FitnessEstetyczne aparaty ortodontyczne

Estetyczne aparaty ortodontyczne

Piękny uśmiech oraz zdrowe i zadbane zęby stają się ważnym wyznacznikiem urody. Coraz więcej dorosłych ludzi pojawia się w gabinetach ortodontycznych. Czy istnieje panaceum na idealny uśmiech?

Estetyczne aparaty ortodontyczne
Źródło zdjęć: © invisalign.pl

19.07.2006 | aktual.: 28.05.2018 14:56

W ostatnich latach leczenie ortodontyczne staje się coraz bardziej popularne wśród pacjentów dorosłych. Powodów jest wiele; nasze społeczeństwo coraz większą wagę przywiązuje do szeroko pojętej estetyki, już nie tylko piękna fryzura i modne ubranie świadczą o człowieku, nie mniej ważny jest piękny uśmiech oraz zdrowe i zadbane zęby.

Innym powodem stają się problemy zdrowotne wynikające z nieprawidłowego zgryzu - choroby przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych, nadmierne ścieranie się zębów, większa skłonność do odkładania się kamienia i próchnicy. Jeśli dodać do tego fakt, że większość z osób, dzisiaj już dorosłych w dzieciństwie nie miała możliwości leczenia ortodontycznego lub leczenie to było bardzo niedoskonałe, łatwo zrozumieć dlaczego w niektórych gabinetach procent pacjentów dorosłych znacznie przekracza procent leczonych w tym samym czasie dzieci.

Sytuacja ta nie jest specyficzna tylko dla naszego kraju; na całym świecie wzrost zainteresowania osób dorosłych leczeniem ortodontycznym jest olbrzymi. Postawiło to zupełnie nowe wyzwania przed ortodontami oraz firmami produkującymi elementy aparatów ortodontycznych.

Początek "nowej ery" stanowiło wprowadzenie aparatów przezroczystych. Najpierw bardzo niedoskonałe, o dość dużych rozmiarach, często ulegały uszkodzeniu lub odklejały się, inne miały tendencję do przebarwień a nawet uszkadzania szkliwa podczas zdejmowania aparatu. Z czasem problem ten został całkowicie rozwiązany i można bez przesady powiedzieć, że współczesne aparaty stałe przezroczyste są naprawdę aparatami estetycznymi i posiadają wszystkie cechy standardowych aparatów metalowych pozostając jednocześnie prawie niewidocznymi.

Prawie... W tym tkwi szkopuł – w aparatach tych nadal stosuje się widoczne metalowe łuki, służące do ustawiania zębów oraz ligatury elastyczne, które u wielu pacjentów ulegają przebarwieniu wcześniej, niż przypada termin kolejnej wizyty kontrolnej. Można temu zaradzić poprzez wcześniejszą wizytę w gabinecie, tylko w celu wymiany ligatur. To rozwiązanie jest bardzo dobre i większość pacjentów dorosłych akceptuje takie aparaty i związane z nimi niedogodności, w zamian za nagrodę, jaką jest prawidłowy zgryz i pięknie ustawione zęby na koniec leczenia. Nie wszyscy jednak chcą, aby ich leczenie ortodontyczne było widoczne dla innych. Nawet tak estetyczne aparaty, jak wyżej opisane nie odpowiadały ich wymaganiom. Ortodonci ruszyli więc na poszukiwania jeszcze bardziej estetycznych rozwiązań. I tak powstały aparaty lingualne, czyli językowe. Są to aparaty, które przykleja się na wewnętrznej powierzchni zębów, czyli od strony języka. Dzięki temu, mimo iż są metalowe pozostają zupełnie niewidoczne na zewnątrz.

Można więc przesuwać zęby i korygować ich ustawienie w sposób praktycznie niezauważalny. Wydawało się, że będą one rewolucją w leczeniu estetycznym osób dorosłych, tak się jednak nie stało. Problemem podstawowym tego leczenia okazał się fakt, że duża grupa pacjentów ma kłopoty z prawidłową wymową ze względu na wystające elementy aparatu. Zamki przyklejone są od strony języka, który bierze podstawowy udział w formowaniu głosek, zmiana tej strefy powoduje trudności w mówieniu. Kolejnym problemem jest utrudniona higiena i trudności w przyzwyczajeniu się do tego aparatu. Ale czego się nie robi dla urody...

Kolejnym krokiem było powstanie aparatów invisalign. Podstawowa różnica polega na tym, że są to aparaty ruchome. Są to przezroczyste nakładki ściśle obejmujące zęby, które wymienia się co dwa tygodnie. Wyjmuje się je podczas jedzenia, mycia, czy nitkowania zębów. Dzięki ruchomości aparatów, utrzymanie higieny zębów i jamy ustnej jest łatwiejsze niż w przypadku aparatów stałych, dodatkowo siły wywierane na zęby są ściśle zaplanowane i leczenie przebiega bezboleśnie.

Najważniejsza jest estetyka – wykonane ze specjalnego polimeru są idealnie przezroczyste i ściśle przylegają do zębów, tak więc po założeniu pozostają zupełnie niewidoczne. Jest to niewątpliwie najlepszy zarówno pod względem estetyki jak i komfortu aparat ortodontyczny.

Ale...każda róża ma kolce: w tym przypadku kolcami jest cena.

Przykładowe ceny:

1)Pełny koszt dwuletniego leczenia aparatem przezroczystym - 12.400zl (badania, aparat, wizyty kontrolne, aparaty retencyjne)

2)Pełny koszt 2-letniego leczenia aparatem lingualnym - 16.000zł
3)Pełny koszt leczenia aparatem invisalign - 19.600zł.

Więcej na stronie www.invisalign.pl

Konsultacja dr Joanna Mrowiec, Astermed, ul. Św. Bonifacego 92 Warszawa, tel. (022) 858-03-54 (55), www.astermed.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)