Firany nowoczesne i najlepsze dla nich alternatywy

Firany nowoczesne i najlepsze dla nich alternatywy

Firany nowoczesne i najlepsze dla nich alternatywy
Źródło zdjęć: © iStock.com | in4mator
03.09.2018 12:50

Moda zmienia się w ubiorze, zachowaniu i muzyce, ale nie tylko. Trendy lansowane są również w architekturze wnętrz, w tym w dekorowaniu okien. Dawne bogate w zdobienia wzory firan odchodzą w odstawkę, aby ustąpić miejsca rozwiązaniom wygodnym i nowoczesnym, a przede wszystkim subtelnym i lekkim.

Trendy w dekorowaniu wnętrz – firany nowoczesne

Firany to dekoracja okienna wykorzystywana w organizacji przestrzeni wnętrz od kilku wieków. Przez ten czas zmieniały się trendy w zakresie wykorzystywanych materiałów, wzorów i sposobu upięcia.

Jeszcze jakiś czas temu prym wiodły firany z gęstymi dużymi oczkami, był czas na mleczną organzę oraz nieśmiertelny żakard. Przez lata w oknach wisiały firanki śnieżnobiałe, kremowe, żółte, a także kolorowe. W modzie utrzymają się te wzorzyste, choć coraz częściej wzór jest subtelny, umieszczony w jednej partii firany.

Dzisiaj trendy się mieszają, choć subtelność zdaje się wieść prym. Nowoczesne firany to te mleczne, bez wzoru lub z delikatnymi elementami ozdobnymi. W dobie minimalizmu przyjmują nawet postać rolet i lambrekinów. Jedno jest pewne – nie pozwalają żaluzjom i roletom strącić się z pierwszego miejsca wśród najchętniej wybieranych ozdób okiennych.

Firany nowoczesne – aranżacje

Dziś wielu ludzi ceni sobie nie tylko stylowy wygląd wnętrz w swoich domach, ale również ich funkcjonalność. Polega ona między innymi na zapewnieniu prywatności. Jeśli okno znajduje się na poziomie ulicy lub jest na tyle duże, że odsłania znaczną część pomieszczenia, wieczorem warto użyć zasłon, za dnia zaś gruby nowoczesnych firan.

Materiałami, które zapewnią nieco prywatności, przysłaniając wnętrze domu, będą satyna i tafta. Właśnie takie nowoczesne firany do salonu zdobywają obecnie największą popularność. Innym rozwiązaniem jest lekka firanka z tiulu z częściowymi zdobieniami.

To jednak rozwiązania nowoczesne bazujące na dawnym stylu. Prawdziwe nowoczesne firanki to te, które przybierają postać rolet. Jak to wygląda? Otóż materiał taki jak tiul czy markizeta ma określony wymiar odpowiadający szerokości i długości okna. Wzdłuż wszywane są kanaliki, a w nich sznurki, które podobnie jak rolety, po zaciągnięciu zbierają firankę do góry. Tworzy się wtedy estetyczny lambrekin, a okno nadal wygląda bardzo ciekawie. Rozwiązanie tego typu nadaje się na nowoczesne firanki do kuchni, ponieważ ozdoba nie porusza się z podmuchem wiatru, a zatem również się nie brudzi.

Innym rodzajem nowoczesnych firan jest firanka panel. To forma pomiędzy firanką a roletą. Stanowi idealne rozwiązanie w domu, w którym mieszkają alergicy. Firana jest sztywna i prosta, dlatego nie osiada na niej kurz. Może służyć jako nowoczesna firanka do sypialni, salonu, kuchni, a nawet łazienki.

Alternatywy dla nowoczesnych firan

Jeśli ktoś jest jednak zagorzałym przeciwnikiem firanek, ma szeroki wybór alternatywnych rozwiązań. Dużą popularnością wśród nowoczesnych dekoracji okiennych cieszą się rolety dzień-noc. Pozwalają na dozowanie ilości promieni słonecznych i zapewniają prywatność.

Nierzadko również zamiast pełnej dekoracji okna domownicy stawiają jedynie na zasłony. Te grube według najnowszych trendów płożą się po ziemi i zasłaniane są tylko na noc. Prześwitujące z kolei z powodzeniem stanowią zamiennik dla firan.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także