości kalorii. Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia na wioślarzu? Jakie błędy najczęściej popełnia się na ergometrze wioślarskim?

Co to jest ergometr wioślarski?

Ergometr wioślarski czy też wioślarz magnetyczny to sprzęt, który służył wioślarzom do treningów w czasie zimy. Obecnie jest jedną z częściej wybieranych maszyn na siłowni. Popularność ergometru jest spowodowana tym, że podczas ćwiczeń angażują się mięśnie brzucha, grzbietu, ramion, pośladków, nóg i klatki piersiowej.

Ergometr wioślarski jest wykorzystywany do ćwiczeń uzupełniających trening siłowy. Treningi na wioślarzu dostarczają nowego bodźca, co daje efekt zaskoczenia ćwiczonych partii mięśniowych. Ponadto wykorzystany w trakcie rozgrzewki, świetnie przygotowuje organizm do treningu właściwego.

Natomiast po treningu siłowym ćwiczenia na wioślarzu pomagają w usunięciu kwasu mlekowego z mięśni. To powoduje, że treningi z ergometrem wioślarskim mogą zastąpić trening cardio.

Wioślarz magnetyczny - prawidłowa technika ćwiczeń

Trening na wioślarzu magnetycznym wymaga zaznajomienia się z prawidłową techniką wykonywania ćwiczeń. Nieprawidłowe korzystanie z maszyny może prowadzić do przeciążeń i kontuzji oraz szybszego zmęczenia treningiem.

Ćwiczenia na wioślarzu obejmują 4 fazy ruchu. Pierwszym ruchem jest chwyt, czyli pozycja wyjściowa. Najpierw należy usiąść na siodełku, nogi ugiąć w stawach biodrowym i kolanowym, by znaleźć się jak najbliżej koła zamachowego, następnie należy wyprostować ramiona i nadgarstki ułożyć w prostej linii z przedramionami. Drugą fazą ruchu jest przyciągnięcie, które zaczyna się od wyprostowania nóg. Gdy uchwyt minie poziom kolan, do pracy należy włączyć ramiona. Kolejna faza ruchu to odchylenia, podczas których uchwyt przyciąga się do brzucha. Ostatnia faza powrotu jest odbiciem lustrzanym poprzednich ruchów. W tej fazie ćwiczeń na wioślarzu wracamy do pozycji wyjściowej.

Ergometr wioślarski - błędy w ćwiczeniach

Z racji, iż technika wykonywania ćwiczeń na wioślarzu jest kluczowa dla ich efektywności, należy pilnować, by w ruchach nie popełniać błędów. Najczęstszym błędem jest rozpoczynanie ruchu od przyciągania ramionami zamiast od wyprostu nóg. Aby poprawnie wykonywać tę część ćwiczenia, warto zapamiętać, że w pierwszej fazie to mięśnie nóg wykonują pracę.

Drugim błędem jest zbyt wczesne odchylanie się, co sprawia, że kręgosłup bierze na siebie największe obciążenie. Kolejnym błędem podczas ćwiczeń na ergometrze wioślarskim jest wiosłowanie z ugiętymi kolanami i rękami. Należy zapamiętać, że dopiero w końcowej fazie ruchu ugina się łokcie, natomiast nogi należy wówczas całkowicie wyprostować.

Ostatnim i wyjątkowo częstym błędem na siłowniach, nie tylko na wioślarzu, jest ustawianie zbyt dużego oporu na pierwszych treningach. Zbyt wielkie obciążenia grożą przeciążeniem mięśni i stawów oraz kontuzjami.

Ile kosztuje wioślarz magnetyczny?

Ergometr wioślarski dostępny jest w większości siłowni. Jednak niektórzy wolą wykonywać ćwiczenia w domu. Ceny ergometrów są zróżnicowane i wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Tańsze są wioślarze mechaniczne, ich ceny zaczynają się od ok. 300 złotych. Wioślarze magnetyczne to wersja unowocześniona, dlatego ceny zaczynają się od ok. 800 złotych. Najdroższe sprzęty za kilka tysięcy złotych zazwyczaj stanowią wyposażenie profesjonalnych siłowni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także