FitnessĆwiczenia6 weidera - czym jest, dla kogo polecana, wady i zalety

6 weidera - czym jest, dla kogo polecana, wady i zalety

Czym jest Aerobiczna 6 Weidera?
Czym jest Aerobiczna 6 Weidera?
Źródło zdjęć: © 123RF
Ewa Rosiecka

19.07.2020 22:16, aktual.: 24.07.2020 20:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

6 Weidera - według niektórych to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się "brzuszka", w opinii innych jest stratą czasu, bo nie przynosi pożądanych efektów. Czym jest Aerobiczna 6 Weidera, komu przyniesie korzyści, jakie są zalety tych ćwiczeń, a jakie wady?

Na czym polega 6 Wediera?

6 Weidera to program ćwiczeń, wymyślony przez kulturystę i twórcę magazynów o tematyce fitness - Joe Weidera. Popularna A6W to zestaw ćwiczeń na brzuch, który należy wykonywać nieprzerwanie przez określoną ilość dni, stopniowo zwiększając liczbę powtórzeń.

Program ten wymaga systematyczności i silnej motywacji, kto jednak nie marzy o płaskim brzuchu, pieknie wyrzeźbionym i pozbawionym tluszczu? To właśnie powoduje, że Aerobiczna 6 Weidera ma swoich zwolenników na całym świecie.

A6W składa się z 6 ćwiczeń, które powinny być wykonywane bez przerwy jedno po drugim, najlepiej na twardym podłożu. Najważniejsze jest zatrzymanie się w każdym ruchu na około 3 sekundy. W Internecie dostępne są gotowe harmonogramy 6 Weidera, natomiast zasady mówią, że:

  • początkowo wykonujemy jedną serię ćwiczeń, czyli wszystkie 6 po sześć razy każde;
  • po kilku dniach wykonujemy już trzy serie ćwiczeń; zwiększa się liczba powtórzeń do ośmiu, dziesięciu, dwunastu, czternastu, szesnastu, osiemnastu, dwudziestu, dwudziestu dwóch i dwudziestu czterech w ostatnim, 6 tygodniu.

Pomiędzy każdą serią powinniśmy zawsze wykonać 3-minutową przerwę, co dodatkowo wydłuża nam trening, jednak jest konieczne, aby cel ćwiczeń został osiągnięty.

NAJLEPSZE ĆWICZENIA FIZYCZNE

  • Ćwiczenia z piłką świetne dla zdrowia!
  • Ćwiczenia na jędrne pośladki
  • Ćwiczenia na mięśnie ud i pośladków
  • Jakie ćwiczenia zlikwidują boczki?
  • Najskuteczniejsze ćwiczenia na piękne ramiona

Co daje 6 Weidera?

Wykonywanie w sposób odpowiedni A6W może przynieść szereg korzyści takich jak:

  • wzmocnienie mięśni prostych brzucha;
  • wyrzeźbienie talii;
  • pobudzenie do pracy nowych partii mięśni brzucha, zwykle nie używanych.

Ponadto do zalet tego rodzaju ćwiczeń można dołączyć jego kompleksowość - nie musimy się długo zastanawiać nad treningiem, ponieważ mamy już na niego gotowy przepis.

Do pozytywów możemy zaliczyć też mnóstwo dostępnych w sieci artykułów i filmów pokazujących prawidłowe wykonanie każdego ćwiczenia.

6 Wiedera będzie dobrym sposobem na poprawę wyglądu brzucha dla osób z niewielką tkanką tłuszczową. W ich przypadku ukończenie wszystkich serii może dać bardzo dobre efekty. Ćwiczący muszą także wykazywać się wytrwałością, ponieważ poszczególne serie A6W mogą być niekiedy bardzo męczące.

6 Weidera - wady

Program ćwiczeń A6W ma również swoje wady. Przede wszystkim, osoby które borykają się z dużą ilością tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, nie moga oczekiwać znaczących efektów. Ćwiczenia te nie spalają tłuszczu, a jedynie rzeźbią mięśnie, więc w tym przypadku po prostu nie będzie ich widać.

Aby efekty mogły być widoczne potrzebna będzie dieta oraz inne zestawy ćwiczeń (np. trening interwałowy), mające na celu spalenie niepotrzebnego tłuszczu.

6 Weidera jest niekorzystna dla kręgosłupa, ponieważ podczas jej wykonywania w znacznym stopniu obciążeniu ulega odcinek lędźwiowy, czasem szyjny. Nie jest zalecana osobom po urazach kręgosłupa.

Pod wpływem ćwiczeń może dojść do przepukliny brzusznej, która daje o sobie znać poprzez ostry ból w okolicy podbrzusza,

Istotną wadą może być także długi czas wykonywania ćwiczeń - nie jest łatwo codziennie wygospodarować go na potrzeby treningu.

Ćwiczenia te nie są zalecane kobietom w ciąży.

6 Weidera - czy warto ćwiczyć?

A6W jest zestawem ćwiczeń, który przyniesie efekty u osób cierpliwych, wytrzymałych i posiadających już dość dobrą kondycję. Jeśli spełniamy powyższe kryteria i chcielibyśmy wyrzeźbić swój brzuch, warto spróbować.

Jeśli dopiero podjęliśmy decyzję o zwiększeniu ilości ruchu w swoim życiu, warto na początek zdecydować się na inna formę ćwiczeń, aby nie przetrenować organizmu i w sposób bezpieczny poprawić swoją kondycję.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także