FitnessĆwiczeniaJazda po zdrowie i piękną sylwetkę! Odkrywamy zalety ćwiczeń na rowerku stacjonarnym

Jazda po zdrowie i piękną sylwetkę! Odkrywamy zalety ćwiczeń na rowerku stacjonarnym

Rower stacjonarny to świetna alternatywa dla siłowni
Rower stacjonarny to świetna alternatywa dla siłowni
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©Somkiat - stock.adobe.com

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rower stacjonarny to już sportowa klasyka. Mają go na wyposażeniu wszystkie siłownie, a coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego urządzenia do domu. Jakie korzyści płyną z regularnych ćwiczeń na rowerku stacjonarnym i dlaczego warto zainwestować w taki sprzęt? Podpowiadamy.

Wzmacnia mięśnie nóg i grzbietu, rzeźbi pośladki, poprawia wydolność organizmu i daje dużo energii na cały dzień. Zalet treningu na rowerze stacjonarnym jest jednak znacznie więcej. W poniższym tekście wyjaśniamy, dlaczego zakup roweru stacjonarnego to świetna inwestycja we własne zdrowie i piękną sylwetkę. Przeczytaj, jak zacząć treningi i na co warto zwrócić uwagę.

Rower stacjonarny – jak na nim ćwiczyć

Wizualnie nie różni się bardzo od zwykłego roweru. Trening na takim urządzeniu również zbliżony jest do jazdy na tradycyjnym jednośladzie – z tą różnicą, że trenować na rowerze stacjonarnym możemy we wnętrzu siłowni albo we własnym, ciepłym mieszkaniu. Taki sprzęt to idealne rozwiązanie dla domatorów, którym jesienią i zimą trudno wychylić nos na chłodne powietrze. Aktywność poza domem warto zamienić na intensywne treningi w domu, które szybko przyniosą zdumiewające efekty. Tak naprawdę, częstotliwość i pora treningów zależy od nas samych. Osoby, które pracują od rana do wieczora, mogą przeznaczyć na jazdę chociaż pół godziny przed snem albo wstać wcześnie rano i pedałować, oglądając jednocześnie poranny serwis informacyjny. Mając w domu taki sprzęt, wszystkie wymówki tracą na sile. Jak zacząć sportową przygodę z rowerem stacjonarnym?

Przez pierwsze dni warto się oswoić z nowym sprzętem – poznać poszczególne ustawienia, programy, liczniki i funkcje regulujące trudność oraz intensywność treningów. Nie radzimy także porywania się od razu na "dalekie dystanse". Ciężki, wyczerpujący rajd za pierwszym razem sprawi, że nabawimy się zadyszki i zakwasów, a to z kolei spowoduje, że będziemy omijać rower przez następne tygodnie. Zamiast forsować się do upadłego, warto rozpocząć treningi z głową – rozpisać sobie dni i czas ćwiczeń, a następnie zwiększać je wraz z kolejnymi postępami.

Sprzęt to nie wszystko. Co jeszcze przyda się podczas treningów?

Żeby ćwiczenia na rowerku były w pełni komfortowe i przyjemne, przyda ci się wygodny strój, niekrępujący ruchów oraz sportowe obuwie, które zapobiegnie ewentualnym kontuzjom (ćwiczenie na bosaka albo w kapciach jest absolutnie niedopuszczalne i grozi nawet złamaniem kostki!). Intensywny wysiłek wiąże się z poceniem, dlatego warto mieć pod ręką specjalny ręcznik z mikrofibry, który absorbuje wilgoć oraz bidon z wodą lub napojem uzupełniającym ubytek elektrolitów. Wiele osób trenuje na rowerku jednocześnie oglądając serial czytając książkę lub ucząc się do egzaminów na uczelni. Doskonale rozumiemy potrzebę zaoszczędzenia czasu, ale zanim zaczniesz łączyć przyjemne z pożytecznym (albo konieczne z pożytecznym), upewnij się, że masz już opanowaną prawidłową technikę jazdy, co pozwoli ci skupić się na innych czynnościach.

Mole książkowe i studenci mogą zaopatrzyć się w specjalne stojaki z klipsem, na których można wygodnie położyć książkę lub zeszyt z notatkami, bez obaw, że zsunie się podczas jazdy. Dla głodnych sportowych emocji mamy wyzwanie polegające na tzw. cyclingu w grupach. Coraz więcej trenerów organizuje takie spotkanie online, podczas których zwiększa intensywność jazdy i motywuje do walki o jak najlepszy wynik.

Korzyści płynące z regularnych ćwiczeń na rowerze stacjonarnym

Regularna jazda na rowerze stacjonarnym pięknie rzeźbi mięśnie, skutecznie spala tłuszcz i widocznie poprawia kondycję. Trening na takim sprzęcie jest polecany zarówno początkującym, jak i profesjonalnym sportowcom, którzy przygotowują się do zawodów albo też chcą utrzymać formę przez cały rok. Jeżeli siłownia nie jest miejscem, w którym czujesz się najlepiej, a na myśl o bieganiu w parku przeszywają cię dreszcze, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym będą doskonałą formą aktywności fizycznej, która zapewni ci świetne samopoczucie przez cały rok.

Źródło artykułu:WP Kobieta
poradnik kupującegorower stacjonarnysport